Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Komnaty i parky památek s novinkami

Rychnovsko – Jste přesvědčeni, že památky v regionu již znáte nazpaměť? Jejich správci vás mohou v nadcházející sezoně, na kterou přichystali mnoho novinek, vyvést z omylu. Kromě opočenského státního zámku, který je již o víkendech přístupný, se většina památek v regionu otevře od května.

14.4.2010
SDÍLEJ:

Častolovický zámek se porvé otevřel veřejnosti na Svátek práce Foto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Schodolez pro handicapované vozíčkáře nahradí v častolovickém sídle výsuvná plošina. V zámeckém parku vyrostl nový altán, ve kterém bude návštěvníkům k dispozici občerstvení, do expozice umístí restaurovaný obraz z 18. století ze sbírek zámku v Zásmukách. Jak za správu zámku upřesnila Kateřina Kuthanová – Bednářová, každý měsíc se v zámecké galerii uskuteční tradiční výstava, letos však majitelka sídla Diana Sternbergová dá prostor mladým umělcům z regionu.
V Doudlebách nad Orlicí otevřou menší přírodovědné muzeum, po celou sezonu zde bude nová výstava kočárků a panenek.
Návštěvníkům zámku v Potštejně se otevře vylepšená expozice Bubákov přibližující historii hradu a okolí. Pokračují zde pravidelné Páteční salony – besedy se zajímavými hosty nejen z regionu. „V červnu otevřeme zrevitalizovaný zámecký park, což doprovodí slavnost s průvodem koní, kočárů, historických postav a zábavný program pro děti. Těm jsou rovněž určené nové speciální prohlídky – Pohádkové neděle,“ pozval turisty spolumajitel zámku Zdeněk Nováček.
Hrad Potštejn zahájil sezonu 4. dubna, turisté, kteří vyšplhají až k jeho branám, však dovnitř zříceniny mohou vstoupit v dubnu jen o víkendech a svátcích, od května potom denně kromě pondělí. Prohlídka s průvodcem zde trvá 50 minut. Projít se můžete po naučné stezka Portifikační opevnění středověku. Po celou letní sezonu bude v areálu hradu umístěna expozice útrpného práva. Na hradě se uskuteční divadelní a šermířská vystoupení. Děti se mohou těšit, že se sem po zimě vrátí stádečko kamerunských koz.
Expozice Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou se otevře 1. května. V expozici se objeví nové exponáty z depozitáře, na srpen správa zámku chystá koncert Heleny Vondráčkové, představení opery Rusalka a také řemeslné dílny a divadlo především pro děti.
O víkendech svátcích se již můžete procházet rozsáhlým exteriérem opočenského renesančního sídla, předem objednané skupiny pak i ve všední dny mimo pondělí. Běžná prohlídka zahrnuje historické interiéry, obrazárnu, knihovnu, asijské zbraně, zbrojnici a trvá kolem 75 minut. Při zkrácené padesátiminutové prohlídce si zájemci stihnou prohlédnout historické interiéry, obrazárnu, knihovnu.
Na zámku je nově instalována výstava měděného a cínového nádobí. V červnu se zde uskuteční Svátky růží s aranžmá růží v expozicích. Jak správa zámku doplnila, milovníci hudby se mohou i letos těšit na letní koncerty Opočenské besedy v obrazárně. V říjnu se zde uskuteční Mezinárodní setkání sokolníků.

Kolowratský zámek Rychnov nad Kněžnou

Expozice se otevírá 1. května, v květnu (a říjnu) bude otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 16 hodin, ostatní měsíce do 17 hodin.

Zámek Opočno

Zahajuje sezonu v dubnu, otevřeno od 9 do 11.30 a od 12.30 do 16 hodin, soboty, neděle a svátky.
Pro předem objednané skupiny i ve všední dny mimo pondělí. Poslední prohlídka zámku začíná v 14.45. Od května 9 - 11,30 a 12.30 – 17 hodin každý den mimo pondělí a den následující po státním svátku, připadne-li svátek na pondělí.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Sezona začíná 1. května a končí posledního října tohoto roku. Zámek je otevřen celý týden s výjimkou pondělí. Květen – červen: úterý – neděle od 9:00 do 17:00 hod. Červenec – srpen: úterý – neděle od 9:00 do 18:00 hod. Září – říjen: úterý – neděle od 9:00 do 17:00 hod.

Poslední prohlídka je vždy hodinu před uzavřením zámku. Možnost nočních prohlídek a prohlídek mimo otevírací dobu po předběžné dohodě. Park je pro veřejnost otevřen pouze v návštěvní hodiny zámku.

Zámek Potštejn

Sezona začíná v dubnu, otevřeno: duben, říjen: SO, NE a svátky 9:00-16:00
Květen - září: otevřeno denně 9:00-17:00. Mimo sezonu je otevřeno pouze po telefonické objednávce, poslední prohlídky začínají vždy 30 minut před koncem otevírací doby.

Hrad Potštejn

Sezona zde začíná 4. dubna 2010, v dubnu a říjnu je otevřeno pouze o víkendech a svátcích 9 – 12, 13 – 16 hodin. V květnu až září denně kromě pondělí 9- 12, 13 – 17 hodin. Prohlídka s průvodcem trvá 50 minut.

Zámek Častolovice

Expozice zámku bude v roce 2010 otevřena od soboty 1.května do neděle 3.října vždy od 9 do 18 hod. mimo pondělí. Poslední prohlídka v 17 hod.
Park, zvěřinec, dětské hřiště můžete navštívit denně,
ale se soumrakem se park uzavře.

Autor: Eva Zerzánová

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační snímek.

Kuriozity volebních místností: Autoservis, dům hasičů i sauna

Ilustrační fotografie.

Dobruška ovládla i druhé derby s Krčínem, vítězný obrat přišel až po změně stran

Češi v cizině se k volebním urnám nehrnou

Královéhradecko, Náchodsko - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky začínají dnes úderem 14. hodiny.

Chrudim dvakrát udeřila v oslabení

Východní Čechy - Krajská hokejová liga: Jičín je stále bez ztráty, na bydžovském ledě rozhodl zápas ve třetí třetině.

Neštěstí na Pražské. Pod koly kamionu zemřela žena

Královéhradecko, Náchod - Ve čtvrtek krátce před 14. hodinou došlo v Náchodě na Pražské, nedaleko mlýna, k tragické nehodě. Jednaosmdesátiletá žena, která se snažila přejít silnici v rekonstrukci, skončila pod koly kamionu. Vážným zraněním na místě podlehla.

Z hornické bašty je skanzen

Královéhradecko, Žacléř /FOTO/ - Taková to byla pýcha. Čtyři staletí žacléřského hornictví dnes připomíná už jen industriální skanzen.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení