VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hej Mistře v autentické podobě

Rychnov nad Kněžnou - V zámeckém chrámu Nejsvětější Trojice zazněla v autentické podobě česká mše vánoční "Hej Mistře".

25.12.2007
SDÍLEJ:

Chrám Nejsvětější TrojiceFoto: Josef Krám

Místní chrámový sbor pod vedením sbormistryně Evy Fuksové a varhaníka Jiřího Fukse za spoluúčinkování sboru Carmina, doprovázený orchestrem pedagogů, absolventů i žáků ZUŠ Rychnov nad Kněžnou a Týniště nad Orlicí spolu shostyHelenou Tamelovou,Jiřinou Vlachovou,Vladislavem Jiroudem aJakubem Hrubým ji přednesl 23. prosince navečer podle Rybova rukopisu bez pozdějších úprav a doplňků. Originál má totiž jiné obsazení orchestru, místy jiná slova, melodii či rozložení sól i sborů, je zvukově pestřejší a harmonicky bohatší.

 

Na úvod zazněla Vodňanského antifona Rorando coeli, jež patří neodmyslitelně kliturgii adventu. Dvousborovou skladbu vtomto provedení zde nebylo možno slyšet od požáru sousedícího piaristického gymnázia vdubnu 1918, při němž byly zničeny i schody na oratoře za oltářem. Až letos byly se svolením správy Kolowratského zámku nouzově zpřístupněny (zpěváci do nich lezli po žebříku). Část sboru tak zpívala zoratoře nad oltářem a základní část zkůru.

 

Další program byl věnován tvorbě Jakuba Jana Ryby - nejprve posluchači vyslechli jeho pastorelu Srdce plesá pro sólový soprán, sbor a orchestr. Přestože skladba klade velké nároky na sbor, sólistku a zejména na klarinetistu, byla vminulosti vRychnově často provozována. O tom svědčí i její zařazení vkatalogu hudebnin kůru druhého rychnovského kostela svatého Havla pod pořadovým číslem 1, což je dnes pro nás doklad vysoké hudební úrovně našich předků.

 

Zámek, kostel Nejsvětější Trojice isousedící stará zvonicí sKryštofem, třetím největším zvonem v Čechách, jsou vmajetku rodu Kolowratů.

25.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení