Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čtenáře vítá už šedesát let. Jak to ale všechno bylo?

Dobruška /DOBRUŠSKÁ KNIHOVNA SLAVÍ/ - Historie městské knihovny v Dobrušce se začala psát již v roce 1952. Tehdy nesla název Městská lidová knihovna F. L. Věka.

9.6.2012
SDÍLEJ:

Konečný domov našla bibliotéka až v roce 2002 po přestavbě již nepoužívaného výměníku tepla .Foto: kronika knihovny

Vraťme se na chvíli o několik desítek let zpět.

1. 1. 1952

Novodobá historie knihovny se datuje od 1. ledna 1952, kdy vznikla v Dobrušce Městská lidová knihovna F.L.Věka. Ve své minulosti prošla mnoha změnami. Stěhovala se z místa na místo, ale stále plnila svou nejzákladnější funkci – půjčovala knihy. V roce 1978 se z městské knihovny stala knihovna středisková. To znamená, že nakupovala a zpracovávala zvláštní fond, který půjčovala sedmnácti okolním knihovnám v různých koutech Orlických hor.

Po roce 1990 vznikla nutnost knihovnu přestěhovat, avšak žádná budova nebyla vhodná pro tuto specifickou činnost. Knihovní fond neustále narůstal a knihy bylo třeba umístit. Proto v říjnu roku 2001 začalo Město Dobruška uvažovat o trvalém řešení situace.

1. 3. 2002

Z nefunkčního výměníku tepla vznikla úpravami a přístavbou zcela nová budova, která byla poprvé v historii projektována právě pro tento účel. Provoz zahájila nová bezbariérová městská knihovna 1. března 2002.

V současné době je v dobrušské knihovně více než 32 000 svazků knih, každoročně se odebírá přes 60 titulů časopisů a má 1200 zaregistrovaných čtenářů. Provoz zajišťují čtyři knihovnice ve dvou čtenářských odděleních – pro děti a mládež do 15 let a pro dospělé.

Ve foyer knihovny je každý měsíc instalována nová výstava, odehrávají se zde vernisáže, přednášky, besedy se čtenáři, autorská čtení apod. Každý týden zde mohou návštěvníci vidět nové vysílání městské kabelové televize.

Dětská půjčovna se může pochlubit originální výmalbou, koutkem pro nejmenší se spoustou hraček, her i plyšáků, kde se děti mohou vyřádit na velké matraci.
Služby knihovny jsou stále rozšiřovány a modernizovány. Aktuálními novinkami jsou půjčování brýlí na čtení, bezdrátové připojení WIFI a donášková služba.

9. 6. 2012

Největší událostí letošního roku budou oslavy 60. a 10. výročí knihovny, které vypuknou již dnes ve 13 hodin. V prostorách knihovny a jejím bezprostředním okolí pro vás připravujeme celoodpolední vystoupení kapely PEL-MEL, prohlídku i neveřejně přístupných prostor nebo besedu se spisovatelem Michalem Vieweghem. Děti mohou zažít pitvu knihy, nechat si pomalovat obličeje a zasoutěžit si.

Všem návštěvníkům oslav zpříjemní odpoledne netradiční stánek knihovny a stánky s občerstvením.

Originální tečkou za celým programem bude vypuštění symbolického počtu šedesáti balónků.

Přijďte za námi! Těšíme se na vaši návštěvu! Za celou knihovnu Lenka Bendzová, vedoucí bibliotéky

Program oslav 
a na co se mohou návštěvníci těšit

Program dne:

12.30 hod. oficiální zahájení pro pozvané 
hosty ve foyer knihovny
13 – 14 hod. den otevřených dveří
14 – 14.30 hod.  zahájení oslav
14.30 – 17 hod. vystoupení kapely 
 PEL – MEL
15 – 16 hod. pitva knihy
15 – 16 hod. den otevřených dveří
16.45 hod. slosování anketních lístků
17 – 18.30 hod. beseda se spisovatelem 
⋌Michalem Vieweghem
18.30 hod. vypuštění balónků 
⋌a oficiální zakončení oslav

Na co se můžete přesně těšit:

Program pro širokou veřejnost začne ve 13 hodin komentovanou prohlídkou všech prostor knihovny. Návštěvníci tak zavítají i do veřejně nepřístupných skladů, sociálního zázemí pracovníků i kanceláří. O hodinu později dojde k zahájení oslav na venkovním pódiu, programem bude provázet moderátor Tomáš Peterka. K poslechu zahraje kapela Pel-Mel složená z mladých dobrušských hudebníků.

V 15 hodin proběhne v dětském oddělení velice netradiční ukázka pitvy knihy pod vedením třebechovické knihovnice paní Malé. Ve stejný čas dostanou další příležitost ti, kdo nestihli první kolo komentovaných prohlídek.

V průběhu oslav se mohou zájemci zúčastnit také knihovnické minianketky s jedinou otázkou, která vyvrcholí vylosováním výherce dárkového balíčku.
Velkým lákadlem pro mnohé návštěvníky jistě bude beseda se známým českým spisovatelem Michalem Vieweghem.

Součástí pestrého programu bude i několik akcí určených přímo dětem – připraveno bude  malování na obličej a soutěže. V oddělení pro děti se bude konat výtvarná dílnička.

Ve foyer knihovny si zájemci prohlédnou jedinečnou výstavu fotografií „60 let a stále mladá" mapující historii knihovny. Také zde bude spuštěna prezentace fotek z akcí knihovny z let 2002-2012.
Ve venkovním stánku knihovny obdrží všichni návštěvníci oslav drobné dárky, odnesou si různé propagační materiály, mohou si prohlédnout všechny dostupné kroniky, zjistí, jaké knihy byly během posledních deseti let nejpůjčovanější a také se budou moci zdarma zaregistrovat jako nový čtenáři knihovny.

K prodeji zde budou i další dárkové předměty – placky, regionální knížky, kreslený komiks – průvodce Dobruškou pro děti a mimozemšťany, svíčky apod.
Kolem knihovny budou rozmístěny stánky s vínem, pivem, pečenou kýtou, klobáskami, praženými mandlemi a dokonce i stánek čajovny s bohatou nabídkou čajů, sladkostí, tradičních indických jídel a vodní dýmkou.

VŠECHNO NEJLEPŠÍ K TVÝM 
NAROZENINÁM PŘEJÍ…

JAN BAUER

Zápis z kroniky při besedě ze dne 27. 3. 2012:
Moje návštěva v Dobrušce není náhodná. Narodil jsem se totiž ve stejný den jako nejslavnější místní rodák F. V. Hek – 11. dubna, jen o nějaký ten rok později.
S díky dobrušským knihovnicím za vzácně milé přijetí.

Přání pro knihovnu:
Ještě jednou děkuji za milé přijetí ve vaší krásné knihovně. Bude-li zájem, rád přijedu znovu. A co popřát k vašemu dvojitému výročí? Co jiného než hodně vděčných a nadšených čtenářů, kteří u vás vždycky najdou ten vhodný titul, který jim podle zájmu a potřeby poskytne stravitelné poučení nebo pohlazení po duši.
A snad by bylo vhodné popřát i nějaké to patro navíc, aby bylo kam dávat knížky.

PETRA BRAUNOVÁ

Zápis z kroniky při besedě ze dne 9. 3. 2010:
Díky za pozvání do dobrušské knihovny, za besedu s milými dětmi, za péči, kterou se mi dostalo od knihovnic a v neposlední řadě za historky o tchánovi a panu Novákovi.

Přání pro knihovnu:
Věřím, že se najdou pamětníci, kteří si vzpomenou na počátky knihovnictví v Dobrušce a jsem přesvědčená, že se spokojeným úsměvem mohou prohlásit, že ke knihám se ve vašem městečku vždy vzhlíželo s úctou. Moc mě těší, že jsem měla možnost Dobrušku navštívit a popovídat si nejen s dětskými, ale i dospělými čtenáři. Práce na komiksu Průvodce Dobruškou pro děti a mimozešťany, které jsem spolu s výtvarníkem Milanem Starým vytvořila, mě bavila! Věřím, že i s nástupem elektronických knížek se nebude zapomínat na ty papírové a čtenářů bude jen přibývat. Přeju příjemné chvíle strávené s knihami nejen v knihovně.

IVONA BŘEZINOVÁ

Zápis z kroniky při besedě ze dne 15. 3. 2012:
Hodně krásných zážitků s knihou a přání, ať ty nebezpečné zážitky prožíváte jen na stránkách knih a ne na vlastní kůži, přeji všem čtenářům v Dobrušce.

Přání pro knihovnu:
Milí malí i velcí čtenáři v Dobrušce, milé dobré víly knihovnice, popřípadě víláci knihovníci!
Přeji vám k vašemu  velkému dni, kdy oslavujete narození své knihovny, spousty krásných knih plných úžasných příběhů, nových poznání i zajímavých poučení. Pro mě je každá knihovna kouzelným ostrovem fantazie, kterou si můžeme odnášet domů jak moc chceme. Kouzelné na tom je, že ta fantazie v nás zůstane a přesto jí v knihách a v knihovnách neubývá. A pak že jsou zázraky jen v pohádkách!

VĚRA ŘEHÁČKOVÁ

Zápis z kroniky při besedě ze dne 3. 10. 2005:
Děkuji za pozvání, jsou zde skvělí lidé a dětští posluchači, kteří dovedou člověka psychicky povzbudit! Ráda se sem vrátím znovu.

Přání pro knihovnu:
Srdečně zdravím všechny čtenáře dobrušské knihovny. Velice mě těší, že knihovna zůstala pro mnoho lidí  místem, kam se rádi vracejí a kde vždy nacházejí něco pro uspokojení duševna. Já patřím rovněž mezi časté návštěvníky, proto mohu objektivně  tuto skutečnost posoudit. Dobrušské knihovně k jejímu jubileu přeji hodně hodně dobrého. Doufám, že navzdory kritické finanční situaci se vždy najde štědrá ruka sponzora, která by zamezila tomu, aby v regálech chyběly tituly pro čtenáře. Věřím, že se i nadále budou rozšiřovat řady dětských čtenářů a že počítače a internet nikdy nevytlačí klasickou knihu z jejich života. Hodně dobrého, přežívejte a věřte, bylo i hůř, a přece se vše v dobré obrátilo.

TEREZA BOUČKOVÁ

Zápis z kroniky (při besedě ze dne 9. 3. 2011):
Děkuju za pozvání, bylo tu dobře.
Tereza Boučková

Přání pro knihovnu:
Knihovně v Dobrušce, jejím milým zaměstnancům nebo spíše zaměstnankyním, jejím čtenářům i hostům přeju, aby se knihám dařilo dobře. Aby existovaly v podobě, kterou mám tak ráda – tedy na papíře. Aby se četly. Aby těšily, vzrušovaly, přinášely zážitky.
Dalších pěkných 60 let a ještě mnohem víc!

Autor: Redakce

9.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie.

Michael Mayo, pozoruhodný zpěvák a skladatel z Kalifornie

Nové Město nad Metují - Lázně Bělohrad
8

Krajský přebor: Náchod uniká, přehrál i Vysokou

Jak vyzrát na zimní nemoci? Poradí přednáška

Dobruška - Přestože v minulých dnech vrcholilo babí léto a modrá obloha ani sluníčko nevěstily žádné zdravotní „katastrofy“, je dobré se řídit heslem, že štěstí přeje připraveným.

Zeman se stal zdelovským hrdinou

Zdelov - Magnetem desátého kola nejvyšší okresní fotbalové soutěže byl souboj nedávných účastníků I. B třídy, ve kterém Zdelov hostil Černíkovice.

Cestáři potěšili malšovické občany. Silnici otevřou o měsíc dřív

Hradec Králové - „Konečně tu bude zase klid,“ oddechla si Věra Broučková z malšovické ulice Gollova, když se dozvěděla, že oprava nedaleké ulice Úprkova skončí o měsíc dříve, než stanovoval původní harmonogram. Ten počítal s tím, že bude silnice uzavřena od začátku srpna do 27. listopadu.

Vítězná branka Týniště nakonec neplatila

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobruška přivezla všechny body ze hřiště poslední Bílé Třemešné.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení