O cestopisné přednášky má veřejnost velký zájem. Nejinak tomu bylo ve čtvrtek večer na Studánce. Zvláště když hostem byl člověk natolik zasvěcený do problematiky představované země jako Jiří Hruška. Ten v zemi tisíců ostrovů čtrnáctý rok úspěšně podniká.

Procestoval jste za ty roky už celou Indonésii?
Byl jsem skoro všude kromě Kalimantanu. Ten nám chybí. Problém je v tom, že jak vozíme čím dál více lidí, tak už nám nezbývá moc času.

Proč jste se tam před lety vydal?
V té době jsme už měli cestovní kancelář zaměřenou na potápěče. To už Češi objevovali i vzdálenější destinace. Jeli jsme tam na doporučení kamaráda z Německa na takovou pracovní cestu. V té době tam probíhaly studentské nepokoje a díky inflačnímu vývoji tam pro nás bylo čím dál levněji. Místní nám říkali, jestli tam nechceme něco zkusit. První roky jsme dělali jen potápění. Tyto služby tam prakticky chyběly. Pak klienti zjistili, že chtějí i poznávat. V poslední době jsme se dostali i k takovým aktivitám, jako je záchrana tamní přírody.

Jak se v zemi podniká?
Začátek byl docela dobrý, ale s tím, že hrozně složité je získání licencí. Člověk musí mít dobrého právníka, aby mu všechno vyřídil. Rozhodně to není daňový ráj a ani konkurence tam teď není malá. V Asii vás často využijí, aby se něco naučili. Dnes už bych tam určitě nezačínal. Indonésie je navíc učebnicí korupce.

Jakou část roku v zemi trávíte?
Asi půl roku. Někdy i víc.

Kde leží vaše základna?
Je to severovýchod Bali asi 100 kilometrů od letiště.

Co vás tam nejvíc fascinovalo?
Toho je hodně. Třeba některé ceremonie spojené s hinduistickým náboženstvím nebo schopnosti některých lidí, které přesahují naše vnímání.

Co byl naopak nejhorší zážitek?
Banální autonehoda, ve které jsem byl zcela nevinně, ale v zemích třetího světa je automaticky viníkem Evropan. Nakonec mě soud osvobodil.

Jaké mají místní povědomí o České republice?
České fotbalisty znají všichni. Neuniklo jim ani úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. Děti jsou většinou schopné ukázat Českou republiku na mapě. Celkově jsou na tom lépe než třeba Australané.

Jak je to s bezpečností?
Mimo provincie Aceh je tak bezpečno, že si to tady nikdo nedokáže ani představit. Stejně to vyhodnotila i ochranka amerického prezidenta.

Nakolik tam aplikují Islám?
Vnější projevy nejsou moc znatelné. Lidé si to nechávají spíš do soukromí.

Vizitka: Jiří Hruška
Narodil se v roce 1957. Je ženatý a má tři děti. Trvalé bydliště má v Hrdějovicích u Českých Budějovic, ale přinejmenším polovinu roku tráví v Indonésii, kde podniká v oblasti cestovního ruchu. Jeho specializací je potápění. Na turné ho doprovází spolupracovník Í Nyoman Gara z ostrova Bali.