VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme se dostali k hraní pohádky pro děti

Kvasiny – Dovolím si napsat pár vět o našem divadle a také o představení Zkoušky čerta Belínka na motivy  pohádky Zdeňky Horynové, ač jsem asi největší kritik souboru (za což se ostatním členům omlouvám, a doufám, že to vzali dobře).

6.2.2013
SDÍLEJ:

ZKOUŠKY ČERTA BELÍNKA nakonec dopadly dobře. Spokojeni byli jak herci, tak i diváci.Foto: Jindřich Bubeníček

Jak to všechno začalo? O jedné schůzi kulturní komise. Bohužel si přesně nepamatuji datum, ale vím naprosto přesně, že Dáša Novotná jen tak nadhodila: „Co kdybychom tak pro prču hráli divadlo?"

Pár lidí se chytlo a už to jelo. Poshánět celé osazení, a režisérku dalo trochu práce, ale dopadlo to! Režie se ujala paní Jaroslava Krucká. Jako první byla do role Hárakšandy obsazena Dáša Novotná. Snad proto, že si tuto roli střihla jako dítě na základní škole ve Skuhrově nad Bělou. Není pochyb o tom, že to jinak být ani nemohlo!

Prvně v květnu

Na první čtecí zkoušku jsme se sešli v květnu, v trochu jiném složení, než bylo premiérové. Začalo se pomalu zkoušet – najít shodný volný čas pro deset lidí nebylo jednoduché problematické.

Ještě v začátcích se změnila představitelka role čerta, začátkem září pro pracovní povinnosti i představitelka mámy, ale pak už se to začínalo rozjíždět.

Bohužel, na konci září jsme museli řešit velký problém, paní Krucká musela z rodinných důvodů přestat s naším režírováním.
Nakonec i to dobře dopadlo. Kvůli kulisám jsme oslovili pana Miroslava Daňka ze Solnice, a ten nejenže nám ze svého spolku půjčil kulisy, ale začal nás i režírovat. Za to jsme mu všichni vděční a ještě jednou DĚKUJEME!

Postupně jsme začali zkoušet víc a víc a na konci listopadu stanovili termín premiéry na 27.1. V tu dobu nám přibyl i další člen, a to náš zvukař. Nutno podotknout, že o veškeré zvukové a světelné efekty se zasloužil Jiří Novotný.

Dvakrát týdně

V lednu už se zkoušelo dvakrát týdně. Začala se řešit hodina premiéry a vstupenky, po rozkřiknutí zprávy o naší premiéře to nešlo jinak, než udělat dvě představení. Za účast a podporu všem děkujeme. Publikum bylo skvělé!

23.1. v podvečerních hodinách jsme se sešli na tzv. velkou zkoušku – s kulisami, s efekty, a v neposlední řadě v doladěných kostýmech.
26.1. odpoledne proběhla generální zkouška a pak už to nastalo. Den D byl tady!
27.1. Již od rána žaludek na vodě, text kdo ví kde jen ne v hlavě, a jen se přemýšlelo, na co kde nezapomenout, co kde a jak udělat.
Po 11 hodině už sraz v kulturním domě. Každý z nás se doma činil i s přípravami mlsání na oslavu po představení.

Nakonec jsme zjistili, že bychom si tolik dopřávali, že jsme se o občerstvení rádi podělili s vámi. A pak ten kolotoč. Všichni se nalíčit, načesat, ustrojit do kostýmů a čekat na hodinu H.

První přišla ve 13 hodin. To by jeden neřekl, jak to všechno rychle uteklo. Všechny ty zkoušky, přípravy a vše s tím spojené. Myslím, že nebyl ani jeden z nás zcela v klidu a bez trémy. Lidi chodí a chodí…
Což je super, ale na druhou stranu hrůza. U centimetrové dírky v oponě se vystřídali všichni herci. Ta představa, jak tam člověk vyjde před tolik lidí a jak to dá … Hrůza!

Nakonec dorazilo 75 diváků. Usadili se a je to tu. Zvonek poprvé, podruhé, potřetí, hudba jede, napětí stoupá na maximum, nedá se dýchat a je to… opona jede, zahradník na scéně. Všude ticho a čeká se co bude.

Když v tom už Hárakšanda volá a vchází z předsálí mezi diváky. A jak to bylo dál? Tak to je na dlouho a kdo byl, tak ví.

Představení trvalo něco kolem hodiny a půl. Tři dějství a dvě přestávky na přestavění kulis. Vstupné bylo dobrovolné. Děkujeme moc všem, kdo nám přispěli.

Jak říkám, představení se hrálo a odehrálo, i když mě osobně se trémou klepalo co se dá. Nohy, ruce, hlas i zrcátko v ruce (úsměv). Nakonec potlesk a velká úleva, protože vše se nám zdařilo dle našich představ.

Úleva jen na chvíli

Ovšem úleva jen na chvilku. Sotva odešel poslední divák představení ve 13 hodin, už začali pomalu chodit diváci na představení od 16 hodin. A je to tu znovu, úpravy vizáže a opět nervy, jak to dopadne. A ty lidi, 108 dalších skvělých diváků.

Opět zvonění, hudba a zahradník a … Nakonec i za druhým představením už se zavírá opona. Až je nám asi všem líto, že je to za námi. Ty nervy, ale stálo to za to. Snad všichni souhlasíte? Povedlo se!

A teď děkování. Jen se bojím, abych na někoho nezapomněla, děkovat je opravdu za co a komu!
Nejdříve děkuji já osobně všem kolegům za to, že mě vzali mezi sebe a vydrželi to se mnou. Bylo to skvělé! Famózní, no prostě úžasné. Nezapomenutelný zážitek a splněný sen.

Ač jsem si sama sebe nedovedla představit, jak se i tak malou roli naučím a jak ji zahraju, snad jsem to dala alespoň slušně a svým skvělým kolegům jsem nic nepokazila. I kdyby to bylo mé první a poslední divadlo, ten pocit, že mi lidé tleskají, za ten jsem všem vděčná.

A teď dál poděkování moje i dovoluji si mých kolegů: Jak začít?
Krom poděkování Dáše Novotné, že nás dala dohromady, že nás naháněla na zkoušky, že převážnou většinu všeho se svou rodinou zařídila a sehnala.

I za to, že to nevzdala kvůli její velké hlasové indispozici během premiéry. Děkujeme paní Jaroslavě Krucké, že nás začala režírovat a panu Miroslavu Daňkovi za převzatý pomyslný štafetový kolík.
Děkujeme Obecnímu úřadu, že nás nechal zkoušet v kulturním domě i za veškerou další pomoc. Za skvělou spolupráci a pomoc manželům Benešovým, panu Jaromírovi Novotnému, panu Zdeňku Kovářičkovi za odvoz kulis, panu Liborovi Benešovi za spolupráci.

Slečně Zdence Benešové jako maskérce. Svatebnímu salónu Kvasiny za zapůjčení některých rekvizit. Panu Vladimíru Šílovi st. za spolupráci. Divadelníku spolku Dobrovský Solnice za kulisy, divadelnímu souboru Jirásek Týniště nad Orlicí za některé kostýmy.

Všem rodinným příslušníkům za trpělivost, i přátelům za podporu. Každý z nich má zásluhy na výsledném efektu celého divadla. A v neposlední řadě všem divákům do jedno, že přišli a za jejich potlesk!

⋌Lenka Kubcová

Autor: Redakce

6.2.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení