VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Karel IV. i Mikuláš z Potštejna se zřejmě objeví na hradě

Potštejn - 670. výročí prvního dobytí hradu tehdy ještě moravským markrabětem a pozdějším českým králem a římským císařem Karlem IV. si zítra připomínají v Potštejně.

29.8.2008
SDÍLEJ:

Potštejn láká turistyFoto: Pavel Bednář

Stane se tak při velkolepé akci, kterou je setkání více než deseti turistických pohádkových regionů. Návštěvníci se mohou těšit na rytířská klání pod hradem v areálu tábořiště Vochtánka, průvod pohádkových bytostí, divadelní představení, ohňostroj i podvečerní překvapení nebo výstavu Jarmily Haldové na zámku.

Pozdrav Karla IV.

Návštěvníky a vyslance pohádkových zemí z celé republiky zřejmě přijde pozdravit sám Karel IV., který se tu potká s Mikulášem z Potštejna. „Je dobré si připomínat naši slavnou historii a pobyt Karla IV. u nás. To je přece věc! I když tady byl kvůli lapkovi Mikulášovi z Potštejna,“ míní Josef Lukášek, který řídí přípravný výbor set〜kání. Známý pohádkář tento příběh o Mikuláši z Potštejna zpracoval i ve své knize Korunka princezny Kačenky.

Pořadatelé slibují, že nebude chybět muzika, kočáry se spřežením a že o překvapení nebude nouze.

Které říše přijedou?

Mezi pohádkovými zeměmi bude Perníkové hejtmanství Pardubice, královna z Vodního království z Hodonína, zastoupena bude i Pohádková Šumava, Země děda Praděda či Tolštejnské panství. „Dostaví se i Krakonoš, který má rád princeznu Kačenku z Orlických hor, zástupci z Jičína, města pohádky.
„Hosté přijedou i z Pohádkového knížectví Plzně spolu se zástupci Muzea strašidel. Cestu do Potštejna vyhledají i z Jihočeského pohádkového království. Průvodci celého pohádkového dne budou vládkyně Orlických hor princezna Kačenka spolu s Rampušákem,“ pozvala návštěvníky propagátorka Kačenčiny říše a spoluorganizátorka akce Miroslava Nováková.

Propagace i legrace

Josef Lukášek si za organizátory od setkání slibuje lepší vzájemnou informovanost, spolupráci na dalších společných projektech, větší propagaci mezi veřejností i v jiných koutech naší republiky. „Snad i trochu legrace, ale určitě, a to zdůrazňuji, perfektní zážitek pro děti, protože kde jinde se setkají najednou s více než dvěma sty pohádkových postav v nejrůznějších pohádkových kostýmech? A pokud mají děti nebo rodiče či prarodiče nějaký vhodný pohádkový převlek, ať se k nám přidají. Každý účastník bude oceněn drobným dárkem,“ láká děti Lukášek.

Od případného ruchu si návštěvníci Potštejna mohou odpočinout na zámku. Výtvarnice a řezbářka Jarmila Haldová, jejíž ilustrace zdobí pohádkové knížky Josefa Lukáška, zde vystavuje reliéfní obrazy českých panovníků.

Program:
10.00 - Zámek: Řazení průvodu
11.00 - Zámek: Průvod rytířů, vzácných hostí, pohádkových bytostí a všech ostatních návštěvníků přes hrad do kempu Vochtánka
14.00 - Vochtánka: Představení jednotlivých pohádkových zemí
15.00 - Vochtánka: Příjezd Karla IV. a Mikuláše z Potštejna, poté velké rytířské klání na počest přítomných dam
18.00 - Vochtánka: Divadelní představení "O ševci Ondrovi a komtese Julince"
18.30 - Zámek: Tajný večerní program
20.00 - Vochtánka: Pohádkový candrbál s živou muzikantskou bandou, ohňová show a na závěr ohňostroj

Doprovodný program:
V areálu kempu Vochtánka: Hry pro děti i dospělé / Středověký jarmark / Historická střelnice / Výstavka zbraní / Ukázky sokolníků

Na Zámku: Výstava reliéfních obrazů Jarmily Haldové "Dřevořezby českých panovníků a jejich manželek"
Všechna pacholata, mládenci i panny, tátové i mámy, ba i dědkové a báby, kteříž se za pohádkové bytosti odějí a s průvodem se na hrad vydají, ti všichni budou odměněni.

Při příchodu žádného krejcaru, ni troníku netřeba neb vstup jesti ZDARMA.

(bed, mn)

29.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Magnet kola ovládla Javornice

Volby na Královéhradecku.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Volby 2017: Kompletní výsledky z Rychnovska

Rychnovsko - Kompletní výsledky parlamentních voleb ze všech měst a obcí v okrese:

Krajský přebor: Červený Kostelec přemohl lídra. Kanonáda Jaroměře

Královéhradecko - Fotbalový krajský přebor na Královéhradecku pokračoval jedenáctým kolem.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Rychnov nad Kněžnou - V Pelclově divadle v Rychnově nad Kněžnou se v pondělí 23. října od 17.30 hodin uskuteční Večer plný krásy a splněných přání, který připravila přední česká kosmetička Vlasta Libotovská.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení