VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K2K – Jezuitská kolej znovu otevřená?

Jičín – Mezi léty 1999 a 2002 se používala zkratka K1K – tedy Kolej v jednom kole. To bylo desetiletí, ve kterém kolej žila řadou vystoupení, koncertů, výstav, dokonce i ekumenické festivaly tu byly.

29.6.2013
SDÍLEJ:

Z jezuitské koleje.Foto: Bohumír Procházka

A samozřejmě Jičín – město pohádky.

V sobotu 15. června se otevřela kolej znovu. Bylo to péčí občanského sdružení proVIZE a samozřejmě ve spolupráci s městem i některými organizacemi. Občanské iniciativy přišly s nápadem, město pomohlo, zúčastnilo se. Tak má být.

Dopoledne byly prohlídky stavby s výkladem, skauti opatřili zábavu pro děti, OS Kamarád tu mělo svůj stánek s výrobky i malý bleší trh fungoval. Byla k mání i vana. Byla i výstava obrazů. S náležitou nostalgií procházeli tu pánové, kteří tu někdy v roce 1968 sloužili jako vojáci. Věty jako: „V téhle místnosti nás spalo víc než 40…" nepotřebují komentáře. K vidění byla časová osa dění v koleji od vzniku až po současnost.

Poslední část z doby K1K byla zahuštěná. Skvěle tu provokoval žlutý plakát s nápisem HLEDÁME DOBRÝ NÁPAD. Ta výzva stará nějakých třináct let platí dosud. Rozuměj nápad na využití koleje, na který by se sehnaly i příslušné prostředky – rozuměj finanční.

Odpoledne pak pamětník Lennon (Jiří Veselý) pověděl o novodobé historii. Městský architekt Radek Jiránek připomněl studii na Eurouniverzitu vypracovanou ateliérem HŠH i plány na Vědeckotechnický park. Student Tomáš Havelka na příkladu Třeboně předvedl, jak lze využít historické objekty v dnešní době.

V „přednáškové" místnosti se pak uspořádaly židle do kruhu, přišli městští zastupitelé a konala se užitečná beseda, kterou otevřel hlavní pořadatel Stanislav Synek otázkou pro zastupitele: „Jaké místo má jezuitská kolej v současnosti Jičína?"

Vedení města vzalo událost vážně, přišlo sedm zastupitelů, besedníků bylo jedenatřicet. Rádi oznamujeme, že převažovali studenti a lidé čerstvě studentskému stavu odrostlí. Nejstarší skaut Standa Hylmar patří svým přístupem do téhle kategorie.

Rozebírat besedu netřeba. Ona nemohla přinést žádný závěr. Nicméně myšlenka na znovuobnovení a doplnění pracovní skupiny Kolej na radnici byla užitečná. Právě tak jako připomenutí nápadu pokusit se uschopnit alespoň část stavby pro konání rozličných akcí a postupně využít i část místností. Vždyť takhle pan řídící Holman začal se záchranou starohradského zámku.

Večer pak byl „živá kultura" a tady kromě známých kapel zaslouží pochvalu studenti staroslavného Lepařova gymnázia, kteří si napsali a inscenovali divadelní hru Helmut, parafrázi Hamleta.

Iniciativa proVIZE je chvályhodná. Možná, že obětaví pořadatelé zaslouží si více pozornosti ze strany Jičíňáků i přespolních. Náročná příprava nenašla odezvu, kterou si zaslouží. Jičínský pan Novák zůstal u svého řízku a piva, kde vykládal, jak by se to mělo dělat. Nu, možná je taky otázka, zda v propagaci Otevřených dveří něco nechybělo.

Stanislav Synek hodnotil: „S akcí jsem spokojený. Je to pro nás všechny hlavně zkušenost." ⋌Bohumír Procházka

Autor: Redakce

29.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení