VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTOGALERIE: Opočno koketuje s pařížským předměstím

Opočno -Díky proslulému českému malíři a grafikovi Františku Kupkovi, který je považován za zakladatele moderního abstraktního malířství, se rýsuje spojnice měst i lidí. Patří na ni nejen umělcovo rodné Opočno a francouzské Puteuax, nyní pařížské předměstí, kde strávil většinu života.

18.9.2008
SDÍLEJ:

František Kupka spojuje města i lidi.Foto: DENÍK/Miloslav Dostálek

Projekt Rodný kraj Františka Kupky, jehož autorem je občanské sdružení Abakus, nabízí do konce září v Opočně výstavy k tomuto tématu. Po předchozích ročnících kupkovského festivalu, návštěvě emeritního ředitele Guggenheimova muzea v New Yorku Thomase Messera v Opočně či návštěvě zástupců regionu v Puteaux a dalších počinech, má sdružení na svém kontě posun ve spolupráci s francouzskou stranou i při prezentaci malířova rodného kraje v tuzemsku. „Především jsme získali důvěru Nadace Jana a Medy Mládkových, Musea Kampa. Vydali jsme některé materiály s jejich logem, na Kampě jsou naopak naše materiály s logem Rodný kraj Františka Kupky,“ vysvětlil předseda sdružení Jiří Králíček.

Posun se rýsuje i v kontaktech s francouzským Puteaux, jehož zástupci navštívili o uplynulém víkendu slavnost a vernisáž v Opočně a mají upřímný zájem o další spolupráci, především s mládeží. Katalog, který vyšel k opočenské výstavě Puteaux současným objektivem a který zahrnuje i několik odkazů na Opočno, se hostům natolik líbil, že ho chtějí vydat i ve francouzštině. Příští rok by mohla vyjít také verze Opočno současným objektivem, v níž by zase převažovaly fotografie města pod Orlickými horami. „Hosté z Francie byli nadšeni a překvapeni historií Opočna, jeho architekturou. Takže z toho všeho máme i my velkou radost,“ zdůraznil Jiří Králíček.

Výstavy jsou v Opočně pro veřejnost otevřeny do konce září, na požádání potom až do 9. října. Souvisí tak se sympoziem František Kupka – Čech, Francouz, Evropan, které se bude konat 7. a 8. října na Univerzitě Hradec Králové. Na spojnici měst, která věnuje Kupkovi pozornost, nemůže chybět ani město malířova mládí - Dobruška. Chystají zde slavnostní odhalení památníku Františku Kupkovi před budovou základní školy, jež nese jeho jméno. V říjnu bude mimořádně přístupná expozice Kupkových prvotin na dobrušské radnici. „Dokumenty a fotografie ilustrující umělcův vztah k vlasti představí výstava v lapidáriu. „Materiály máme z našeho muzea, ale také zapůjčené, například od architekta J. A. Jirouta, který hostil Kupku v Praze v roce 1946,“ prozradil autor scénáře výstavy, ředitel dobrušského muzea Jiří Mach, který rovněž vystoupí s referátem na kupkovské konferenci. Na pomyslnou spojnici míst si mohou milovníci Kupkovy tvorby nyní ještě doplnit Galerii moderního umění v Hradci Králové, která do 30. listopadu vystavuje Kupkův cyklus dřevorytů Čtyři příběhy černé a bílé.

Autor: Eva Zerzánová

18.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek

Dorostu Solnice penalty nevyšly

Ilustrační foto

Benefice pro kostel bude i letos spojená s ochutnáváním dobrot

Na festival do Týniště přijedou ochotníci z Miletína

Týniště nad Orlicí - Již 48. týnišťský divadelní podzim pokračuje v neděli 22. října v 15 hodin, kdy se v Kulturním centrum představí divadelní soubor Erben z Miletína s pohádkou Ženich pro čertici.

Kam za sportem v regionu během dne?

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní události v regionu:

Volební účast v kraji převýšila celostátní průměr. Na 12. mandát to nestačilo

Hradec Králové - Lidé v Královéhradeckém kraji jsou odpovědnější a k volbám jich chodívá více, než je celostátní průměr. Letos k volebním urnám dorazilo 63,25 procenta oprávněných voličů.

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Rychnovsko - Pořádáte zajímavou kulturní, sportovní či společenskou akci? Přidejte ji do nové rubriky Tipy Deníku, kterou najdete na stránce: www.rychnovsky.denik.cz/tipy/pridat/. Stačí, když zde do kolonky Přidat akci připojíte facebookovou adresu vaší události.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení