Na taneční v Dobrušce se dokonce stály fronty. „Do tanečních se zapisovalo hodně lidí, takže jsme s kamarádkami asi hodinu stály frontu. Ne na všechny se dostalo, zvláště holky měly problémy,“ popisovala zápis do kurzu tance Sára Sixtová z Dobrušky. Narazila tak na starý problém – chlapci mají o kurzy menší zájem než děvčata.

„Děvčat je vždycky víc. Bohužel nemůžeme úplně uspokojit poptávku ze strany dívek, pokud chceme, aby počty dívek a chlapců byly vyrovnané,“ uvedl vedoucí Kulturního domu v Dobrušce Václav Verner. Menší problémy se spárováním tanečníků mají v Rychnově. „Místa se dostala na všechny, otevíráme totiž kurzy dva. V každém je zhruba padesát párů. Výraznější potíže s nedostatkem chlapců zatím nemáme,“ vysvětlila za Pelcovo divadlo Martina Hamplová.

Na tanečníky čeká v kurzech výuka klasických tanců jako je waltz, valčík nebo polka, naučí se ale také latinsko-americké tance jako jive nebo cha-cha. „Děti jsou dnes stejně šikovné jako kdysi. Naprostá většina z nich to zvládá výborně a i těch několik slabší se vše nakonec doučí,“ chválil svoje svěřence Stanislav Krtička, který vyučuje tance v Dobrušce, Vamberku a Třebechovicích.

Že by umění společenských tanců bylo v dnešní době zbytečné, si mladí nepřipouštějí. „Jen za první lekci jsme zvládli základy tří tanců, takže si myslím, že za celý kurz se toho naučíme opravdu hodně. Tanec určitě využiji, byla by ostuda jít třeba na ples a nic neumět,“ myslela si Sixtová.
Kromě tanců se účastníci kurzů naučí i základům společenského chování. Dívky se na taneční těší i proto, aby mohly předvést šaty. „Společenský oděv je samozřejmě nutností, ale nedodržujeme striktní pravidla. Není třeba nezbytné, aby všechny dívky povinně chodily na věneček ve svatebním. Hezké jsou světlé pastelové barvy, ale takových šedesát nevěst, to je přece jen moc,“ smál se Krtička.

Zájemci mohou navštěvovat i taneční kurzy pro pokročilé. „Pokračovací kurzy pořádáme napříkladv Dobrušce. Účastní se jich manželské páry, ale také páry z lekcí pro začátečníky,“ dodal Krtička.

Lucie Kudláčková