VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Orlické hory protkané barokem

Rychnovsko - Orlické hory a Podorlicko baroko protkalo rozmanitými perlami své architektury, která tvoří jejich náhrdelník, snad navždy. Dokumentuje to i kniha s fotografiemi Lubomíra Imlaufa, která nechyběla pod leckterým vánočním stromečkem na Rychnovsku. Listování barokem se hodí zvlášť pro klidnější a sváteční chvíle nového roku.

1.1.2008 1
SDÍLEJ:

Neratovský chrám, perla v krajině.Foto: Pavel Bednář

Baroko vtisklo podobu krajině východních Čech snad natrvalo. Vytváří tak nejen z ní, ale z celých Čech jeden z nenahraditelných koutů Evropy.
Původně mělo být nástrojem rekatolizace, avšak jeho zvláštní půvab se po staletích stal téměř lidovým slohem, kterým se inspirovaly venkovské stavby ještě v 19. století. V podorlických městech baroko zapracovalo v průběhu 18. století. Nejdříve se ale barokní stavitelství promítlo do šlechtických sídel. Přestavbami prošel monumentální opočenský zámek, z venkovské tvrze Skalky se vybudovalo malebné sídlo, v Rychnově nad Kněžnou se dominantou města stal zámek a spolu s mistrovským dílem, průčelím chrámu Nejsvětější Trojice. „Jeden z prvních představitelů raného baroka Carlo Lurago začal své působení v Čechách zde. Barokní přestavby zámků v Náchodě a v Novém Městě jej proslavily tak, že byl později přizván k výstavbě jezuitské koleje v Hradci Králové,“ říká znalec Orlických hor a autor pohádek Josef Lukášek.

Proměny

Někteří italští mistři se později v Novém Městě usadili a zedníci Andreas Canetta a Antonio Bassoti si dokonce koupili domy zpustlé po třicetileté válce. A brzy způsobili zásadní proměnu náměstí. Strhli totiž původní renesanční štíty a nahradili je tehdy moderními barokními. „Brzy se našli i další zájemci z řad měšťanů o podobné úpravy, a tak na krásném renesančním náměstí dnes nacházíme i domy s barokními tvary,“ podotýká Josef Lukášek. V Novém Městě nad Metují výrazně zapůsobilo baroko i sochami Matyáše Bernarda Brauna, které karikují služebnictvo hraběte F. A. Šporka. Skutečnou raritu mají však na náměstí v Žamberku, kde kolem morového sloupu stojí na balustrádě osm světců. Mezi nimi je svatý Florian, patron hasičů, který zde však vylévá vodu levou rukou.

Pohled fotografa

„Mě baroko oslovuje od doby, kdy jsem se začal fotograficky zajímat o krajinu Orlických hor. Pracoval jsem na zakázkách pro zdejší zámky nebo města a tam jsem na něj narazil. Prakticky všechny kostely, které tady jsou, jsou poznamenané tímto slohem. Baroko je patrné na každém kroku. Podorlicko a Orlické hory jsou ojedinělé velkým množstvím barokních památek, které jsou na tak malé ploše, když to srovnávám třeba s ostatními regiony ve východních Čechách,“ říká fotograf Lubomír Imlauf. Ten ve svých působivých snímcích skvosty barokní architektury zachytil a představil letos v knize Orlické hory a Podorlicko - krajina protkaná barokem. Na knize se podíleli i Josef Lukáše a ředitel dobrušského muzea Jiří Mach.

Nejen kostely

Mezi ty památky, kterých si všimne pro jejich polohu a monumentálnost v krajině snad každý, patří kosetly. Pod úpatími horských hřebenů, zasazeny na horských stráních či v jejich údolích jsou skutečnými perlami krajiny. Stačí vzpomenout děkanský kostel svatého Václava v Dobrušce, jehož průčelí je viditelné už z dálky a stojí-li člověk u jeho brány, pak nutí pohlédnout k nebi, či uprostřed polí malebně zasazený kostelík svatého Ducha.
Přímo v horách pak podobné pocity vytvářejí například takový kostel svaté Máří Magdalény v Olešnici v Orlických horách, nebo jedna z nejvzácnějších perel, které se dostalo obnovy, chrám Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Nyní před Vánocemi se právě v souvislostech s kostely o to více vybaví i hřejivé pocity ze zádumčivé krajiny, které navozují pocity domova. Skoro jako z obrázků od Josefa Lady.

Jsou to však i roubenky, statky, zvoničky, kapličky či boží muka, které nám baroko odkázalo. Kamenné sochy a plastiky najdeme nejen v městském prostředí, ale zdobí i okolí cest, poutních míst a studánek.

Soulad

Tak je tomu například ve Studánce u Chábor. „K zastavení a zamyšlení často donutí kapličky a boží muka, ukrytá ve stínu věkovitých stromů. Tady si člověk uvědomí úžasný soulad mezi krásou vytvořenou člověkem a nádherou přírody,“ míní historik Jiří Mach. „Kolikrát, když fotografuji krajinu, beru boží muka jako nosný prvek, téměř jako by s ní byly srostlé,“ dodává fotograf Lubomír Imlauf.

Orlické hory a Podorlicko baroko protkalo rozmanitými perlami své architektury, která tvoří jejich náhrdelník, snad navždy.

1.1.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 30 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/-ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky v době od 8:00 do 15:00 hod. nebo zasláním životopisu na e-mail info@pensionuzvonurk.cz., - spolehlivost, komunikativnost, - turnusové služby, neděle vždy volné, - práce na hlavní pracovní poměr, nové a moderní pracovní prostředí.. Pracoviště: Tomáš hostinský - penzion u zvonu, Staré náměstí, č.p. 70, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Veronika Krejčová, +420 777 796 792.

Výroba - Výroba Mistr ve výrobě 50 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve strojírenství vedoucí výroby. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail job@pewag.cz nebo osobně na pracovišti., Požadujeme:, - SŠ, VŠ technické vzdělání, - znalost Aj/Nj na komunikativní úrovni, - technické myšlení, - základní znalost tepelného zpracování, - orientace na cíl, - schopnost řešit výrobní problémy, - znalost řízení projektů, Rozsah práce:, - odpovědnost za vedení výroby 3 výrobních oddělení (výroba řetězů, tepelné zpracování), - rozjezd nové výrobní technologie, - řízení 50 lidí, - trvalé zlepšování, redukce nákladů, - spolupráce s oddělením kvality, plánování, logistiky, údržby a technického oddělení, Nabízíme: , - práci v nové výrobní hale, možnost osobního růstu, - propracovaný systém benefitů, pružnou pracovní dobu, - stravenky, flexipassy, 5 týdnů dovolené/ 3 dny sick days, - příspěvek penzijního připojištění, pojištění odpovědnosti, - nástupní mzdu dle praxe, PP na dobu určitou s možností prodloužení, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Pewag s.r.o., Smetanovo nábřeží, č.p. 934, 517 54 Vamberk. Informace: Petra Luňáčková, +420 494 549 132.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 13 000 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce Regionální zástupce/kyně "Anděl na drátě". Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail galbova@linnet-eu.cz nebo telefonicky. , Pozice referent/ka pro prezentaci služeb a vedení jednání o spolupráci s organizacemi sociálních a pečovatelských služeb v daném regionu kraje. , - SŠ, - místo vhodné i pro OZP, - řidičský průkaz sk. B, - dobré komunikační schopnosti, empatie, - možnost zkrácené a flexibilní pracovní doby od 5 hodin/den, - odborné vzdělávání, zvyšování kvalifikace a profesní růst , - služební mobilní telefon, - mzda od 13 tis. Kč /5 hod. + náhrady, - možnost práce z místa bydliště.. Pracoviště: Anděl na drátě, z.ú., 518 01 Dobruška. Informace: Martina Galbová, +420 774 705 824.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocný/á pracovník/ice v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Kontakt telefonicky., Místo výkonu práce Ovocné sady Synkov s.r.o... Pracoviště: F-v konsalt s.r.o., pracoviště, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Vasyl Firtsak, +420 776 518 539.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

KOLIK STOJÍ PARKOVNÉ? Provozní doba parkoviště je v pracovních dnech od 6 do 15.30. Sobota, neděle a státní svátky jsou zdarma. Při vjezdu zaplatíte 30 korun za hodinu, za každou další započatou pak 10 korun, maximálně však čtyři hodiny. Po čtvrté hodině
9

Návštěvu u lékaře v náchodské nemocnici prodraží parkovné

Českotřebovský cyklomaraton.

Areál pod Peklákem bude plný kol

Zakladatel klubu turistů František Čížek v Síni slávy

Královéhradecko, Bukvice - Klub českých turistů letos slaví 130 let. Při této příležitosti uskutečnil řadu setkání, vydal několik publikací a ocenil své členy. Možná řada z vás netuší, že právě z našeho regionu pochází spoluzakladatel klubu JUDr. František Čížek z Křeliny. 

Dodavatel plynu pro Jičín se nemění

Královéhradecko, Jičín - Zemní plyn pro město a jeho příspěvkové organizace bude opět dodávat firma E.ON Energie a.s., tedy stejně jako v letech 2014 až 2018.

Náchod koupil pozemek s ruinami bývalé Tepny téměř za 56 milionů

Královéhradecko, Náchod - Posvěceno a zpečetěno. Podpisem kupní smlouvy, vložením do katastru nemovitostí a zaplacením kupní ceny bylo včera ráno zpečetěno pondělní usnesení náchodského zastupitelstva, které posvětilo odkoupení areálu bývalé Tepny od společnosti JTH Holding.

Jičín rozděloval peníze

Královéhradecko, Jičín - Radnice každým rokem uděluje granty jičínským subjektům na aktivity, které se týkají kultury, cestovního ruchu, sportu a sociálních služeb. Žádosti nejprve posuzují příslušné komise, poté radní. Pokud žádosti přesahují 50 tisíc korun, jsou posuzovány zastupitelstvem.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT