VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hudební festival F. L.Věka odstartoval dvěma koncerty

Rychnovsko – Dvěma koncerty začal Mezinárodní hudební festival F. L. Věka.

16.9.2016
SDÍLEJ:

HOUSLOVÝ VIRTUOS Václav Hudeček s Jiřím Pavlicou. Foto: V. Podstavek

Zahájení proběhlo 9. září v přírodním amfiteátru letoviska Studánka v Rychnově nad Kněžnou, kde se představil soubor Hradišťan pod vedením Jiřího Pavlici a jako host vynikající houslista Václav Hudeček.
Věkův festival se tak poprvé dostal za hranice působnosti organizátora MAS Pohoda venkova a navíc poprvé v jeho historii se koncert konal pod širým nebem. Hradišťan, jak je jeho dobrým zvykem, dopřál posluchačům originální putování napříč nejrůznějšími žánry, a tak zazněly písničky odrážející lidové umění v průběhu několika staletí, skladby vycházející z dochované ústní tradice, ze sbírek Františka Sušila až po příklady lidového umění v dílech Leoše Janáčka nebo Bohuslava Martinů.

Velký aplaus přivítal „na scéně" i Václava Hudečka, který předznamenal, že se s Jiřím Pavlicou pokusí v malé ukázce předvést širokou škálu hudby, kterou mají oba rádi a kterou Hradišťan celá léta propaguje. Vedle krásných společných skladeb dokázal Václav Hudeček vděčnému festivalovému publiku své mistrovství i v sólových skladbách takových autorů, jako jsou J.S. Bach a především Paganini.

Přehlídka krásné hudby pokračovala druhým koncertem z úplně jiného soudku už v neděli 11. září, kdy v kostele sv. Václava v Dobrušce vystoupil Ensemble Inégal s dirigentem Adamem Viktorou. Vokálně instrumentální dílo Psalmi Vespertini I. pro sóla, sbor a orchestr od Jana Dismase Zelenky provedení tohoto souboru patřilo bezesporu k vrcholům šestého Věkova hudebního festivalu, o čemž svědčil nejenom dlouhotrvající závěrečný potlesk vestoje, ale také příměry jako „krásné" nebo „úžasné", jimiž při odchodu z kostela nešetřili snad všichni návštěvníci.

Příznivci MHF tak měli už podruhé možnost zaposlouchat se do úžasné hudby českého skladatele, jehož sám Bach považoval za jednoho z nejlepších autorů své doby a jehož právě díky Ensemble Inégal „objevuje" po více než dvě stě padesáti letech celá Evropa.

Dana Ehlová

Autor: Redakce

16.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Počítání volebních hlasů.

V hradeckém kraji vystavili voliči účet i architektům krajské koalice

Bagr už hrábl do země, terminál pro autobusy bude příští rok

Královéhradecko, Broumov - Výstavba nového autobusového terminálu za více než 23,6 miliónu korun se v polovině října konečně rozběhla.

Březhradští se odvolali proti nebezpečné čističce

Hradec Králové - Spolek Zdravý a bezpečný Březhrad se odvolal proti povolení k provozu chemické čistírny odpadních vod v areálu bývalé březhradské Salmy.

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Triumf ANO, debakl levice, Bělobrádek uhájil křeslo o 173 hlasů

Královéhradecký kraj - Volby do Poslanecké sněmovny na území Královéhradeckého kraje de facto kopírovaly výsledek v celé České republice. Drtivým způsobem vyhrálo hnutí ANO, těžkou porážku utržily levicové strany.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení