Příběh o vzpouře žen proti mužské nadvládě se měl původně odehrát na nádvoří pod širým nebem. Počasí ale bohužel nepřálo. „Hraní na hradech má jedno velké úskalí a tím je právě počasí. Když se ale vydaří, tak je tady na Potštejně krásný západ slunce. Hraje se na nádvoří a kaple vytváří aktivní kulisu, kterou herci využívají. To má své neopakovatelné kouzlo,“ uvedl organizátor akce Tomáš Langr.

Nadšení diváci

Díky nově opravené střeše kostela se představení nemuselo rušit a diváci se i s herci a kulisami přesunuli tam. „Ani tady uvnitř to nebylo špatné, moc jsme si představení užili. Hra byla výborná, smáli jsme se od začátku až do konce,“ neskrývala nadšení divačka Jana Malá z Kostelce nad Orlicí.
Komedii inspirovanou jednou ze starých českých pověstí napsal František Ringo Čech. „Hlavním tématem je zápas o rovnost mezi muži a ženami. Hra se drží pověsti o Dívčí válce, ale skutečně jen trochu. Nechybí jí ani sepětí se současností, divák v nímožná najde i sám sebe,“ uvedl režisér Boris Škorpík, který spolu se souborem připravil i představení O začarované Haničce nebo O moudré ševcové.
Vítaným zpestřením pro diváky byla i procházka nočním hradem. „Cestou do kaple jsme prošli krásně nasvíceným hradem, byla to opravdu romantika. Navíc jsme si užili i výhled do okolí,“ dodala Malá.

Divadlo

Představení bylo jednou z akcí, která se koná pod záštitou východočeské organizace Divadlo. „Naším cílem je přivést kulturu do míst, kde jí není dostatek. Zakládáme divadla na místech, kde se toho moc neděj a snažíme se je udržet v chodu. Sháníme programy a zajišťujeme financování,“ vysvětloval ředitel Divadla Tomáš Langr.

Divadlo funguje již od roku 2003 a od té doby přivítalo na svých představeních více než deset tisíc diváků. „Příští akcí v Potštejně je koncert keltských písní Tua Borta, který se koná 20. září,“ zval Langr. Více informací o programu Divadla najdete na www.dobredivadlo.cz.