Soubor Černí šviháci svou poetikou oblažuje divactvo už od roku 2002. S uměleckou osobností Josefa Tejkla, který spoluvytvářel kouzlo amatérských představení, se publikum i soubor museli nedávno navždy rozloučit. Čas už ale s jistotou ukázal, že pro další život souboru není ztráta zesnulého dramatika fatální a publikum dává hercům aplausem najevo, že o ně a divácké zážitky nyní i v budoucnu stojí.

Ekologická hra pro děti i dospělé

Posledně to dokázali tento víkend, kdy soubor odehrál premiéru nazvanou Karkulka aneb Pozor na myslivce! „Jde o půlhodinovou jednoaktovku pro čtyři herce, kterou napsal už prověřený dramatik Václav Sluka z Hradce Králové. Je to pohádka pro děti i dospělé, která je zvláštní tím, že zlý v příběhu není vlk, ale naopak myslivec. Vždyť vlk je zvíře chráněné, zatímco myslivcům se daří dobře – právě na rozdíl od našeho příběhu. Jde o takový ekologicky laděný příběh,“ přiblížila novinku Černých šviháků Martina Dašková, která figuruje v souboru od roku 2003. Premiéru hry viděli diváci v restauraci Na Penaltě v Kostelecké Lhotě a další příležitost bude na festivalu Lojzíkův Machov 14. srpna, v regionu Rychnovska pak 11. září Na Sklenářce u Kostelce n. O.

Co jsou Polyhistoři?

Hru Karkulka aneb Pozor na Myslivce! zkoušeli Černí šviháci cirka tři měsíce, zkoušení další hry však potrvá minimálně do konce tohoto roku. Jedná se o drama Polyhistoři a je to poslední hra z pera Josefa Tejkla. „Polyhistoři jsou vševědi, putující krajem, kteří musí zajít do každé hospody a do každé památky, kterou na své cestě potkají, například také do věznice ve Valdicích,“ vysvětlila Martina Dašková. Polyhistoři je celovečerní plně obsazená hra.

Další hrou, která je v současném repertoáru souboru, je Svět podle Kloboučka.