V předvečer zahájení Mezinárodního folklorního festivalu v Červeném Kostelci, který se uskuteční ve dnech 17. až 21. srpna, předvedou na dobrušském náměstí své tradiční tance dva zahraniční soubory a jeden tuzemský. Představí se soubory z USA, Číny a letos také dětský folklorní soubor Hadářek z Červeného Kostelce.

Soubor The Sprout z Číny, založený v roce 1997, se zaměřuje zejména na mládež. Věnuje se tradičnímu čínskému folkloru z různých koutů své země. Kroje vynikají výraznými barvami a krásnými detaily.

Soubor Bailey Mountain Cloggers ze Spojených států amerických (viz snímek) byl založen v roce 1974 studenty na Mars Hill College v horách Severní Karolíny, která se nachází na jihovýchodě USA na pobřeží Atlantského oceánu v blízkosti Asheville. Soubor se skládá z dvaceti pěti studentů vysoké školy z více než devíti různých států. Milují cestování a se souborem vystupovali na folklorních festivalech v Německu, Francii, Řecku a Mallorce apod.

Dětský folklorní soubor Hadářek vznikl při Městském kulturním středisku v Červeném Kostelci. Hadářek představuje písně, tance, říkadla a lidové zvyky z oblasti Podkrkonoší a Podorlicka. Děti tu nejen tancují a zpívají, ale předvádí i různé dobové zvyky a profese.
Vstup na akci je zdarma, občerstvení bude zajištěno. Přehlídka začíná v 18 hodin na náměstí F. L. Věka v Dobrušce. ⋌(red)