Archlebovy sady v sobotu řádně ožily. U příležitosti Majálesu, který tam uspořádalo dobrušské gymnázium ve spolupráci s Kulturním zařízením města Dobrušky a Sdružením rodičů a přátel gymnázia, se to v prostranství jen hemžilo především mladší, studentskou generací. Nicméně pobavit se mohl přijít kdokoliv.

„Letos jsme se snažili také o něco jiného, jednalo se o doprovodný program pro děti. Připravena zároveň byla výroba triček s logem Majálesu. Měli jsme i graffiti stěnu, kde bylo možné si sprejem něco napsat. Tam jsme se z loňska poučili, ale ne natolik, abychom to rozšířili,“ narazil při líčení programu na enormní zájem o toto zpestření Filip Kroa, student čtvrtého ročníku zdejšího gymnázia, který se společně se svým spolužákem Václavem Machem pasoval do role hlavního organizátora Majálesu.

Krále nezvolili

V jeho průběhu vystoupilo na vybudovaném pódiu několik kapel. Punk, roc´n´roll nebo ska, takové styly se až do večera rozléhaly po okolí, zlatým hřebem na závěr byla podobně jako loni formace Jo!Ska z České Skalice. „Celou dobu vládla zajímavá atmosféra, pro obyvatele Dobrušky je to něco nového. Ale myslím si, že lidem se tu vloni líbilo, a snad tomu tak je i letos.“

Akci zahájil majálesový průvod od kostela sv. Václava právě do sadů. Tam se měla uskutečnit volba krále Majálesu, ovšem z té sešlo. „Krále jsme letos nevyhlásili, protože se nepodařilo určit téma masek. Asi za to mohl nedostatek času a intervence. Nicméně účast v průvodu byla slušná,“ uvedl pořadatel.

Měsíce příprav

Plánování letošního ročníku akce nahrubo začalo už v lednu. Časově nejnáročnější je prý shánění kapel, aby měly volno. „Druhým stádiem bylo sehnat peníze. Sponzory se staly místní firmy, které jsme oslovovali minulý měsíc. Ne že by to bylo narychlo, ale už byla hektika, protože loni jsme si na to vyhradili víc času. Příznačný je i fakt, že se blíží maturita, takže jsme se potřebovali věnovat i něčemu jinému. S Václavem jsme měli ještě divadelní zkoušky, takže to určitě nebylo jen o Majálesu,“ líčil Kroa strastiplnou cestu k cíli v podobě spuštění sobotní akce. Její součástí byla rovněž výstava fotografií studentů gymnázia a známých fotografů.

Náklady na zajištění Majálesu se údajně mohly vyšplhat až k patnácti tisícům, ale pořadatele potěšila štědrost sponzorů. „Hodně vstříc nám vyšlo i město, které nám poskytlo prostor. Bez toho bychom se daleko nedostali, protože třeba pronájem pódia není zrovna levný,“ prozradil Kroa.

Až do noci

V sadech bylo možné si povšimnout i některých specifických stánků, ať už se jednalo o ten s veganským jídlem, nebo stanoviště organizace Amnesty International. „S Amnesty už jsme spolupracovali loni, s lidmi se známe z Valu. Je to myšlenka, která by se k veřejnosti rozhodně měla dostat. Co se týče toho občerstvení, já osobně jsem vegan, pořádali to vlastně mí kamarádi, myslel jsem, že by to lidi mohlo nadchnout. Jsme přece jenom v Dobrušce, kde se vyrábí tofu,“ vysvětlil pořadatel.

Na přípravách Majálesu se podíleli i další lidé. Kulturní zařízení zajistilo prostředí či výlep plakátů, technické služby svoz laviček - a tak dál. Zábava trvala až do noci, ukončení hudební produkce bylo s ohledem na noční klid domluveno na jedenáctou hodinu večerní. Ještě pod rouškou tmy se i uklízelo, aby v neděli už byl klid, a posléze už se šlo na kutě. „Přece jenom nám v pondělí začíná svatý týden, tak nechceme moc ponocovat.“

Druhý ročník Majálesu naznačil, že v Dobrušce se po desítkách let rozjíždí obnovená studentská tradice. „I když my z gymnázia odcházíme, oslovili jsme další mladší studenty, kteří by v ní mohli pokračovat. Byl bych rád, kdyby to s námi nezaniklo. Myšlenka se objevila loni, a myslím, že dosud se to vyvedlo,“ uzavřel za studenty dobrušského gymnázia Filip Kroa.