Ke cti Králickým lze určitě připsat skutečnost, že ke karnevalu přistupují aktivně, počty masek jdou do desítek a stovek a jejich tvůrci prokazují při jejich tvorbě velkou fantazii a šikovnost.
Tentokrát pořadatelé z řad Sdružení pro králický karneval pozměnili dramaturgii a vyzvali příznivce karnevalu, aby „oprášili staré masky“. „Máme tu celé rodiny, které se specializují na tvorbu masek. Sami je opravdu vyrábějí, nepoužívají masky kupované. Oni se tím ohromně baví. Každý rok čekají na vyhlášení tématu a pak tvoří. A nutno říci, že jsou ve většině jejich výtvory obdivuhodné. A oni se samozřejmě výborně baví i při prezentaci masek při karnevalu. Chceme, aby letos otevřeli skříně, oprášili masky z minulých let a připomněli je všem, kdo mají o karneval zájem,“ řekl včera Deníku Jan Divíšek, vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy králické radnice.
„Ty masky určitě stojí za připomenutí. A o to víc může být karneval pestřejší. A jejich tvůrci se nemohou vymlouvat, že je krize, že nemají peníze na tvorbu nových. Karneval dělají především masky a my máme zájem o to, aby jich bylo co nejvíc,“ přidal se Jiří Souček, místopředseda Sdružení pro králický karneval.
Padesátý Králický karneval začne dnes v sedm hodin večer tradičním ohňostrojem na Velkém náměstí, následovat bude korzo po městě s návštěvami pohostinství. Zábava bude pokračovat v sále Střelnice, kde budou o půlnoci vyhlášeny nejhezčí masky.
Karnevalové veselí pak bude na Střelnici pokračovat v sobotu odpoledne dětským karnevalem, na který naváže večerní videodiskotéka s hity 80. a 90. let. Třešničkou na karnevalovém dortu pak má být půlnoční „baletšou“ v nastudování dobroučských dobrovolných hasičů.

(ký)