Když se provozovatelé konečně dočkali znovuotevření, ani ne za měsíc přišla další rána. Na akce v uzavřených prostorech s účastí nad 100 lidí se vrátila povinnost nosit roušky. Vláda tak rozhodla kvůli zhoršující se epidemiologické situaci, ke které přispěla i červencová party v pražském klubu Techtle Mechtle. S mediálně známým případem souvisí asi 170 nakažených.

Velkým hradeckým podnikům jako je Denoche kvůli novému nařízení klesá návštěvnost. Některé menší hudební kluby musely během koronakrize dokonce zavřít. Smutný osud potkal undergroundovou Továrnu i jazzové Satchmo. Ačkoliv provozovatelé neskrývají, že za koncem jejich klubů jsou i další okolnosti jako například spory s pronajímateli objektů, právě koronavirová krize byla pro oba podniky tou poslední kapkou. To největší hudební klub v kraji od 3. července opět funguje. Podle jednatele klubu Denoche Luďka Čejky je ale v současné době počet návštěvníků nižší. Problémem je podle něj povinnost nosit roušky. „Lidem to vadí, protože je teplo a musí se dusit v těch rouškách. Dávají přednost venkovním akcím, kde ty roušky mít nemusejí,“ vysvětlil Čejka.

Kdo konzumuje, může roušku sundat

Na to, zda návštěvníci nařízení opravdu dodržují, dohlíží ochranka. I tak je podle jednatele Denoche vládní opatření poměrně lehké obejít. „Když pijí, tak roušky mít nemusejí. Ti mladí tam chodí s lahvičkami v ruce a pořád ucucávají, takže je jasný, že tu roušku budou mít dole,“ objasnil Čejka. S novými podmínkami se snaží popasovat i druhý velký hudební klub v Hradci Králové. Club La Fabrique nabízí svým návštěvníkům při vstupu zdarma jednorázové roušky. O nošení roušek své hosty dokonce ještě před oficiálním vznikem nové povinnosti požádal i studenty oblíbený AC Klub.

V plánu je i vznik nového klubu

Zatímco velké hudební kluby zatím krizi přežívají, undergroundová Továrna na Slezském Předměstí už koncem dubna oznámila svůj definitivní konec. „Prostor se má podle posledních zpráv ubírat spíš směrem kavárny pro rodiny nebo vinárny. Zkrátka klidného místa na posezení,“ přiblížil budoucí využití prostorů v Pilnáčkově továrně bývalý provozovatel klubu Jan Kašpar. Svého plánu na provozování hudebního klubu se ale Kašpar po roční anabázi s Továrnou vzdát nehodlá a už plánuje otevřít druhý klub na jiném místě v Hradci Králové. Na rozdíl od Továrny by nový podnik podle něj nemusel mít nutně otevřeno přes týden. Kde klub bude je však zatím ve hvězdách. A otazník visí i nad tím, kdy se nový klub otevře. „Já bych nejraději začal hned, ale potřebujeme buď prostory, které budou přímo naše nebo budou k dispozici za přijatelných podmínek. V současnosti řeším nějaké prostory i s lidmi z města. Trochu se mi ale zdá, že je sféra kultury v Hradci vymřelá a městu na tom vůbec nezáleží,“ svěřil se Kašpar.

Tomáš Kulhánek, Christine Havranová