Snímek vypráví o tom, co prožíval mladý František Kupka, než se stal světoznámým malířem a o době jeho dospívání. „Film mapuje období zhruba patnácti až osmnácti let Františka Kupky, kdy byl v učení u sedláře Šišky. Poté mu starosta Dobrušky Archleb nabídl, že mu zaplatí studium kresby kružnic u profesora Studničky, a film končí právě Kupkovým odchodem do jeho učení," uvedla producentka Gurufilmu Kateřina Traburová.

Pro představitele hlavního hrdiny Vojtěcha Hrabáka byl Francek zatím jeho největší filmovou rolí. „Nejtěžší pro mě zatím bylo asi prodírání křovím a trny a koupání se v lomu na začátku podzimu, což také nebylo úplně nejpříjemnější,“ svěřil se při natáčení v rodném domku F. V. Heka v Dobrušce.

Režisérka Natálie Císařovská si ho vyhlédla pro jeho zajímavé charisma v divadelní inscenaci, v níž hrál ducha feťáka.

A proč se rozhodla natočit film právě o Františku Kupkovi? „Patří asi k mým nejoblíbenějším malířům a zajímaly mě nejen obrazy, ale i jeho život. Jeho peripetie, odkud pocházel, co předcházelo tomu, co dnes můžeme vidět v galeriích,“ vysvětlila režisérka.

Franckovu múzu, oživlou sochu Plačící žena od Matyáše Bernarda Brauna hraje Tereza Hofová, známá například z filmu Domestik, ze seriálů Já, Mattoni nebo Dáma a král.

Filmaři zavítali také do Nového Města nad Metují. V jaroměřském souboru Vrchlický pak našli adepty do vedlejších epizodních rolí a komparzu. Ve filmu se však objevili i komparzisté z Dobrušky, Opočna a okolí.

Scénář vznikal na základě korespondence Kupky s Josefem Svatoplukem Macharem.