Třetí ročník Javornické harmoniky se v sobotu setkal se zvlášť velkou návštěvností. Tu pořadatelé řešili ještě půl hodiny po zahájení zábavného odpoledne, kdy nosili do sálu restaurace U Rufferů nové židle pro příchozí. Připravené totiž nestačily.

Javornická harmonika je setkání heligonkářů z různých koutů republiky. V minulých ročnících přijeli i muzikanti ze Slovenska. Pořadatelé dnes mohou říci, že akce zapustila své kořeny v této horské obci.

Láska k muzice

Za vznikem setkání stojí hlavní organizátor Petr Janeček, který má sám rád harmoniku a lidové písně. „V minulosti jsem se účastnil takových set〜kání. Přišlo mi líto, že nic podobného u nás není. Proto jsem se rozhodl zkusit takovou akci zorganizovat. Hodně mi pomohla obec. Strávil jsem mnoho času hledáním sponzorů, ale povedlo se, a před pěti lety se odehrál první ročník. Návštěvnost byla ohromná. Vystoupily tady čtyři desítky harmonikářů,“ zavzpomínal Petr Janeček.

Sázka do loterie

Restaurace U Rufferů hostila hned dva úvodní ročníky Javornické harmoniky za sebou. „Pak jsme měli dva roky pauzu z technických důvodů. Nyní se odehrál ročník třetí,“ vysvětlil časové nesrovnalosti Janeček.

„Jsme rádi, že se Javornice zviditelňuje. Ono organizovat takovou akci v obci našich rozměrů, to je vždy sázka do loterie. Nikdy nevíte, kolik lidí přijde a zda to nebude propadák. Jsme rádi, že tradice Javornické harmoniky tady zakořenila,“ uvedl starosta Josef Serbousek.

Přednosta stanice

Sobotní program uváděl holický imitátor Pavel Kopecký. Hned v úvodu se představil v roli Vlasty Buriana, přednosty stanice.
Postupně se na pódiu vystřídaly desítky harmonikářů. Každého z nich bouřlivým potleskem ocenilo publikum.

„Na Javornické harmonice jsme podruhé. Kdo má rád lidovou tvorbu a dobrou muziku, tak si tady přijde na své. Obdobných akcí by mohlo být víc,“ uvedla posluchačka Jaroslava Kotyzová.

Zábavné odpoledne mimo všestranného moderátora Kopeckého okořenilo i svérázné vystoupení kostelecké kapely Nešlapeto.