Už je tomu třicet let, kdy naposledy padla klapka u natáčení filmu Smrt talentovaného ševce, který se v tomto městečku natáčel. V sobotu si ho v místní vinárně připomněli Opočenští. Mezi nimi i Luďek Stančík, poslední provozovatel vinárny, kde se odehrály některé scény filmu. Tímto mu bylo dáno, že se na něm také podílel.

„Ve vinárně jsem tenkrát pracoval jako vrchní. A jelikož jsme se s režisérem Janem Schmidtem skamarádili, tak mi řekl: „Nejsi ve scénáři, ale já si tě zvěčním." Tak se také stalo. Byl to krásný zážitek," přiznal Luděk Stančík, jenž na natáčení strašně rád vzpomíná. I na to, že dostal jednu skoro z hlavních rolí, i když v ní neřekl ani slovo.

„Tenkrát mi bylo čtyřicet, děvčata se mi ještě líbila. Líbí se mi i dnes, ale já už jim ne. Byl to nádherný čas, lidé k sobě měli hodně blízko. I herci byli milí a přijali mě jako jednoho z nich," řekl Luděk Stančík, který pro ně byl nejdříve pan vrchní, po týdnu už pan Luděk.

Bývalý číšník vzpomíná s nostalgií nejen na natáčení, ale i na krásnou restauraci a vinárnu, která se bohužel zavřela. „Až na to, že jsme si říkali čest práci, to byla krásná doba," dodal.

Samozřejmě nemůžou chybět ani zážitky a historky z natáčení, na něž se nezapomíná ani po třiceti letech. Nejvíce se jich pojí s Jiřím Kodetem, který hrál hlavní roli.

„Docela často se popíjelo. Moje žena měla kiosek, kde jsem měl 80procentní jalovcovou. Já jsem nic netušil, byl jsem ve vinárně. Druhý den přišel režisér a povídá mi: „Luďo, to včerejší točení mi zaplatíš." Já jsem nechápal, a on: „Ta tvoje mi zlískala celý personál, musíme točit znovu," vyprávěl Luděk Stančík s úsměvem.

Další vtipná historka se pojí opět s Jiřím Kodetem. „U mě ve vinárně dost pili a ještě si vždycky něco vzali s sebou na pokoj. Druhý den mi řekli osvětlovači, že zachránili hlavní roli. Jirka jim totiž předváděl Hrzána, vyskočil z okna, zůstal viset za parapet a nemohl se dostat zpátky. Naštěstí to bylo první poschodí, takže ho kluci vytáhli," prozradil Luděk Stančík.

Svůj film zná jak falešnou pětku

Jan Schmidt

JAN SCHMIDT

režisér

Vracíte se poprvé po třiceti letech do Opočna?

Vzhledem k tomu, že mám chalupu v Orlických horách asi dvacet kilometrů odsud, tak sem jezdím často.

Co říkáte na setkání?

Začal jsem se smát. Člověk najednou začne vzpomínat na všelijaké věci, které se staly před třiceti lety. Hlavně mě překvapuje, že si to ještě vůbec někdo pamatuje. Takových let po natáčení filmu. Kdo o tom může ještě něco vědět? I já už si to špatně pamatuji.

Na co nejvíce vzpomínáte?

Pro mě bylo celé natáčení vlídné a příjemné. Jedno pasovalo do druhého. Na jednotlivé historky si už ale nevzpomínám.

Díváte se na na Smrt talentované ševce vy sám?

Někde jsem ho zahlídl, ale že bych se na něj díval, to ne. Vždyť ho znám jak falešnou pětku. Co bych na něm měl ještě vidět?