Mikuláš přijel v kočáře taženém koňmi a slavnostně rozsvítil vánoční strom.

Velkolepá show začínala úderem čtvrté hodiny odpolední, kdy na náměstí byla celá řada stánků, ale jen hrstka nedočkavců, která toužila spatřit létající čerty. Do půl hodiny se však náměstí začalo zaplňovat dalšími zvědavci.

Blikající rohy

Stánky nabízely horkou medovinu, svařák, ale i perníčky a plno zajímavostí souvisejících s časem čertů a právě přicházejícího adventu. Malí účastníci celou pekelnou show podtrhli blikajícími rohy, které jim rodiče zakoupili ve stáncích. Tak se stalo, že opočenské náměstí okupovalo podstatně více čertů, než bylo původně plánováno.

Doprovodný program, který nabízel vánoční koledy, vystoupení trubačů a podobně, vystřídala pekelná delegace. „Uvaříme vám výborný guláš a k tomu zazpíváme,“ hlásali čerti. Na pódiu se tak vytvořila zajímavá atmosféra s neméně zajímavými efekty.

Pře pekla a nebes

Do pekelného vaření zasáhli andělé, kterým chystané jídlo nevonělo. Chtěli vaření ukončit. Strhla se pranice mezi zástupci nebes a pekla. Čertíci si hned věděli rady a volali svého nejvyššího šéfa. Lucifer nenechal nic náhodě: „Další čerti, přileťte na pomoc!“ rozkázal. Nejvyšší okno radnice, které dalo tušit, že peklo není pouze pod zemí, blikalo červeně a vycházel z něho dým.

Lucifera okamžitě poslechli další podřízení a letěli přímo z radnice dolů do davu lidí. „Vynikající show. Člověk by se i bál. Čerti plivali oheň. Úžasné. Pouze tady v Opočně překonali zákony pekla a část svého zázemí čerti umístili do vyšších sfér, tedy blíž k nebesům, do nejvyššího okna radnice,“ řekl Pavel Kousek z Hradce Králové, který do Opočna přijel i se svou rodinou na návštěvu.

Řádění čertů umírnil až Mikuláš, který přijel v kočáře taženém dvěma páry černých koní. Zastavil u vánočního stromu, který slavnostně rozsvítil. Opočno se tak stalo prvním městem v regionu, které vánoční světelnou výzdobu rozsvítilo už tuto sobotu. Další města a obce vyčkaly až na adventní neděli.

 

Show létajících čertů vOpočně přihlížely stovky lidí, kteří si tak chtěly jako první vrychnovském regionu užít čertovského veselí. Akce plná zajímavých efektů, náročného slaňování čertů znejvyššího okna radnice byla završena i ohňostrojem, který rozzářil večerní oblohu nad Opočnem.