Dopolední dvě pětačtyřicetiminutová vystoupení pro školy a večerní hodinové představení pro veřejnost v Pelclově divadle. Tak vypadá harmonogram dnešního výjimečného koncertu vynikajícího ukrajinského klavíristy Vladimíra Župana a sboru Carmina.

Padli si do oka

„Loni na Vánoce nás oslovila pěvkyně Emma Hubáčková, zda bychom s ní nechtěli spolupracovat na vánočních koncertech v rámci celorepublikového turné. Domluvili jsme se a společně jsme absolvovali sedm koncertů. Jádro těchto akcí tvořil zpěv, hra Vladimíra Župana na klavír a vystoupení různých hostů. A právě s ukrajinským zasloužilým umělcem jsme si padli do oka. Řekli jsme si, proč společně nezkusit ještě jiný žánr než ten vánoční,“ zavzpomínal na první spolupráci s klavíristou sbormistr Rychnovského dětského sboru Karel Štrégl.

Slovo dalo slovo a vznikla myšlenka společného koncertu na téma populární hudba 20. století. „Začínáme někde na začátku století u swingu, jazzu a končíme muzikály a filmovou hudbou,“ upřesnil sbormistr s tím, že celý koncert je orámován prapůvodní černošskou hudbou, ze které populární hudba vznikla. „Začínáme klasickou, syrovou černošskou písní a koncert končí skladbou Adiemus, která je již moderní populární hudbou, vracející se k africkým kořenům,“ pozval do Pelclova divadla na mimořádný koncert Karel Štrégl.

Benefiční akce

Dnešní koncert je však benefiční akcí. Zatímco první část je vyloženě muzikantská, půjde totiž o skutečný zážitek, ta druhá se týká všech dětí z města a okolí. „Veškerý výtěžek totiž věnujeme na opravu rekreačního střediska Stará huť, které má sloužit jako táborové centrum již od léta 2010. Dnešní koncert je vlastně takový první počin Carminy v pomoci sehnat peníze na opravu,“ vysvětlil sbormistr RDS.
„Vstupenek je v prodeji zatím dostatek. Z dvou set míst byla doposud prodána asi třetina,“ reagovala včera na dotaz pracovnice společnosti Kultura Lýdie Skalická a zdůraznila, že začátek koncertu je v 19 hodin.

Jak sbormistr Rychnovského dětského sboru Karel Štrégl prozradil, je možné, že s programem Carmina v županu začnou jezdit i po jiných městech a obcích. "Ačkoliv jsme ještě nevystupovali, dnes máme premiéru, již se nás ptala jedna škola, zda budeme tento koncert také nabízet. Takže je velmi pravděpodobné, že budeme," vysvětlil sbormistr s tím, že dvacet písniček, které zazní na večerním koncertu v Pelclově divadle, Carmina nacvičovala tři měsíce. "Myslím si, že je se na co těšit," dodal Karel Štrégl.