A houslistka Gabriela Demeterová o několik desítek minut později v pastoračním centru dodala: „Byla jsem fascinovaná a nadšená. Reakce publika byla až dojemná a jsem šťastná, že jsem tady mohla zahrát."

Potlesk ve stoje

Oba protagonisté zahajovacího koncertu MHF F. L.Věka svým výkonem hodným mistrů nadchli publikum. Závěrečný potlesk publika ve stoje to jasně dokázal.

Úplně první uznalý aplaus však sklidil Vlastimil Železník – dobrušský rodák, trumpetista, pedagog a skladatel, který během slavnostního úvodu převzal za přítomnosti místopředsedkyně Senátu Libuše Horské a vicepremiéra Pavla Bělobrádka Cenu MHF F. L. Věka 2014 za mimořádný přínos regionu v oblasti kultury. Ocenění ho zjevně dojalo: „Cokoliv jsem vykonal v Dobrušce, dělal jsem to rád a nikdy jsem nepočítal s nějakým oceněním.

Přišlo to jako blesk z čistého nebe," prohlásil tichým hlasem čtvrtý nositel.

A pak už kostelem zazněly tóny Ouvertury z Vodní hudby Georga Friedricha Händela v provedení Pavla Černého. Umělec si od začátku své první setkání s historickými dobrušskými varhanami z roku 1727 vysloveně užíval, což díky videoprojekci s potěšením sledovali na plátně před oltářem také posluchači.
Sotva královský nástroj utichl, mnohým se zatajil dech znovu – úzkou uličkou mezi publikem totiž přicházela Gabriela Demeterová.

Ano, to díky ní byla Dobruška i její okolí mnoho dní dopředu doslova na nohou, o čemž by mohly dlouze vyprávět pracovnice informačního centra, kde se prodávají vstupenky.

Na stejné vlně

Pro svou sólovou skladbu zvolila oblíbeného Bacha a sklidila obrovský potlesk. Poté s úsměvem zamávala kamsi nahoru a vzápětí se přesunula za kolegou na kůr. „Jsme napojeni na stejné vlně, je to hudební partnerství. Nemusíme se na sebe dívat a dlouhé hodiny zkoušet, je to zkrátka tam," řekla o svém spolužákovi z konzervatoře a je jisté, že nadšení návštěvníci by její slova do puntíku potvrdili.
Právě jim, festivalovým příznivcům, vyjádřil varhaník, který by se rád do Dobrušky vrátil, protože v něm zanechaly jejich reakce krásné dojmy, poklonu: „Atmosféra je daná nejen námi, ale především publikem, takže když hudbu přijímá, hraje se nám mnohem lépe. Možná tomu nebudete věřit, ale během koncertu je to cítit."
MHF F. L. Věka pokračuje dalším koncertem již 4. října. Z nastavené vysoké laťky nesleví. V provedení Ensemble Inégal, uznávaného pražského barokního orchestru a sboru s vynikajícím mezinárodním renomé, zazní dílo českého skladatele Jana Dismase Zelenky. Koncert začíná v 15 hodin, vstupenky lze zakoupit na informačních centrech v Dobrušce a Novém Městě nad Metují nebo před začátkem koncertu.

A na závěr ještě jednou Gabriela Demeterová: „Dnes posluchači podpořili nádherný festival, který založil Pavel Svoboda. Držím ruce i nohy, aby pořadatelé vydrželi a nádherná aktivita přetrvávala," prohlásila na rozloučenou houslistka, která si navzdory úspěchům po celém světě podobných projektů v Česku velmi váží.

Dana Ehlová