Umělec, kterému za vystoupení stačí vřelé přijetí a strava, je snem každého kulturního zařízení. Čas od času „do toho jdou" např. regionální hudební skupiny, ale sehnat za podobných podmínek vzdálenější protagonisty se rovná téměř zázraku.

Že se zázraky dějí, to dnes dokáže Dobruška. Od 17 hodin vystoupí na Náměstí F. L. Věka umělci, kteří sem přijeli z hodně veliké dálky. Schůzku si tu dal folklor z Brazílie, Demokratické republiky Kongo, Filipín a Izraele. Přijede stovka účinkujících, kteří vystoupí za vřelé přijetí a oběd.

Může za to kino

Jak se takové zázraky připravují? Trochu za to může zdejší kino a především – Dobrušce se vyplatilo, že před časem podala pomocnou ruku Červenému Kostelci.

„Na podzim 2010 jsme digitalizovali naše kino. Po jeho otevření se postupně ozvalo Nové Město nad Metují a Červený Kostelec, zajímaly se o naše zkušenosti s digitalizací. Tenkrát jsme samozřejmě neplánovali žádnou větší spolupráci, pouze jsme se snažili pomoci," přibližuje starosta Dobrušky Petr Tojnar krok, při kterém ani on netušil, že se vrátí v podobě Mezinárodní folklorní přehlídky v Dobrušce.

Loni jel s místostarostou Petrem Lžičařem do Červeného Kostelce na jednání zastupitelů, kde se o digitalizaci mluvilo. Nebyl to krok jediný.

„Neměli jsme důvod něco tajit, postupně jsme se podělili o všechny naše zkušenosti včetně třeba postupu při žádosti o dotaci," vzpomíná starosta. A tak vznikly dobré vazby mezi oběma městy. Výsledkem je dnešní akce, při které v Dobrušce zavoní vzdálená exotika, aniž by se z toho „položil" rozpočet města.

„Je to tak, bude nás to stát pouze oběd," potvrzuje starosta. I když slůvko pouze by mělo být v uvozovkách, nakrmit různá etnika, to není úplně jednoduché. Nic nebylo ponecháno náhodě, zjištění, čemu se vyhnout, bylo jedno z prvních.

Když se před dvěma měsíci začaly dojednávat podmínky, zjistila si Dobruška, že s ohledem na izraelskou výpravu je nutno vyhnout se hovězímu a vepřovému.

„Což není nic těžkého, jen si nedovedu představit to rozladění, kdybychom se předem nezajímali a nabídli třeba vepřo-knedlo-zelo," s úsměvem uvádí téměř katastrofický scénář starosta. Oběd bude vyřešen tak, aby soubory byly pohromadě a obsluha byla rychlá.

Folklorní festival v Dobrušce

Vše proběhne v jídelně Základní školy Františka Kupky, která má dostatečnou kapacitu a dle slov starosty má město s firmou Sodexo, jež zde provoz zajišťuje, ty nejlepší zkušenosti. Byl vyřešen i požadavek možnosti převlékání co nejblíže od místa akce. Dva soubory budou mít dispozici přízemí a patro starobylé radnice, další využijí dvou budov Městského úřadu.

A na co se mohou těšit všichni, kdo přijdou na náměstí v 17 hodin? Vystoupí mladí lidé, kteří udržují tradice svých předků. A to je záležitost srdeční, což je vždy ta největší deviza. Každý soubor je z jiného kouta, to je příslibem pestrosti.

Exotika za hubičku

Cílem pořadatelů je, aby se v duchu exotiky nesla celá dnešní akce na Náměstí F.L.Věka. A jelikož se jedná o první ročník ročník Mezinárodní přehlídky folklorních souborů Dobruška, je namístě poslední otázka pro starostu. Letošní podmínky jsou úžasné, dá se říci – exotika za hubičku. Je jisté, že to stejné bude i v příštích letech?

„Soubory dnes dopoledne odjíždí z festivalu ze Šumperka, od zítřka jsou hosty Červeného Kostelce. Kostelci, který do festivalu vkládá nemalé prostředky a organizace je nesmírně náročná, se uleví tím, že Dobruška se na celý půlden postará o čtyři z osmnácti souborů. Na nás je, aby účinkujícím bylo mezi námi dobře. Ze strany pořadatelů pro to děláme všechno. A dobrušské publikum? Všichni, kdo u nás vystupovali, si ho nemohli vynachválit. Nevím, proč by tomu dnes mělo být jinak. Pokud budou návštěvníci spokojeni, nevidím důvod, proč by spolupráce, která vyhovuje všem stranám, nemohla pokračovat," uzavírá starosta.

Do Červeného Kostelce láká i Iva Ceprová z městského kulturního střediska. „Ráda bych všechny pozvala  už od středy do Červeného Kostelce, který se na pět festivalových dní i nocí stane středem festivalového světa. Přijďte s námi zapomenout na starosti všedních dnů a nechat se unášet exotickými rytmy na malé cestě kolem světa."   Dana Marková

Brazílie

Skupina ZABELÊ z Brazílie působí od roku 1994. Za osmnáct let už poznala potlesk nejen z otevřených scén domácích, ale i zahraničních. Tito tanečníci se pravidelně s velkými úspěchy zúčastňují velkých folklorních vystoupení. Např. v roce 2006 byla skupina nominována k získání ceny Rodrigo Melo Franco de Andrade od Iphan. Mimo jiné, oni sami o sobě říkají, že jejich hlavní snahou je rozvíjet smysl pro odlišné kultury a ty pak zachovávat.

Filipíny

Skupina Folklorico Filipino – Filipínci, kteří však v současné době žijí v Kanadě. Stalo se to asi takhle: v roce 1973 se v kanadské provincii Ontario dalo dohromady několik filipínských imigrantů, jejichž první touhou bylo vytvořit taneční skupinu, která měla nejen okolním obyvatelům ukázat, o čem je filipínská kultura. Skupina dupala a zpívala a tancovala, až javorům začalo opadávat listí. Od té doby je Kanaďané uznávají jako oficiální nositele filipínských tradic.

Izrael

Izraelský folklorní soubor PARGOD BEER SHEVA sdružuje především vysokoškolské studenty, kteří mají zájem udržovat a propagovat  lidové tradice své země. A to ať už jde o ty židovské nebo místní arabské zvyky. O profesionalitě tohoto souboru, ale i obrovském zájmu o pro nás netradiční tance i písně svědčí i fakt, že soubor  je pravidelným a velmi uznávaným hostem folklorních festivalů téměř po celém světě.

Kongo

Folklorní soubor BALLET ALINGA MANSAKA ETU, jehož název láká k překladu. Ta slova znamenají „radovat se, či být rád šťastný". Nejmladší z dnešních souborů se s obrovskou vervou a radostí, jakou nosí i ve svém názvu, zúčastňuje mnoha festivalů po celém světě. Ani v České republice není poprvé. Např. v Hranicích na Moravě soubor zpíval a tancoval na charitativním koncertě pro děti z chudých afrických venkovských škol.