Proč by jazz nepatřil do hospody?

“Je nám líto, že se festival Jazz Goes To Town uzavřel do velkých sálů a místní hospody, kde se dřív během festivalu hrálo, obchází obloukem,“ posteskl si majitel restaurace U Černého koně Ivan Kavan mladší. A uspořádal tady vlastní mini jazzový festiválek. Ve středu večer hrála hostům kapela Blues G, ve čtvrtek pro změnu Blues Mac. Hospoda plná k prasknutí dala Ivanu Kavanovi za pravdu – jazzu to u dobrého vína a doutníku sluší.

Festival v pátek nabídne první dlouhý večer v Aldisu

„Českou jazzovou scénu na nejvyšší interpretační úrovni zastoupí František Kop Quartet s Petrem Maláskem, Martinem Lehkým a Bady Zbořilem,“ říká k pátečnímu programu ředitel festivalu Martin Brunner.

„Další host, britský pianista Matthew Bourne, je velice uznávaným sólistou a komponistou, k vlastní hře často připojuje předtočené zvuky a mluvené slovo. Závěr večera bude patřit skladateli, aranžérovi a basistovi Kylu Eastwoodovi, kterého na koncertě doplní londýnští jazzmani, se kterými Eastwood na podzimním celosvětovém turné propaguje svoje nové album Metropolitain.

Eastwood je úspěšným a ceněným autorem filmové hudby - Million Dollar Baby, Dopisy z Iwo Jimy, Gran Torino. Do filmu Vlajky našich otců například rozepsal hudbu svého otce Clinta Eastwooda, pro orchestr.“

PSALI JSME:

Středeční program divákům nabídne tři večerní koncerty – vystoupení Ivan Audes Trio v Divadle Drak, Pigeon Saxophon Quartet v Adalbertinu a nakonec Jam Session studentů pražské hudební školy v AC klubu.

15. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazz Goes to Town: Na snímku Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka v Muzeu východních Čech.

Čas pro Trovesiho

Ve čtvrtek pak otevře scénu pro jednoho z nejvěrnějších hostů hradeckého jazzového festivalu, Gianluigiho Trovesiho. „Trovesi je velkou postavou evropského jazzu, proto jsme ho v Hradci představili už několikrát,“ říká ředitel festivalu Martin Brunner. „Nejprve v jeho komorním projektu, v duu s harmonikou Gianniho Cosci, vloni pak s Ottettem, které tvoří páteř Trovesiho tvorby. V zákulisí jsme domluvili ještě provedení jeho bigbandové tvorby, projektu Dedalo. Nastudování se ujal Milan Svoboda a Big Band hudební školy Jaroslava Ježka. Poslední zkoušky v Hradci už proběhnou přímo pod vedením mistra Trovesiho, kromě něho a perkusisty Fulvia Marase se sólových partů ujal trumpetista Michal Gera. Jemu je také toto nastudování věnováno k životnímu jubileu.“

Gianluigi Trovesi vystoupí také v pátek na velkém festivalovém večeru v Aldisu.

Velkým esem programu ve čtvrtek bude také vystoupení zpěvačky Yvonne Sanchez v triu s brazilským kytaristou Pedrem Taglianim a brazilskou perkusistkou Flavií Torgou. Zpěvačka polsko–kubánského původu žije v Čechách a více než deset let patří k prvním dámám české jazzové scény.

Program mezinárodního festivalu Jazz Goes To Town 2009

pondělí 12. 10. 2009
19:00 Alice Springs Blues Band (CZ) ZDARMA Adalbertinum

úterý 13. 10. 2009
19:00 Traditional Jazz Studio Pavla Smetáčka (CZ) 50 Kč Muzeum východních Čech
19:00 Karolina Glazer (PL) 50 Kč Divadlo Drak
21:00 Gamba Blues Band (CZ) 50 Kč Restaurace U Sokolíka

středa 14. 10. 2009
19:00 Ivan Audes Trio (CZ) 50 Kč Divadlo Drak
21:00 Pigeon Saxophone Quartet (CZ) 50 Kč Adalbertinum
21:00 Jam Session VOŠ Praha ZDARMA AC klub

čtvrtek 15. 10. 2009

19:00 Yvonne Sanchez Trio feat. Pedro Tagliani & Flavia Torga (PL,C,B) 100 Kč Adalbertinum
21:00 Prague Conservatory Jazz Orchestra, leader Milan Svoboda (CZ) ZDARMA Adalbertinum

pátek 16. 10. 2009

19:00 Eva Emingerová Quintet (CZ) 360 Kč KC Aldis
Dedalo-Gianluigi Trovesi & Prague Conservatory Jazz Orchestra feat. Michal Gera (IT/CZ)
František Kop Quartet (CZ)
Matthew Bourne (GB)
Kyle Eastwood (USA/GB)

sobota 17. 10. 2009
19:00 Petra Ernyei Quartet (CZ) 360 Kč KC Aldis
Matúš Jakabčic CZ-SK Big Band (CZ/SK)
Kölner Saxophon Mafia (D)
Ulf Wakenius & AMC Trio (S/SK)
Jack DeJohnette & The Ripple Effect (USA/GB/B)