Znamení baroka

Imlauf se zaměřil především na barokní památky. „Mě baroko oslovuje od doby, kdy jsem se začal fotograficky zajímat o krajinu Orlických hor. Pracoval jsem na zakázkách pro zdejší zámky nebo města a tam jsem na něj narazil. Prakticky všechny kostely, které tady jsou, jsou poznamenané tímto slohem. Baroko je patrné na každém kroku, proto jsem si říkal, že to se musí nějakým způsobem zpracovat . Podorlicko a Orlické hory jsou ojedinělé velkým množstvím barokních památek, které jsou na tak malé ploše, když to srovnávám třeba s ostatními regiony ve východních Čechách,“ říká fotograf Lubomír Imlauf. Ve svých působivých barevných snímcích skvosty barokní architektury spojuje také i s krásami přírody.

 

Neokoukané

V knize zaujme například jedinečný dřevěný kostel v Liberku a jeho interiér. Také malebné obce s nezaměnitelnými svatostánky, jako Dobřany s kostelem sv. Mikuláše či Bystré, zde našly své místo. Řada pohledů na krajinu hor, kde se rýsují báně a věže barokních perel, je přitom naprosto originálních a dosud neokoukaných.

 

Čekání na záběr

Fotograf se neváhal pustit do terénu, aby na úpatí kopců našel ten správný úhel záběru a nabídl jej divákovi v tom nejlepším světle. „Když někam jedu a nepodaří se mi zpracovat záběr podle svých představ, musím si danou situaci zdokumentovat, abych měl napříště informaci o denním chodu slunce, nebo v jakém ročním období je vhodné zachytit konkrétní strom nebo rostliny. Když nastanou ty správné podmínky, třeba za rok se tam vrátím a snímek udělám. Na některý záběr se čeká třeba roky,“ vypráví Lubomír Imlauf.

Fotograf představuje nejen horskou krajinu a její bohatství, ale i města pod horami.

 

Nejen města

Působivé jsou snímky z Náchoda, ale i z Dobrušky či Opočna, kde se v nádherném světle slunečních paprsků skví sochy z 18. století a zdejší malé náměstí. I v Rychnově zaujme několik zdejších soch, které by člověk při procházce skoro přehlédl. I v tom je krása Imlaufovy knihy, která ukazuje na jedné straně monumentalitu měst, zámků a barokních chrámů, a na druhé drobné památky a bohatství venkova. „Kolikrát když fotografuji krajinu, beru boží muka jako nosný prvek , téměř jako by s ní byly srostlé.“ dodává Imlauf. Nejsou to však jen památky sakrální.
Lubomír Imlauf zachytil svým fotoaparátem i ráz řady barokních stavení a chalup. Stejně tak se zabývá i památkami židovskými, které vznikaly v téže době. Pohledy ze Žamberecka pak přinášejí i inspirace pro výlety za krásami málo známých koutů východních Čech.
Je to nepochybně fotografova láska k celým Orlickým horám, která se promítla do jeho tvorby a motivuje jej v přinášení nápaditých pohledů, jež nesou jeho nezaměnitelný rukopis.

Spoluautoři
Spolu s fotografem Lubomírem Imlaufem se na knize „Orlické hory a Podorlicko Krajina protkaná barokem“ svými texty podíleli i známý „pohádkář“ Kačenčiných hor Josef Lukášek a ředitel dobrušského Muzea Jiří Mach.

Zajímavosti
Texty jsou publikovány i v anglickém, německém a polském jazyce. Zajímavostí knihy je také otisknutá historická mapa hor z roku 1790.