Unesco World Cup nabídl celodenní bohatý program a sportovní vyžití.

Předseda Unesco klubu Solnice Jaroslav Podzimek přivítal všechny přítomné včetně přátel z partnerského polského města Palamida Zdroj.

Otevření hřiště

„Součástí této akce bylo i slavnostní otevření zrekonstruovaného dětského hřiště v místním areálu. To už měly děti možnost otestovat. Jakékoli připomínky na jeho vylepšení pouze vítáme,“ vyzval hlavně rodiče dětí místostarosta Solnice Jan Hostinský.

O půl desáté byly zahájeny hlavní soutěže akce, a to turnaje v kuželkách, volejbale a nohejbale. Nechyběl přespolní běh o posvícenské koláče.
Program pro děti se odehrával v režii zdejšího sdružení Brouček.

„Připravili jsme tradiční koloběžkiádu. Nejmenší děti čekala trať s mnoha stanovišti zaměřenými na vědomostní soutěže a na zručnost,“ uvedla za Občanské sdružení Brouček Martina Kovářová. Nejmenší tedy vyjeli na kolech a koloběžkách k prvnímu stanovišti. Tady hádali, kde bydlí obyvatelé ze světa zvířecí říše. Pak je čekalo skákání v pytli. Trať byla připravena jako slalom. Zručnost si dokázali na trase s překážkami, ale podmínkou bylo nést vajíčko na lžíci. Projet namalovanou osmičku děti také zvládaly. Pokud byly příliš malé na kolo či koloběžku, nasedly na „odstrkovadlo“ zaparkované v pomyslné garáži. Na posledním stanovišti trasy se zavázanýma očima podle hmatu hádaly, jaké ovoce či zeleninu právě drží v ruce.

Překážky pro kolo

„Starší děti pak vyjely na kolech na trasu, kde si na jednotlivých překážkách zkoušely jízdu zručnosti,“ dodala Kovářová.

OS Brouček návštěvníkům nabídl i výrobky maminek. Jejich zakoupením lidé podpořili činnost sdružení.

Velký počet diváků si získaly modely lodí, které se proháněly na hladině zdejší nádrže, nebo modely bugin a závodních vozů, jež měly připravenou speciální dráhu.

Odpolední program nezaostával za dopoledními akcemi. Vystoupil tu taneční kroužek místní Základní školy a opět startovaly soutěže na zdejší nádrži – voriáda.

Hasiči z kvasinské Škody Auto, a. s. přijeli s plošinou a početnému publiku ukázali jak techniku slanování, tak záchranu osoby a její evakuaci.
Klub rychnovských karatistů návštěvníkům ukázal možnosti sebeobrany v případě, kdy osobu napadne útočník s tyčí či nožem.

Kvůli nepřejícímu počasí museli organizátoři přesunout koncert lázeňského orchestru z náměstí do Společenského centra. Silný vítr byl důvodem, proč nevzlétl vzdušný balon.

Večer se však rozhořela hranice táboráku a ke slovu se dostala skupina Ještěřice.