I v dnešní době, která přeje spíše internetu a časopisům než knihám, se do knihoven vrací stále více čtenářů.

„Zájem o půjčování knih vůbec neklesá. Teď jsme dělali statistiku, podle které se ukázalo, že počet čtenářů dokonce stoupá a že nově zaregistrovaných čtenářů i počet výpůjček máme více než loni,“ uvedla Marcela Poláčková, knihovnice ve Vamberku, podle které do knihovny chodí převážně děti, důchodci a studující mládež. Střední věk je zastoupen nejméně.

S tím, že zájem o služby v knihovně stoupá, souhlasí také vedoucí knihovny v Kostelci nad Orlicí Iva Havlová.

„Také do toho započítáváme návštěvnost na internetových stránkách, kde je vidět, že stoupá. Rozhodně ale nemáme méně čtenářů,“ řekla Havlová. „Pravděpodobně se nejvíce půjčují ženské romány a detektivky, ale mohou to být i vysokoškolské učebnice, pohádky či časopisy, záleží na oddělení,“ dodala Havlová.

Avšak knihovna, to není jen půjčování knih, ale návštěvníci zde můžou najít ještě jiné služby. Jednou z nejvyhledávanějších je internet.

„Internet je ze zákona povinný a ještě musí být zdarma. Máme také rešeršní činnost a samozřejmě i kopírování a regionální databázi, kde jsou k dispozici knihy z regionu, například staré tisky a zpravodaje,“ popsala Havlová.

V knihovně ve Vamberku je pak možné si rezervovat počítač s internetem, pokud čtenář ví, že v určitou dobu potřebuje být připojený. Mají dokonce rezervační sešit. Když není o internet velký zájem, návštěvník u něj může být tak dlouho, jak potřebuje.

„Pokud na připojení čeká více lidí, čtenář může být na internetu maximálně dvě hodiny,“ přiblížila Poláčková s tím, že registrace pro dospělé činí sto padesát korun a pro děti a důchodce je to sedmdesát pět korun na rok. Na půl roku ve Vamberku neregistrují.

V Opočně se své malé čtenáře snaží nalákat tím, že první rok má dítě registraci zdarma, aby si to mohlo nejprve vyzkoušet.

„Pracující musí zaplatit sto osmdesát korun na rok, důchodce nebo student pak devadesát korun,“ vysvětlila Radka Mecnerová, vedoucí knihovny v Opočně. Na dětském oddělení mají k dispozici i hry, které děti můžou hrát. Každý měsíc je pro ně připravena také tvořivá dílna vždy s určitým tématem, kde si můžou něco vyrobit.

„Na dospělém oddělení pořádáme často menší výstavy, protože půjčovna je malá, převážně k nějakému výročí,“ dodala Mecnerová. Knihovna také zajišťuje zdarma službu meziknihovní výpůjčky, především z vědecké knihovny v Hradci Králové.

Některé knihovny poskytují také kopírování, které však není v ceně registrace.

Na kolik vás knihovna v okrese přijde

Ceník zápisného
Roční zápisné plné 130 – 200 Kč
Důchodce, studenti 60 – 100 Kč
Děti 50 Kč
Jednorázová výpůjčka 10 – 20 Kč
Meziknihovní výpůjční služba zdarma – 70 Kč

Upomínky
1. upomínka (písemná se neposílá) 15 – 20 Kč
2. upomínka 25 – 30 Kč
3. upomínka 40 – 50 Kč
doporučený dopis 65 - 100 Kč

Ztráty
Kniha nová kniha nebo cena knihy + 100 Kč
Časopis cena časopisu + 20 Kč
Poškození čárového kódu v knize, časopisu 20 Kč
Poškození, ztráta čtenářského průkazu 10 – 30 Kč

ROZHOVOR:„Moje práce mě hrozně baví“

LENKA BENDZOVÁ (na snímku vlevo), vedoucí knihovny v Dobrušce, kde pracuje již dva a půl roku

Jak jste se k práci knihovnice dostala?
Já jsem vystudovala vysokou školu se zaměřením na knihovnictví a informatiku, takže tím pádem jsem hledala místo v knihovně.

Co vás ve vašem zaměstnání nejvíce baví?
To je těžká otázka. Moje práce mě hrozně baví, především pak jednání s lidmi, příprava různých akcí, půjčování, prostě všechno.

Jak jste se k tomuto povolání dostala?
Já jsem se spíše jako malá zajímala o dějiny umění, když jsem se hlásila na vysokou, tak mě ale zaujalo knihovnictví. Tak jsem to zkusila a vyšlo to.

Co nejraději čtete vy sama?
Já hodně čtu současné české autory, potom mě zajímají historické knihy, především osudy Židů a moderní česká historie. Když mám náladu, tak si přečtu i nějakou poezii. Také čtu cestopisy, protože ráda cestuji.

A jaká je vaše nejoblíbenější kniha?
Mám ráda Vejce a já od Betty MacDonaldové, také se mi hodně líbil Exodus.

ANKETA: Jak často chodíte do knihovny a co si půjčujete?

Marcela Pauková
Jablonné n. O., 43 let

Nechodím do knihovny, protože mám doma velikou zásobu knížek. Maminka byla vášnivá čtenářka. Nejraději čtu detektivky, například Agathu Christie.

Michaela
Choceň, 27 let

Vůbec tam nechodím. Knihy nečtu, takže není potřeba, abych tam chodila. Časopisy čtu, ale ty si koupím sama. Moje nejoblíbenější kniha byla Quo vadis.

Václav Brandejs
Kvasiny, 60 let

Nechodím do knihovny, protože nepotřebuji. Knihy si totiž kupuji sám. Nejraději čtu literaturu faktu, ale tu nejoblíbenější knihu neprozradím.

Milena Růžičková
Rychnov, 59 let

Chodím často, minimálně jednou za týden. Půjčuji si spíše romány nebo historické knihy. Už jako dítě jsem chodila, pak jsem na nějakou dobu přestala.

Zdeňka Vajdová
Rychnov, 47 let

Já do knihovny chodím dost často, ale knížky si také stahuji přes internet. Nejčastěji si půjčuji přírodopisné knížky, ale žádnou oblíbenou nemám.

Hana Matějková
Rychnov, 46 let

Ráda si kupuji knihy, abych je měla doma a případně i na internetu si nějakou přečtu. Kupuji si ráda takové knihy, kde si můžu i podtrhávat.