Patrně v rámci změny koncepce památkové péče museli pracovníci hradu vrátit dva nádherné pozlacené lustry. „Národní památkový ústav požádal o navrácení dvou romantických vyřezávaných lustrů, které pocházely ze zámku Hrádek u Nechanic. Téměř čtyřicet let dotvářely interiéry hradu Svojanov," potvrdil jeho kastelán Miloš Dempír. Celistvost teprve nedávno dotvořené památkové instalace uvnitř hradního paláce tak byla náhle ohrožená.

Štěstí v neštěstí

Souhra náhod dopomohla, že se hrad už může pochlubit lustry novými. Dalo by se říci, že správce potkalo štěstí v neštěstí. „Podařilo se nám pořídit dva lustry empírové. Shodou okolností jsou stylovější a více se do interiéru hodí," uvedl Miloš Dempír. Podle kastelána charakter expozice ještě více podtrhují. „Křišťálový lustr z druhé poloviny devatenáctého století zdobí dámský salon, netypický alabastrový lustr ze stejného období hradní jídelnu," popsal Miloš Dempír. Sice museli do jejich pořízení neplánovaně investovat čtyřicet tisíc korun, ale tato krásná svítidla už jim nikdo nevezme.

Kde je kastelán objevil? „Občas se nám podaří sehnat nějaké věci přes internet. Snažíme se mapovat, kde se co objeví a lustry byly velice aktuální," řekl Miloš Dempír.

Nové exponáty

Díky zprvu nepříjemné situaci tak návštěvníci hradu Svojanova mohou spatřit nové zajímavé exponáty. Nyní mají nově zavěšené lustry. Před nedávnem instalovali textilní závěsy, které rovněž výrazně obohatily komnaty historického sídla.