Zájemci ji mohou podpořit svými hlasy na internetu.V loňském roce získala knihovna v Mokrém v Zrcadlové kapli pražského Klementina Čestné uznání za mimořádný rozsah služeb obyvatelům obce se zřetelem k elektronickým službám. Knihovna byla vloni do této soutěže nominována na základě vyhodnocení soutěže Vesnice roku 2009, kde obdržela cenu hejtmana Královéhradeckého kraje za podíl knihovny na kulturním životě v obci.

Knihovna v Mokrém funguje od roku 1997. Její vznik je dle místní kroniky zaznamenán již v roce 1889, kdy byla založena Čtenářsko –hospodářská beseda za účelem rozvoje kultury, vzdělání a pokroku v obci. Činnost knihovny byla vždy velmi bohatá.

„Pro nás je však nejdůležitější současnost. Dnes navštěvuje knihovnu okolo 70 čtenářů, z toho nejméně 20 dětí. Přestože budova obecního úřadu, kde sídlí i knihovna, neposkytovala dostatečné prostory, byly v roce 2005 provedeny menší úpravy v podobě malého koutku pro dětské čtenáře, kteří knihovnu opravdu hodně navštěvují. V roce 2006 zde byl zpřístupněn internet pro veřejnost,“ popisuje knihovnice Dagmar Honsnejmanová.

Dodává, že čtenářům je k dispozici zhruba 3500 knih a ročně knihovnu navštíví okolo 500 čtenářů, kteří si vypůjčí přes tisíc dokumentů. Knihovnu však nenavštěvují jen čtenáři z Mokrého, ale také čtenáři z okolních vesnic. „A to nás těší. Rádi přivítáme jakéhokoliv milovníka literatury, ať už je odkudkoli,“ zve další čtenáře Honsnejmanová. Vysvětluje, že i dnešní činnost knihovny je velmi pestrá, pořádají se zde soutěže nejen pro děti, které jsou velmi oblíbené a úspěšné. Jsou to například prázdninové malování na téma Můj nejkrásnější prázdninový zážitek, Co se mi v Mokrém líbí, Velikonoční malování, Pletení scoubidou, ale k nejúspěšnějším akcím patří Hledání bludiček v Mokrém, které se setkalo s velkým zájmem dětí i dospělých.

V roce 2007 byl při knihovně založen výtvarný klub dětí, které se zde scházejí. Většinu času si malují nebo vyrábějí různé dekorace, které pak vystavují v knihovně i v místním klubu, který pomáhaly zkulturnit právě děti. Zde se také odehrávají všechny velké akce, jako například vyhodnocení soutěží, výstavy, velikonoční a vánoční besídky, společná setkání se zajímavými lidmi apod.

„Naše knihovna se může pochlubit i tím, že je zastoupena v ojedinělé publikaci Knihovny Královéhradeckého kraje se představují, a to za region Rychnovsko a Kostelecko celkem z 89 neprofesionálních knihoven. Tuto publikaci vydala Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové za podpory Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a Ministerstva kultury ČR,“ neskrývá knihovnice radost.

Knihovně má v názvu bludičku Mokřinku. Proč? „Z názvu obce Mokré vyplývá, že jsou zde podmínky k životu bludiček, ale i jiných pohádkových bytostí téměř ideální….

Zcela náhodou jsem našla v jedné Čítance kraje opočenského z roku 1937 článek, že kdysi dávno v Mokrém byly rozsáhlé rašelinové bažiny a od nich také vznikl název obce. Vyprávělo se dokonce, že se tam propadl celý povoz i s koňmi a v době dešťů zde byla nebezpečná i chůze obyvatelstva, neboť jeden neprozřetelný krok člověka dobře neznajícího krajinu znamenal děsnou smrt ve zrádné bažině. Jednotlivec, nedostalo-li se mu pomoci, utonul. A tehdy zde měly své reje bludičky, ale ty vypudila moderní meliorace, takže na ně zbyly jen vzpomínky starších pamětníků,“ dává k dobru příběh Honsnejmanová.

(dh, zen)