VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gočárovy mlýny ožijí festivalem!

Pardubice - Polovina června bude patřit multižánrovému festivalu v prostorách Automatických mlýnů. Festival by měl zároveň otevřít dialog o dalším možném využití tohoto objektu.

2.6.2013
SDÍLEJ:

Winternitzovy automatické mlýny v Pardubicích Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Jedna z nejvýznamnějších staveb moderní architektury dvacátého století a pomyslný symbol Pardubic. To jsou Gočárovy mlýny. Mouka se v nich už sice nemele, ale na následujících čtrnáct dní opět ožijí. Chystá se zde totiž  kulturní festival Automatické kulturní mlýny.

Až do 14. června

Ten byl oficiálně zahájen ve čtvrtek 30. května. Kulturní mlýny se zde budou točit až do 14. června. Hlavním pořadatelem akce je město Pardubice prostřednictvím Divadla 29.
„Náš projekt si klade za cíl areál Gočárových mlýnů oživit multižánrovými uměleckými projekty, proměnit jej v místo, v němž se návštěvník bude moci setkat s rozmanitými formami současného uměleckého vyjádření a práce s netradičním prostorem," říká dramaturg festivalu Zdeněk Závodný.

Koncerty, přednášky, workshopy. Nebo také muzikál Miloše Orson Štědroně, ve kterém největší čeští architekti 20. století rýsují a zpívají. Přesně to návštěvníky v následujících dnech čeká.

Další využití?

„Prostřednictvím několika divadelních a tanečních představení, hudebních a výtvarných performancí, přednášek a workshopů chceme inspirovat nové pohledy na možnosti využití této průmyslové architektury, která však již pozbyla svou původní funkci," dodává Zdeněk Závodný.

Festival by prý navíc mohl otevřít dialog o dalším možném obsahu a využití Gočárových mlýnů. Tomu bude věnován hlavně poslední den festivalu, kdy se bude diskutovat o jejich budoucnosti.
Jednou z prvních akcí, kterou budou mlýny hostit, bude například výstava všech soutěžních návrhů památníku aviatika Jana Kašpara.

K vidění bude nejenom vítězný návrh architekta Petra Pinkase, tedy 37 metrů vysoký stožár se vzduchovým pytlem, ale také všech dalších šestačtyřicet návrhů zaslaných do soutěže.
Mlýny vlastní firma GoodMills Česko od roku 2002. Výrobu v Pardubicích ukončila v březnu kvůli velké konkurenci a nutným investicím, které mlýny potřebují

Gočárův projekt

Automatické turbínové mlýny se silem projektoval architekt Josef Gočár pro bratry Winternitzovy. Vznikly v letech 1910 až 1925 a patří k dominantám města. Stavbu inspirovanou anglosaskou architekturou charakterizuje režné zdivo z tmavých a světlých cihel. Za první republiky silo a levé křídlo propojil prampouch, zděný rozpěrný oblouk, a některé části ozdobila atika, která vypadá jako hradní cimbuří. V 60. letech levé křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba, která se snaží respektovat původní stavbu. V areálu jsou ještě další stavby, které ale do architektonického konceptu nezapadají. 

Veronika Skřivanová, ČTK

Autor: Redakce, ČTK

2.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí.

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Volební místnosti jsou i pod policejním drobnohledem

Královéhradecko - Volební „bitva“ právě vrcholí. Z preventivních důvodů se na hladký průběh letošních voleb do Poslanecké sněmovny zaměřila i policie v Královéhradeckém kraji.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení