Příležitost seznámit se s osobností zakladatele moderní malby, opočenským rodákem a v neposlední řadě legionářem, měli při nedávném kupkovském sympoziu a jeho doplňujícím programu v Opočně a Dobrušce. Také díky dlouhodobým aktivitám, výstavám, společenským událostem a projektu Rodný kraj Františka Kupky občanského sdružení Abakus.

Zlatá lípa

Že existuje sdružení Abakus vědí v pražském Museu Kampa Nadace Jana a Medy Mládkových, vědí to ve francouzském Puteaux, kde Kupka strávil větší část svého života, ale také na Ministerstvu obrany České republiky. Ministryně Vlasta Parkanová udělila tento týden při Dni válečných veteránů státní vyznamenání Zlatá lípa in memoriam Františku Kupkovi za obranu demokracie a obnovu Československé republiky. V zastoupení Rodného kraje Františka Kupky ho převzal starosta umělcova rodného města Štěpán Jelínek.

Po výstavě František Kupka a Otto Gutfreund – čeští dobrovolníci ve Francii za první světové války, kterou v Opočně uspořádalo na podzim sdružení Abakus ve spolupráci s Vojenským historickým muzeem v Praze, je to další připomenutí 90. výročí vzniku Československa ve spojení s osobností Františka Kupky. „Způsob předání vyznamenání a následnou důstojnou péči o něj konzultoval protokol ministryně obrany s námi,“ potvrdil předseda sdružení Jiří Králíček.

Obce Kupkova regionu

O projektu Rodný kraj Františka Kupky a o všech, kteří se na něm podílejí, tak vzniká povědomí nejen v regionálním, ale i v celostátním měřítku. „Stovky lidí navštívily během kupkovského sympozia výstavy v Dobrušce, odhalení Kupkova památníku, promítání snímku o Kupkovi. Myslím, že veřejnost už je dnes mnohem lépe informovaná. Akcí byl dostatek, aby se každý, kdo se alespoň trochu o svůj domov zajímá, něco o Kupkovi dozvěděl,“ míní ředitel dobrušského Městského muzea Jiří Mach.

Ani Jiří Králíček ze sdružením Abakus neztrácí invenci a míní v práci věnované projektu pokračovat. Nyní chce pozvat zástupce měst a obcí Kupkova regionu na slavnostní setkání k udělení státního vyznamenání. Jejich zástupci by se zde také mohli dohodnout, jakým způsobem budou dále pracovat na projektu. „Není to záležitost jen Opočna a Dobrušky, ale také Jaroměře a dalších obcí, se kterými chceme domluvit další spolupráci,“ je si vědom předseda Abakusu.

Také je reálné, že bude pokračovat mezinárodní spolupráce Abakusu s francouzským Puteaux. Výstava fotografií a exponátů z vojenského muzea, která se uskutečnila v říjnu v Opočně, by se totiž měla příští rok konat v Paříži.

S Museem Kampa

Sdružení získalo možnost propagace v prostorách prestižního pražského Musea Kampa.

„Oboustranně spolupracujeme v propagaci. Brožury o Opočnu a Dobrušce jsou volně k dispozici všem návštěvníkům Musea Kampa, které spravuje sbírku Františka Kupky, jež je součástí stálé expozice našeho muzea. Podílíme se společně na reedici katalogu František Kupka a Otto Gutfreund – Čeští dobrovolníci ve Francii za 1. světové války. Katalog vydalo sdružení Abakus letos v září u příležitosti konání převzaté výstavy Františka Kupky a Otto Gutfreunda, která byla v Museu Kampa uvedena v roce 2006,“ upřesnila za Museum Kampa Jana Pelouchová.