Druhý koncert Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka proběhl v neděli v Opočně a už po prvních taktech pocítili mnozí diváci, že nejdůležitější není nikdo z trojice jmenovaných. Nejdůležitější byla hudba.

Je pravděpodobné, že tento pocit měli „na svědomí" sami hudebníci. O Benewitzově kvartetu, které koncert zahájilo dílem Ludwiga van Beethovena, se říká, že je opravdová radost ho při hře vidět. Skutečnost předčila očekávání, hráči si zjevně vychutnávali každičký tón tohoto hudebního génia. Pomyslný oblouk, na jehož začátku je skladatel a konci posluchač, nebyl díky hudebníkům ničím přerušen.

Platilo to i pro další dílo, Clarinettino Ondřeje Kukala. Tato skladba z roku 1990 je pověstná tím, že zaujme už při prvním poslechu. Posluchači nedělního koncertu to mohou potvrdit, ohlas na skladbu byl bouřlivý. Spontánní potlesk patřil kvartetu a oběma sólistům, klarinetistce Ludmile Peterkové a kontrabasistovi Pavlu Klečkovi.

A především Ondřeji Kukalovi, který sice musel účast odříci, jehož přítomnost však byla díky síle jeho díla téměř hmatatelná. Závěr koncertu patřil Wolfgangu Amadeu Mozartovi.

Koncert, při němž obdiv k virtuozitě hráčů postupně přechází k silnému prožitku z hudby, to je asi vždy to nejvyšší možné ohodnocení. V neděli to v Opočně platilo stoprocentně. A zda je stoprocentní i účast Opočna na festivalu, jehož střediskem je Dobruška, také v příštím roce, na to odpověděla místostarostka Šárka Škrabalová.

„Koncert byl překrásný a pro nás je čest, že patříme mezi města, která se mohou festivalu účastnit. S pořadateli jsme již domluveni, rádi budeme spolupracovat i při Mezinárodním hudebním festivalu F.L.Věka 2013," ujistila místostarostka.

Zatím si však posluchači užívají ročník letošní. Příštím koncertem se F.L.Věk vrátí do Dobrušky, v neděli přivítá kostel sv. Ducha houslistu Josefa Špačka a varhaníka Václava Uhlíře.   Dana Marková