Radim koráb a Petra Klímová spolu hrají už deset let a v současné době mají v repertoáru nekolik představení – Pohádka pro tři prasátka, Kocour v botách, Bohatýrská pohdáka (toto není chyba tisku). Děti z rychnovských mateřských škol shlédly včera Sindibádova dobrodružství, zahraná pomocí hereckého umu profesionálů, loutek a rekvizit.

„Hrát pro děti je tak trochu mnišská práce,“ rozhovořil se o denodenním hraní pro přísné publikum Radim Koráb, který je hlavním autorem všech scénářů. Zatímco herci takzvaných velkých divadel pro dospělé diváky se dočkají satisfakce v podání médií a různých ocenění, herecká obec, která rozveseluje děti, zůstává v ústraní. Sindibádova dobrodružství jsou koncipována jako hra, ve které se spolupracuje s diváky. Tři děti z publika hrají pirátské plavčíky jménem Smradlavá ponožka, Plesnivý rajče a Tvrdej rohlík, jeden z dospělých pak představuje Kyklópa s obřím okem a obříma ušima.

A co děti nejlépe spolehlivě rozesměje? „Děti do šesti let nejsoumoc na takzvaný suchý humor nebo nadsázku. Nejvíc milují efekt překvapení v ději a jednoduché gagy jako pády či bouchnutí,“ popsal fungování dětského smyslu pro humor Radim Koráb. Podoba každého představení se piluje přímo při hraní, při kterém aktéři sledují reakce dětí. Tento týden viděly pohádku v jejich podání nejen rychnovské děti, ale také děti v Telnici a Vojkovicích u Brna. Příští týden se bude hrát ve Strážnici a Velkém Meziříčí. „Hrajeme skoro každý den,“ usmívají se herci, které hraní pro děti baví. „Na dětech vždycky poznáte, že se nudí. Například chodí při představení pořád na záchod.“