VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrození pověsti: záhadný kámen

DOBRUŠKA - Za oponou dějin Dobrušska.

26.10.2007
SDÍLEJ:

KÁMEN S KALICHEM. Odkud se vzala památka, která stojí na okraji lesíka mezi Bohadšínem a Ohnišovem? Foto: Archiv J. Macha

Některé památky přetrvávají věky, život jiných je kratší. Někdy je to dáno mírou lidské péče o ně, někdy charakterem materiálu, který časem přes veškerou péči podlehne přirozené zkáze. Takový osud bude mít zřejmě i zajímavá památka, nalézající se na okraji malého lesíka mezi obcemi Bohdašínem a Ohnišovem. Onou památkou je kámen, na němž je vytesán kalich.

Husitské ležení?

Lidové vyprávění sem umístilo ležení husitských bojovníků, vedených samotným Janem Žižkou, kteří táhli dobývat hrad Frymburk u Nového Hrádku. Tolik tradice, tolik historka, tvářící se na první pohled velmi staře. Ale bylo tomu skutečně tak?

Před několika lety jsem vyprávění o záhadném kameni s kalichem zveřejnil v tehdejších Rychnovských novinách (dnešní Rychnovský deník, pozn. redakce). Leccos však naznačovalo, že to s jeho stářím a historií nebude tak jednoznačné, jak je to podáváno v lidovém vyprávění.

S kameníky

Především šlo o kámen samotný. Opuka, do níž je kalich vytesán, je totiž materiálem poměrně rychle zvětrávajícím (jak lze ostatně na předmětu samotném snadno pozorovat) a je tedy nepravděpodobné, že by toto dílo mohlo pocházet z 15. století.

Kromě toho pověstí, které na různá místa naší vlasti kladly Žižkovy stoly, křesla či lůžka, na nichž slavný vojevůdce odpočíval, je bezpočet, takže by Žižka s sebou musel na polní tažení vláčet celou skupinu kameníků, aby je stačili vyrábět.

Podezřelý

Pátrání se tedy muselo ubírat jiným směrem. A hned se objevil první „podezřelý“. Byl jím bohdašínský písmák, kronikář a milovník vlastenecké historie František Hylenka. Z jeho vlastních dochovaných zápisků je patrné, že o husitském tažení na Frymburk byl dobře informován a jeho vlastenecké postoje, které v duchu Palackého pojetí českých dějin kladly husitství na vrcholné místo českých dějin, se dají v Hylenkových zápiscích rovněž bez problémů vystopovat.

Po zveřejnění těchto poznatků se dokonce objevil pamětník, který potvrdil, že kalich vytesaný do kamene je s největší pravděpodobností Hylenkovým dílem.

Anonymní

Došlo tedy k zajímavému folklornímu jevu. Ke kameni na okraji lesíka bylo přiřazeno pravděpodobné vysvětlení, které nijak nevybočovalo z vysvětlování jiných podobných předmětů.

Možná, že k němu přispěl sám Hylenka, možná některý z dalších lidových vypravěčů a milovníků místní historie a pověstí. To už se nikdy nedovíme, protože lidová pověst je vždycky anonymní.

U zrodu pověsti

Mezi místními obyvateli však za poměrně krátkou dobu zřejmě zdomácněla natolik, že ji začali považovat za starou. Protože ověřit tuto skutečnost nebylo jak, byla nová pověst na světě. A my si můžeme jen považovat toho, že jsme byli vlastně téměř současníky jejího vzniku.
26.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotografie, která se stane symbolem letošních voleb.
DOTYK.CZ
6

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

Počítání volebních hlasů.
16

O vítězi nebylo pochyb. Trpkost prohry okusily TOP 09 a STAN

Novým ředitelem muzea se stal Petr Grulich

Hradec Králové - To, o čem si Hradec povídá už dva týdny, se stalo skutečností. Rada Královéhradeckého kraje schválila novým ředitelem Muzea východních Čech historika z hradecké univerzity Petra Grulicha. Rada ho vybrala ze sedmi adeptů, kteří se o místo ucházeli.

Magnet kola ovládla Javornice

Rychnovsko - Okresní přebor II. třídy ve fotbale: Výhru Ohnišova nad Kosteleckou Lhotou zařídil Jan Macek čtyřmi brankami.

Úspěšní i neúspěšní: Něco končí a něco nového začíná

Královéhradecko - Zatímco ANO získalo ve volbách pět mandátů, zbylé strany, které v hlasování rovněž uspěly, mohou do sněmovny poslat jen po jednom zástupci. Na mnohé známé tváře tak místo nezbylo. Štěstí naopak přálo některým dosud málo známým politikům.

Krajský fotbal: Smutné jubileum. Smiřice zůstaly podesáté bez bodu

Královéhradecko - Krajská fotbalová I. A třída i obě skupiny I. B třídy mají za sebou další soutěžní střetnutí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení