I rychnovské publikum může letos zavítat na slavnostní předvánoční chrámový koncert Ave Maria – Vánoce 2009. V zámeckém kostele Nejsvětější Trojice 3. prosince v 19 hodin podruhé zazpívá s Emou Hubáčkovou i Carmina. Operní pěvkyně proto v pondělí zavítala na zkoušku Rychnovského dětského sboru, aby společně upřesnili letošní program.

„V hudebních kruzích jsem velmi často slyšela o sboru Carmina z Rychnova nad Kněžnou. Před rokem jsme tedy poprvé za sborem přijeli jako pořádající agentura a byli jsme mile překvapeni jeho profesionalitou. Bylo to cítit nejen z uměleckého a pěveckého projevu, ale i chování. A to je hrozně důležité při vystupování. Je vidět, že sbor miluje svého sbormistra a udělá mu, co mu na očích vidí. Carmina totiž zpívá s chutí, s radostí a s nadšením. Není to komerční těleso, které pracuje jen z nějaké povinnosti, s čímž se dnes často setkávám,“ komentovala začátky dvouleté spolupráce s Carminou uznávaná sopranistka.

Emu Hubáčkovou sbor velmi vstřícně přivítal a překvapil i bezproblémovou spoluprací. „Šlo o velmi praktické a zásadní věci. Vůbec jsme nemuseli řešit například problémy, kde bude sbor stát, odkud vyjde, jak sejde ze schodů a podobně. Prostě Carmina je absolutně soběstačná, zvyklá vystupovat, je disciplinovaná a má nádherný hudební projev,“ míní umělkyně.

Po zmíněné loňské zkušenosti Ema Hubáčková požádala sbor o spolupráci na cyklu chrámových koncertů. Na většině z šestnácti vystoupení se tehdy podílel právě rychnovský sbor. „Funguje to vlastně tak, že si nejdříve vytipujeme sbory pro případnou spolupráci a pak si vybereme ten, který je nám nejblíže. Je též pro nás moc důležité, aby sbor byl schopný nastudovat skladby. To Carmina zvládla také bez sebemenšího problému. Mimo zmíněnou spolupráci s agenturou Emma navázala Carmina kontakt i s klavírním virtuosem Vladimírem Županem. S ním pak absolvovala řadu výchovných koncertů. „Letos jsme připravili dvě podobné akce pro rychnovské školy zase my. Půjde o dva výchovné koncerty, které se uskuteční také 3. prosince v kostele Nejsvětější Trojice, ale v dopoledních hodinách,“ upřesnila pěvkyně.