Po studiích na dobrušském Gymnáziu a na pražské Vysoké škole pedagogické (obor český jazyk a literatura) učil na ZDŠ v Novém Kníně, pak byl redaktorem Československého rozhlasu Praha (proslulá byla zejména jeho Polní pošta) a od roku 1969 umělcem ve svobodném povolání, hercem Divadla Járy Cimrmana (je jeho zakládajícím členem), spisovatelem, scenáristou, textařem, moderátorem.

Vydal knížky a cykly veršů . Sám nebo ve spolupráci se Zdeňkem Svěrákem či Jiřím Šebánkem (rovněž zakladateli Divadla Járy Cimrmana) napsal řadu televizních a rozhlasových her a pohádek a scénář filmu Stůj, nebo se netrefím! Je také autorem stovek písňových textů všech žánrů. Žije v Praze, ale za svůj domov považuje Opočno.

Jste původně učitel, tedy kolega. Učil jste na ZDŠ v Novém Kníně. (Musím se přiznat, že mně při hledání jeho polohy musel pomoci internet..) Jaké předměty jste učil a s jakým úspěchem?
Než jsem do Nového Knína nastoupil, byl jsem na tom jako vy: hledal jsem ho na mapě. Učil jsem leccos, hlavně češtinu a literaturu, ale třeba v hodinách zeměpisu a dějepisu jsem měl před svými žáky ve znalostech jen sotva jedno- či dvoudenní předstih. Jestli jsem v tom byl úspěšný, nevím, ale když mají mí bývalí žáci výroční srazy, dodnes mě na ně zvou, tak aspoň trochu jsem se jim snad do paměti zapsal.


Byl jste redaktorem Československého rozhlasu, známý byl váš pořad Polní pošta. O čem byl?
Hráli jsme v něm vojákům tehdy oblíbené písničky buď za odměnu, nebo jako pozdravy od jejich maminek, sourozenců, babiček a milenek.


Jaký jste vy byl voják?
Jak se to říká: na baterky. I když jsem to jako tzv. absolvent-vysokoškolák dotáhl až na nadporučíka v záloze, haha.


Mimo jiné jste připravoval i vědeckopopulární pořad Meteor. Zajímáte se o vědecká bádání?
Víte, v Meteoru nešlo o to, abych všemu ve vědě dopodrobna rozuměl, spíš jsem měl za úkol předávat posluchačům poznatky nebo teorie tak, aby se na ně nalákali, aby je to navedlo k vlastnímu zájmu o ně. Ale samozřejmě mě věda zajímá. Ačkoli držet s vývojem krok zejména v technických oborech odjakživa bylo a je nad mé možnosti.

Jste technicky nadaný?

Ani omylem.