VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autobus, nádraží, parník, Náplavka. Hradec roztančí festival Na jednom břehu

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Již po šestnácté se Hradec zaposlouchá do tónů world music. Právě v pátek totiž začíná již šestnáctý ročník kultovního festivalu Na jednom břehu.

25.5.2018
SDÍLEJ:

Martina Součková.Foto: archiv M. Součkové

Za dva dny se v klubu Náplavka, v jeho okolí, ale i v ulicích města a na parníčku představí umělci z různých koutů světa. Ty do východočeské metropole „přiveze“ ředitelka festivalu Martina Součková.

Zatímco v minulých ročnících se festival Na jednom břehu konal v prostorech Letního kina, letos oživí prostory hradeckého nábřeží, ulic a klubu Náplavka. Co vás ke změně místa vedlo?
Před šestnácti lety bylo Letní kino čerstvě po nákladné rekonstrukci a já dostala nabídku ožít tento překrásný areál v blízkosti centra a u řeky. Festival byl uspořádán na míru tohoto prostředí a vytvořila se v něm komunita lidí, kteří se dnes považují za tradiční fanoušky včetně svých dětí. Jistým způsobem se festival postupně sociálně zakonzervoval a nové návštěvníky do kina již nepřitáhl, ať tam hráli Tata Bojs, Zrní s hradeckou filharmonií nebo legendární Dreadzone. Lidé překonávají ostych uzavřeného areálu s objevnou dramaturgií a jsou ochotni Letní kino naplnit jen při komerční akci. Cílem festivalu ale není zvedat návštěvnost komerční hudbou, ale představit menší atraktivní žánry široké veřejnosti v té nejvyšší možné kvalitě. Jak vyzrálá je nabídka dramaturgie, takové je pak i publikum a ne naopak. Náročné je také celkové technické zajištění festivalu, za plátnem je v Letním kině pole neorané, a tak i na to musíte mít finance. Ještě v lednu tohoto roku byla ohrožená existence festivalu Na jednom břehu právě z finančních důvodů. Nakonec mě osvítilo a přišel nápad přesunout festival do města, propojit ho s klubem Náplavka. Jde o výzvu a experiment a kdo ví, třeba to bude nejvydařenější ročník. V konečném důsledku už jde jen o to neustrnout ve svém osvědčeném módu, milovat hudbu, město a lidi a chtít pro ně něco dělat. A k tomu nám letos pomohla podpora spřízněných firem, dopravní podnik, klub Náplavka a Město Hradec Králové.

Za šestnáct let vám pod rukou prošla celá řada českých i zahraničních umělců. Vzpomínate na někoho, kdo do Hradce přišel jako „neznámý“ a po festivalu se z něj stala superstar?
Těch bylo několik. Před deseti lety jsme takhle objevili kupříkladu kapelu s absurdním názvem Zrní, které je dnes schopno naplnit Forum Karlín pro tři tisíce návštěvníků. To samé můžeme říci o kapele DVA nebo United Flavour. Dan Bárta v roce 2004 začínal na festivalu se svým projektem Illustratosphere a přišly na něj tři stovky nadšených fanoušků. Zbytek města v tom samém čase burácel na letišti s kapelou Kabát. Ještě zajímavější jsou příběhy zahraničních kapel, které jsem vybrala na inspirativních festivalech v Evropě a během dvou tří let obdržely lecjaká ocenění. Bassekou Kouyatte e Ngoni Ba z Mali nebo Labrassbanda z Německa po vystoupení v Hradci začali být tak žádaní ve světě, že dnes už bychom je na festivalu neuplatili.

Hlavní gró programu se uskuteční v okolí klubu Náplavka. To však nebude jediný prostor, kde si lze poslechnout hudbu. Novinkou je takzvaný busking. O co vlastně jde?
Busking neboli pouliční umění vychází z čirého charisma umělce a jeho schopnosti zaujmout i v poměrně krátkém čase. A právě letošní dramaturgický výběr je tomuto kritériu podřízen. Všichni umělci v hlavním festivalovém programu mají zkušenosti s pouličními vystoupeními, ačkoliv někteří dnes již vyprodávají velké sály a k jejich talentu a odvaze přibyla ještě zkušenost. Z hradeckých buskerů festival představí talentovanou písničkářku Báru Petříčkovou a stylový ansámbl OldČoud s autorskou instrumentální tvorbou na housle, saxofon, basu, kytaru a cajon. Sedmnáctiletá dcera herečky Pavly Tomicové a Ondřeje Malého Anežka je absolutním nováčkem v pouličním hraní, ale disponuje uhrančivým a naléhavým talentem. Anežka Malá alias Nessie se doprovodí na ukulele zcela sama. Na cestě mezi Novým Zélandem, Anglií a hradeckým nádražím potkáte svérázného houslistu či multiinstrumentalistu se smyčkovačem Vojtu Violinist. Lídr českých Please the Trees Václav Havelka uhrane kytarovými rify a především souhrou se svým třináctiletým synem za bicí soupravou, vystupující jako Son+Dead. Turné z Itálie do Hradce si naplánoval hráč na recyklované nástroje. Výtečný italský performer s uměleckým jménem Porcapizza předvádí zábavnou a přitom vysoce instrumentálně vyzrálou show na nože, tenisovou raketu a psací stroj.

Kde všude se s umělci návštěvníci setkají?
Buskery potkáte v rámci pátečního odpoledne ve dvou linkách MHD, na hlavním nádraží, u Centrálu, u Grandu a na Smetanově nábřeží. Ve dvou dnech vystoupí v rámci festivalu na patnáct účínkujících kapel i jednotlivců, z Čech, Slovenska, Itálie, Francie či Kanady. Klub Náplavka si zachovává exkluzivitu nejzajímavějších koncertů po oba festivalové dny a na ně je v předprodeji také omezená kapacita. Současně i komorní koncerty na parníčku Eliška, kde jízdu po Labi vyladí výhradně zahraniční umělci. Ostatní velké koncerty v rámci Open programu na Smetanově nábřeží a ve městě jsou tedy zdarma či za dobrovolně vhozený peníz. Vyjadřujeme tím svou podporu pouličnímu umění a současně představujeme to nejlepší z české a zahraniční world music.

Pokud se nepletu, tak se hudba bude linout i z parníčku na Labi…
Parník Eliška bude vypluje s festivalovými koncerty v 15.30, 17.30 a v 19.30 hodin s omezenou kapacitou dvaceti diváků. Dopřáváme tak návštěvníkům intimnější prostředí na koncert, romantiku jízdy centrem Hradce Králové a hudební zážitek za cenu běžného jízdného.

Člověku nezasvěcenému do proudů world music přijde jako hlavní hvězda „Břehu“ Iva Bittová. Na co byste však návštěvníky nalákala vy?
Páteční happening ve městě završí večerní dvojkoncert v klubu Náplavka - skutečně tato přední dáma alternativního jazzu Iva Bittová s mistrem imaginativní kytary Vladimírem Václavekem. Přijedou s jedním z nejzásadnějších alb v historii české nezávislé scény Bílé Inferno. Po nich klub Náplavka zasytí noise-rockoví Please The Trees. Sobotní klubové koncerty budou patřit i dalším hvězdám festivalu. Cenou Anděl ověnčený mladý písničkář Thom Artway s kapelou začínal jako busker Irsku, Austrálii či na Zélandu a v jeho projevu budete těžko hledat české kořeny. Jeho hvězda stoupá každým dnem. Ozdobou festivalu bude bezesporu i Katarína Máliková s Ansámblem, která je objevem slovenských world music žebříčků ve světě. Ve své tvorbě propojuje hudební tradici z Horehroní s mnohovrstevnatou aranží i uhrančivým zpěvem. Klubové finále bude patřit francouzské dvojici multiinstrumentalistů Adele Blanchin & Jeremy Nattagh s transovními rytmy na hang drum, didgeridoo, grumle a další perkusivní nástroje.

A co ceny vstupného?
Jmenované koncerty v klubu Náplavka mají hodnotu tři sta korun na páteční program a tři sta na sobotní. Jejich bonusem jsou ale i koncerty před klubem na venkovním podiu, které budou volně přístupné i kolemjdoucím a časově navazují na klubovou scénu. Festivalový Open program začíná již v 15 hodin odpoledne a zahájí jej sedmnáctiletá písničkářka Nessie. Hned v 16 hodin ale přijde řízná balkánská dechovka, nebo spíše obří nálož folklorní turbulence s jazzovou výbavou, slovenský Balkansambel s folklorním souborem Rozsutec. Po nich ovládne nábřeží slovensko-český groove band Carpet Cabinet. Má devízu jazzového vzdělání, leč vyjadřuje se žánrem R&B a soulem. Z české produkce nabídne festival v rámci svého Open programu i unikátní hradecký projekt Urban Robot, jenž vznikl spojením reggae a hip hopu spolu s kombinací dvou aktérů, kterým není lhostejné, co se děje za našimi okny.

Nejenom hudbou však bude hradecké nábřeží v pátek a sobotu žít. Jaký bude doprovodný program?
Kromě hudební nabídky najdete na Smetanově nábřeží také tu gurmánskou. Delikatesy představí nově otevřené Bistro klubu Náplavka, organizátoři Chilli festivalu, specializovaná vinotéka, pivovar, čajovna a několik malých prodejců hand made výrobků. Festivalu přibude zábavná hudební tombola, kterou budeme losovat po každé kapele a návštěvníci v ní mohou vyhrát třeba ukulele.

Festival letos na pomyslném dortu sfoukne šestnáctou svíčku. Jak vzpomínáte na začátky? A jak složité je pořádat nekomerční akci?
Nekomerčních akcí je nám třeba pro samotnou kvalitu zážitku a jsou přirozenou součástí našeho kulturního rozhledu. Dělám tedy jen to, co mi připadá užitečné a krásné. A aby si těchto akcí lidé všímali, je třeba je podpořit nejen státní dotací, ale i podnikatelskou podporou a spoluprací s dalšími subjekty. Nejtěžší bylo tedy najít cesty, jak festival, který svou dramaturgií přesahuje běžnou komerční nabídku, ufinancovat. A v dnešní době, kdy je veřejnost masírována pravolevicovými postoji a houstne nálada ve společnosti, je takových komunikačních stimulů potřeba mnohem více. World music je pro mě stále jednou z důležitých tepen vedoucích přímo k srdci a našim kořenům, a ty je třeba posilovat víc než kdy jindy. Srdečně tímto zvu hradeckou veřejnost, dospělé i děti na setkání Na jednom břehu řeky Labe. Stoprocentně se vám tam bude líbit, i když tuto dramaturgii neznáte. A počasí nám letos přeje, takže se moc těšíme.

Autor: Petr Vaňous

25.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělník - montáž prototypových strojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem nabor@bednarfmt.com., - fyzická zdatnost - fyzicky náročná práce, - montáž prototypových strojů, - příspěvek na stravování, dovolená navíc, - PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, - nástup možný ihned.. Pracoviště: Bednar fmt s.r.o. - středisko doudleby nad orlcií, 517 42 Doudleby nad Orlicí. Informace: Klára Bečvarovská, +420 727 842 331. Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 20 000 Kč Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Pomocný/á dělník/ice v servisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail klimesova@ttvtransport.cz nebo telefonicky. , - komunikativnost, časová flexibilita, samostatnost, manuální zručnost, - možnost seberealizace, profesní růst, - jistota a zázemí stabilní české společnosti, - odborná pomoc, mobilní telefon, příspěvek na stravování.. Pracoviště: Tc-hk spol. s.r.o. - pracoviště kostelec nad olricí, Za Nádražím, č.p. 1561, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Šárka Klimešová, +420 702 027 053. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka MKD. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail espandr@ttvtransport.cz, Požadavky: , - ZŠ, - ŘP sk. C + E, Nabízíme: , - pravidelná školení řidičů, servisní pomoc při cestě, - firemní kreditní karta VISA, - pojištění odpovědnosti za škody způsobené zaměstnavateli, zdravotní pojištění v zahraničí.. Pracoviště: Ttv spedice spol. s r.o. - provozovna kostelec nad orlicí, Za Nádražím, č.p. 1561, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Josef Ešpandr, +420 607 007 879. Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 28 000 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí/ho stavebnin. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail personalni@stamont.eu., Požadavky:, - SŠ vzdělání, nejlépe stavebního zaměření, - praxe na pozici prodejce v obchodě 1 - 2 roky, - dobrá znalost oboru, - cit pro pořádek, organizovanost a přesnost, - schopnost pracovat v týmu, - velmi dobré komunikační a prezentační dovednosti, - znalost plánování a dobrá organizace práce, Hlavní činnosti:, - zajištění chodu prodejny včetně přímého styku se zákazníkem, - vystavení a kontrola příslušných dokladů (prodejka, dodací list, faktura napřímo, převodka výdej, výdejka), - objednává zboží a udržuje stav skladových zásob vedoucím střediska určeného sortimentu (druhu zboží), - příjem a nacenění zboží, kontroluje spotřební dobu u zboží, zadává položky do firemního systému, vystavuje potřebné doklady - dodací listy k fakturaci, - spolu s prodejcem odpovídá za úplnost a dostatečné množství sortimentu vystaveného na prodejně, zejména položek zboží označených "P" a jejich řádné označení aktuálními cenami, - objednávání zboží na prodejnu/do skladu, doplňování zboží do regálů, katalogů do stojanů, - prodej vybraného zboží zákazníkům podle jejich potřeb a požadavků, - poskytnutí odborného poradenství zákazníkům, nabízení doplňkových služeb - odvoz zboží na stavbu, - kontroluje nastavení zákaznických limitů, spolupracuje s vedoucím střediska na saldu pohledávek, - vyřízení reklamací špatně dodaného nebo nekvalitního zboží, - administrativní činnosti spojené s chodem prodejny, předává podklady pro zadání nových karet zboží, - řídí a kontroluje skladníky při každodenních činnostech, spolupracuje s celým kolektivem společnosti atd.. Pracoviště: Stamont cz s.r.o. - pracoviště, Čs. odboje, č.p. 1039, 518 01 Dobruška. Informace: Pavla Michálková, +420 775 775 749.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod.
14

Hradečtí hasiči jsou mistry republiky ve vyprošťování u dopravních nehod

Hasiči a sestřičky ukázali první pomoci.
5

Hasiči a sestřičky ukázali zásady první pomoci

Dva góly. I to stačilo na výhru

Zlín, Hradec Králové /FOTO/ - Extraliga: Hradečtí hokejisté v předehrávce 3. kola zvítězili ve Zlíně.

V části Týniště nad Orlicí nepoteče voda

Týniště nad Orlicí - Obyvatelé části Týniště nad Orlicí by měli počítat s tím, že jim v pátek 21. září ráno a dopoledne nepoteče voda z kohoutků.

V Krkonoších si můžete smlsnout na bůčku či kýtě

Královéhradecko - Fotbalový gurmán v kraji: Fotbal a jídlo. To spolu rozhodně souvisí. Každý fanoušek dá za pravdu. Kde si co můžete dát v kraji? Deník po týdnu opět vybírá některé kluby. Prim hraje samozřejmě klobása.

Dům přírody Orlických hor vznikne do tří let

Zdobnice - Zdobnice láká hlavně v zimě na sjezdovky. Do budoucna by se tu mohl stát novým cílem návštěvníků Dům přírody Orlických hor, který představí nejvýznamnější turistické stezky a cíle oblasti, regionální produkty a má vést i k ochraně přírody. Zázemí najde v bývalé zdobnické obecní škole a jeho provozovatelem bude obec.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT