Třiačtyřicet dětí z RDS vyvezlo bez proclení do země galského kohouta českou lidovku, balkánský folklór a muzikál Alibaba a čtyřicet loupežníků. Francouzské publikum ocenilo rozmanitost programu, který byl srovnatelný s nabídkou profesionálních souborů.

Zatím poslední, páté turné po Francii znamenalo pro Carminu hned několik prvenství. „První z nich jsme zažili hned první koncert v Lyonu a musím konstatovat, že něco podobného jsem skutečně ještě nezažil. Dorazit patnáct minut před začátkem koncertu a za tu dobu stihnout postavit nástroje, akustickou zkoušku, převléknout se a opravdu to stihnout a to ještě po 21 hodinách v autobuse a třech hodinách běhání mezi demonstranty po Lyonu, to je absolutní rekord. Nejúžasnější na tom je, že to zvládla mladá, v podstatě nezkušená parta. A navíc to ještě velmi solidně odzpívala,“ zavzpomínal sbormistr Karel Štrégl a připomněl hned druhé, také lionské prvenství. „Zdejší Asociace česko–francouzského přátelství, která sdružuje krajany i rodilé Francouze, totiž delší dobu přežívala. Měla existenční problémy, protože zde chyběly smysl a motivace. Jak nám vedení asociace prozradilo, naše turné a koncert v kostele Saint Francois de Sales je opět naplnilo a jejich činnost dostala nový náboj,“ pochlubil se sbormistr.

Carmina však na své cestě pomohla i sirotkům z Haiti. Bylo to sedmý den turné a šlo asi o největší a nejdůležitější koncert francouzského turné v kostele St. Marie de Bastide v Bordeaux. Carmina zde zazpívala se sólistkou Stellou Maris Sirben „Jde původem o Češku, která zajistila i první pozvání Carminy do Francie. Stella Maris byla zároveň předsedkyní Evropského set〜kání mládeže v Bordeax, což byl hlavní důvod naší cesty,“ vysvětlila manažerka RDS Eva Štréglová.

Carmina svým programem nadchla i Basky v Angais, kde ji hostil zdejší pěvecký sbor Escota si Plau. „Zde jsme zažili asi nejsrdečnější přijetí. Většinu z hostitelů jsme znali, protože při návštěvě Rychnova přespávali v rodinách dětí z Carminy. Loučení s nimi bylo dojemné a věnovali nám velikou kulisu, která znázorňuje historické objekty Rychnova,“ dodala manažerka.

Konzumace zázračné vody z poutního místa římskokatolických věřících v Lurdech a ústřic z Arcachonu, výstup na ledovec Cirque de Gavarnie v Pyrenejích s nadmořskou výškou 1630 metrů – to jsou další zážitky, na které bude Carmina dlouho vzpomínat, zrovna jako tak, jako na upřímné „merci“, které znělo po každém koncertu.