Patří k nim i bývalý Hrnčířův mlýn v Českém Meziříčí na Rychnovsku, který dnes mimořádně přivítá první návštěvníky.

„Poprvé v historii se zájemci podívají jak do provozní části s dochovanou mlecí technologií, tak do bývalého bytu mlynáře. Otevřeno bude mezi 9. a 17. hodinou, vstupné dobrovolné,“ zve na návštěvu nejstaršího stavení v obci předseda Společnosti ochránců památek ve východních Čechách Rudolf Khol.

Ta se rozhodla chátrající mlýn zachránit před demolicí a letos byl prohlášen za kulturní památku. „Formou menší výstavy představíme historii objektu, poslední mlynářský rod, který tu hospodařil, a nastíníme naši představu, co s objektem dále. Své dva nové betlémy – jeden s motivy památek Českého Meziříčí, druhý přímo s podobou Hrnčířova mlýna – představí výtvarnice Věra Priharová,“ dodává Rudolf Khol.

Tkalci a parní vlaky

Hradec Králové o tomto víkendu láká na procházku po divadlech, kinech a kulturních sálech a zajímavou nabídku lze nalézt i v jiných regionech. Dny evropského dědictví v Trutnově se dnes zaměří na Poříčí. Dopravu zajistí kyvadlové autobusy. Zájemci mají jedinečnou příležitost prohlédnout si vnitřek kostela sv. Petra a Pavla, hasičskou zbrojnici, nabíjecí stanici pro elektrobusy či elektrárnu v Poříčí s komentovaným výkladem. Otevřené jsou farmářské trhy v Poříčí.

Další zpřístupněnou památkou je kostel sv. Josefa ve Voletinách. V tamním interaktivním tkalcovském muzeu návštěvníci poznají, jak žili tkalci před 100 lety a mohou si vyzkoušet řemesla. Neděli ovládne železnice.

Atraktivní program na nádraží v Trutnově vyšperkují parní vlaky na několika trasách. Můžete si udělat zastávku na Dělostřelecké tvrzi Stachelberg. Nedaleko najdete i rozhlednu Elišku.

Na pirohy i gospel

Zajímavý program připravili v Žacléři. Návštěvníky čekají dnes od 13 hodin v muzeu ochutnávky pirohů, výtvarná dílna, výstava obrazů či návrhy studentů architektury na řešení žacléřských lokalit, Bude možné podívat se do kaple sv. Donáta v Křenově, na skleněný oltář a varhany v kostele Nejsvětější Trojice. Vrcholem dne bude v 18.00 koncert gospelového souboru Gospel Voices z Mladé Boleslavi.

Kam dále?
Koncert Královéhradeckého kvarteta v kruhové peci na výrobu cihel z 19. stol. v Jeníkovicích na Hradecku 15. 9. 2019 od 14 hodin

Festival Jičín – město pohádky do 15. září, město ožívá hudbou, divadlem, dílnami i ohňostrojem