Každý z osmi členů Cigánskich diablů patří mezi špičku ve svém oboru, což v součtu umocňuje zážitek publika. To dobrušské si setkání ve sváteční podvečer 28. října užívalo od prvních okamžiků a jasně to dokazovalo potleskem (místy skandovaným), nadšenými výkřiky i obdivným kroucením hlavou.

Během koncertu namixovali hudebníci směs klasiky, etna i jazzu, a tak zněl z pódia Bizet, Brahms, Albinoni nebo Monti, stejně jako známá ruská lidová Oči černé. A posluchači tajili dech, neboť předehra Carmen, Uherský tanec, Čardáš i všechny ostatní skladby jim byly naservírovány, když ne „dábelsky“, tak doslova mistrovsky.

Na pódiu na sebe jaksi přirozeně strhává největší pozornost umělecký šéf Ernest Šarközi, který dovede na svůj cimbál vykouzlit zřejmě jakoukoliv skladbu a během vlastní úpravy Paganiniho capriccia s přehledem dokázal, proč je ve svém oboru považován za jednoho z nejlepších na světě.

Své nástroje však skvěle ovládají také primáš Štefan Banyák, klarinetista Zoltán Grunza, jenž se předvedl i s exotickým tarogátem, violoncellistka a zpěvačka Silvia Šarköziová i všichni zbývající členové. Zkrátka publikum si návrat Cigánskich diablů na festival F. L. Věka užilo se vším všudy - byla to velice povedená tečka za sedmým ročníkem.

Na dveře už ovšem klepe ročník příští. Pořadatelé opět dali do prodeje dárkové poukazy na abonmá roku 2018 a prozradili velkou novinku. Tou bude slavnostní koncert symfonického orchestru v industriálním prostředí firmy KBA Grafitec v Dobrušce.

Dana Ehlová