VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autobus, nádraží, parník, Náplavka. Hradec roztančí festival Na jednom břehu

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Již po šestnácté se Hradec zaposlouchá do tónů world music. Právě v pátek totiž začíná již šestnáctý ročník kultovního festivalu Na jednom břehu.

25.5.2018
SDÍLEJ:

Martina Součková.Foto: archiv M. Součkové

Za dva dny se v klubu Náplavka, v jeho okolí, ale i v ulicích města a na parníčku představí umělci z různých koutů světa. Ty do východočeské metropole „přiveze“ ředitelka festivalu Martina Součková.

Zatímco v minulých ročnících se festival Na jednom břehu konal v prostorech Letního kina, letos oživí prostory hradeckého nábřeží, ulic a klubu Náplavka. Co vás ke změně místa vedlo?
Před šestnácti lety bylo Letní kino čerstvě po nákladné rekonstrukci a já dostala nabídku ožít tento překrásný areál v blízkosti centra a u řeky. Festival byl uspořádán na míru tohoto prostředí a vytvořila se v něm komunita lidí, kteří se dnes považují za tradiční fanoušky včetně svých dětí. Jistým způsobem se festival postupně sociálně zakonzervoval a nové návštěvníky do kina již nepřitáhl, ať tam hráli Tata Bojs, Zrní s hradeckou filharmonií nebo legendární Dreadzone. Lidé překonávají ostych uzavřeného areálu s objevnou dramaturgií a jsou ochotni Letní kino naplnit jen při komerční akci. Cílem festivalu ale není zvedat návštěvnost komerční hudbou, ale představit menší atraktivní žánry široké veřejnosti v té nejvyšší možné kvalitě. Jak vyzrálá je nabídka dramaturgie, takové je pak i publikum a ne naopak. Náročné je také celkové technické zajištění festivalu, za plátnem je v Letním kině pole neorané, a tak i na to musíte mít finance. Ještě v lednu tohoto roku byla ohrožená existence festivalu Na jednom břehu právě z finančních důvodů. Nakonec mě osvítilo a přišel nápad přesunout festival do města, propojit ho s klubem Náplavka. Jde o výzvu a experiment a kdo ví, třeba to bude nejvydařenější ročník. V konečném důsledku už jde jen o to neustrnout ve svém osvědčeném módu, milovat hudbu, město a lidi a chtít pro ně něco dělat. A k tomu nám letos pomohla podpora spřízněných firem, dopravní podnik, klub Náplavka a Město Hradec Králové.

Za šestnáct let vám pod rukou prošla celá řada českých i zahraničních umělců. Vzpomínate na někoho, kdo do Hradce přišel jako „neznámý“ a po festivalu se z něj stala superstar?
Těch bylo několik. Před deseti lety jsme takhle objevili kupříkladu kapelu s absurdním názvem Zrní, které je dnes schopno naplnit Forum Karlín pro tři tisíce návštěvníků. To samé můžeme říci o kapele DVA nebo United Flavour. Dan Bárta v roce 2004 začínal na festivalu se svým projektem Illustratosphere a přišly na něj tři stovky nadšených fanoušků. Zbytek města v tom samém čase burácel na letišti s kapelou Kabát. Ještě zajímavější jsou příběhy zahraničních kapel, které jsem vybrala na inspirativních festivalech v Evropě a během dvou tří let obdržely lecjaká ocenění. Bassekou Kouyatte e Ngoni Ba z Mali nebo Labrassbanda z Německa po vystoupení v Hradci začali být tak žádaní ve světě, že dnes už bychom je na festivalu neuplatili.

Hlavní gró programu se uskuteční v okolí klubu Náplavka. To však nebude jediný prostor, kde si lze poslechnout hudbu. Novinkou je takzvaný busking. O co vlastně jde?
Busking neboli pouliční umění vychází z čirého charisma umělce a jeho schopnosti zaujmout i v poměrně krátkém čase. A právě letošní dramaturgický výběr je tomuto kritériu podřízen. Všichni umělci v hlavním festivalovém programu mají zkušenosti s pouličními vystoupeními, ačkoliv někteří dnes již vyprodávají velké sály a k jejich talentu a odvaze přibyla ještě zkušenost. Z hradeckých buskerů festival představí talentovanou písničkářku Báru Petříčkovou a stylový ansámbl OldČoud s autorskou instrumentální tvorbou na housle, saxofon, basu, kytaru a cajon. Sedmnáctiletá dcera herečky Pavly Tomicové a Ondřeje Malého Anežka je absolutním nováčkem v pouličním hraní, ale disponuje uhrančivým a naléhavým talentem. Anežka Malá alias Nessie se doprovodí na ukulele zcela sama. Na cestě mezi Novým Zélandem, Anglií a hradeckým nádražím potkáte svérázného houslistu či multiinstrumentalistu se smyčkovačem Vojtu Violinist. Lídr českých Please the Trees Václav Havelka uhrane kytarovými rify a především souhrou se svým třináctiletým synem za bicí soupravou, vystupující jako Son+Dead. Turné z Itálie do Hradce si naplánoval hráč na recyklované nástroje. Výtečný italský performer s uměleckým jménem Porcapizza předvádí zábavnou a přitom vysoce instrumentálně vyzrálou show na nože, tenisovou raketu a psací stroj.

Kde všude se s umělci návštěvníci setkají?
Buskery potkáte v rámci pátečního odpoledne ve dvou linkách MHD, na hlavním nádraží, u Centrálu, u Grandu a na Smetanově nábřeží. Ve dvou dnech vystoupí v rámci festivalu na patnáct účínkujících kapel i jednotlivců, z Čech, Slovenska, Itálie, Francie či Kanady. Klub Náplavka si zachovává exkluzivitu nejzajímavějších koncertů po oba festivalové dny a na ně je v předprodeji také omezená kapacita. Současně i komorní koncerty na parníčku Eliška, kde jízdu po Labi vyladí výhradně zahraniční umělci. Ostatní velké koncerty v rámci Open programu na Smetanově nábřeží a ve městě jsou tedy zdarma či za dobrovolně vhozený peníz. Vyjadřujeme tím svou podporu pouličnímu umění a současně představujeme to nejlepší z české a zahraniční world music.

Pokud se nepletu, tak se hudba bude linout i z parníčku na Labi…
Parník Eliška bude vypluje s festivalovými koncerty v 15.30, 17.30 a v 19.30 hodin s omezenou kapacitou dvaceti diváků. Dopřáváme tak návštěvníkům intimnější prostředí na koncert, romantiku jízdy centrem Hradce Králové a hudební zážitek za cenu běžného jízdného.

Člověku nezasvěcenému do proudů world music přijde jako hlavní hvězda „Břehu“ Iva Bittová. Na co byste však návštěvníky nalákala vy?
Páteční happening ve městě završí večerní dvojkoncert v klubu Náplavka - skutečně tato přední dáma alternativního jazzu Iva Bittová s mistrem imaginativní kytary Vladimírem Václavekem. Přijedou s jedním z nejzásadnějších alb v historii české nezávislé scény Bílé Inferno. Po nich klub Náplavka zasytí noise-rockoví Please The Trees. Sobotní klubové koncerty budou patřit i dalším hvězdám festivalu. Cenou Anděl ověnčený mladý písničkář Thom Artway s kapelou začínal jako busker Irsku, Austrálii či na Zélandu a v jeho projevu budete těžko hledat české kořeny. Jeho hvězda stoupá každým dnem. Ozdobou festivalu bude bezesporu i Katarína Máliková s Ansámblem, která je objevem slovenských world music žebříčků ve světě. Ve své tvorbě propojuje hudební tradici z Horehroní s mnohovrstevnatou aranží i uhrančivým zpěvem. Klubové finále bude patřit francouzské dvojici multiinstrumentalistů Adele Blanchin & Jeremy Nattagh s transovními rytmy na hang drum, didgeridoo, grumle a další perkusivní nástroje.

A co ceny vstupného?
Jmenované koncerty v klubu Náplavka mají hodnotu tři sta korun na páteční program a tři sta na sobotní. Jejich bonusem jsou ale i koncerty před klubem na venkovním podiu, které budou volně přístupné i kolemjdoucím a časově navazují na klubovou scénu. Festivalový Open program začíná již v 15 hodin odpoledne a zahájí jej sedmnáctiletá písničkářka Nessie. Hned v 16 hodin ale přijde řízná balkánská dechovka, nebo spíše obří nálož folklorní turbulence s jazzovou výbavou, slovenský Balkansambel s folklorním souborem Rozsutec. Po nich ovládne nábřeží slovensko-český groove band Carpet Cabinet. Má devízu jazzového vzdělání, leč vyjadřuje se žánrem R&B a soulem. Z české produkce nabídne festival v rámci svého Open programu i unikátní hradecký projekt Urban Robot, jenž vznikl spojením reggae a hip hopu spolu s kombinací dvou aktérů, kterým není lhostejné, co se děje za našimi okny.

Nejenom hudbou však bude hradecké nábřeží v pátek a sobotu žít. Jaký bude doprovodný program?
Kromě hudební nabídky najdete na Smetanově nábřeží také tu gurmánskou. Delikatesy představí nově otevřené Bistro klubu Náplavka, organizátoři Chilli festivalu, specializovaná vinotéka, pivovar, čajovna a několik malých prodejců hand made výrobků. Festivalu přibude zábavná hudební tombola, kterou budeme losovat po každé kapele a návštěvníci v ní mohou vyhrát třeba ukulele.

Festival letos na pomyslném dortu sfoukne šestnáctou svíčku. Jak vzpomínáte na začátky? A jak složité je pořádat nekomerční akci?
Nekomerčních akcí je nám třeba pro samotnou kvalitu zážitku a jsou přirozenou součástí našeho kulturního rozhledu. Dělám tedy jen to, co mi připadá užitečné a krásné. A aby si těchto akcí lidé všímali, je třeba je podpořit nejen státní dotací, ale i podnikatelskou podporou a spoluprací s dalšími subjekty. Nejtěžší bylo tedy najít cesty, jak festival, který svou dramaturgií přesahuje běžnou komerční nabídku, ufinancovat. A v dnešní době, kdy je veřejnost masírována pravolevicovými postoji a houstne nálada ve společnosti, je takových komunikačních stimulů potřeba mnohem více. World music je pro mě stále jednou z důležitých tepen vedoucích přímo k srdci a našim kořenům, a ty je třeba posilovat víc než kdy jindy. Srdečně tímto zvu hradeckou veřejnost, dospělé i děti na setkání Na jednom břehu řeky Labe. Stoprocentně se vám tam bude líbit, i když tuto dramaturgii neznáte. A počasí nám letos přeje, takže se moc těšíme.

Autor: Petr Vaňous

25.5.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Úředník ve skladu 14 000 Kč Úředníci ve skladech Prodavač/-ka - skladník/-ice. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt zasláním životopisu na e-mail autohobby.kostelec@hpp.cz nebo telefonicky. , Požadavky:, - vyučení v oboru automechanik nebo praxe v oboru výhodou , - zaučený prodavač autodílů výhodou, ne podmínkou /uchazeče bez praxe zaškolíme/ , - znalost práce na PC, - řidičský průkaz sk. B, - samostatnost, flexibilita, komunikativnost, Náplň práce:, - zajišťování kompletního servisu pro zákazníka , - objednávky a prodej zboží, práce na PC, vyhledávání v katalozích, - komunikace se zákazníky, různorodá práce , Nabízíme:, - stravenky, slevu na prodávaný sortiment, - možnost zkráceného úvazku, - PP na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou, - nástupní plat od 14.000 do 20.000,- Kč dle kvalifikace a praxe.. Pracoviště: H.p.p. spol. s r.o. - autohobby kostelec nad orlicí, Příkopy, č.p. 1478, 517 41 Kostelec nad Orlicí. Informace: Sikora, +420 774 970 804. Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 20 000 Kč Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče Pracovník/-ice v soicálních službách. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem s.velclova@uspkvasiny.cz, telefonicky nebo osobně na pracovišti PO - PÁ od 8:00 do 15:00 hod. , - akreditovaný kurz pro PSS, - výjimka podle § 116 odst. 7 zákona č. 108/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (při nesplnění podmínky akredit. kurzu), - plat stanoven dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb. , - příspěvky z FKSP na obědy , - PP na dobu určitou (zástup za nemoc) s výhledem uzavření PP na dobu neurčitou od r. 2020, - nástup dle dohody.. Pracoviště: Ústav sociální péče pro mládež kvasiny, 517 02 Kvasiny. Informace: Stanislava Velclová, +420 494 596 487,725 399 344. Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 18 000 Kč Vedoucí provozu stravovacích, ubytovacích a dalších zařízení Vedoucí střediska. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo e-mailem zr.7590@compass-group.cz., - zdravotní průkaz, - práce na pokladně, - vedení malého kolektivu, - práce na PC, - pracovní doba PO - PÁ od 5:30 do 14:00 (volné všechny víkendy), - pracovní oblečení, dovolená navíc, bonus za docházku 400,- Kč.. Pracoviště: Compass group czech republic s.r.o. - lipovka, 516 01 Rychnov nad Kněžnou. Informace: Pavel Bendl, +420 731 438 375. Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 30 000 Kč Obsluha zemních a příbuzných strojů Strojník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo na e-mail stavibet@seznam.cz., - ZŠ, - ŘP sk." B + C", - strojní průkaz, - PP na dobu určitou s možností prodloužení.. Pracoviště: Stavibet s.r.o., Julia Fučíka, č.p. 96, 517 71 České Meziříčí. Informace: František Jílek, +420 777 591 661.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Ve zkratce: Sedmikráska zve na přednášku o horečce

Oceláři (v bílém) svedli s hradeckým Mountfieldem vyrovnanou bitvu.
19

Ocelovou sérii neuťali

Teploty klesly pod nulu, na sjezdovky se už valí sníh

Královéhradecko, Krkonoše - Mínusové teploty v horských oblastech umožnily areálům spustit zasněžovací techniku. Lyžařská sezona se blíží. Špindlerovský Skiareál spustil prodej vstupenek na březnový Světový pohár. Kolik stojí?

Augustin: nebezpečná posilovna

Hradec Králové - Rozeznít srdce třetího největšího zvonu v České republice - Augistinu - se dá shrnout do jedné věty: „Je to krásná posilovna, která vás chce oběsit.“

„Cítím zodpovědnost za zpackaný podzim, v roli hlavního kouče pokračovat nebudu"

Chlumec nad Cidlinou /ROZHOVOR/ - Martin Firbacher, dosavadní lodivod A týmu Chlumce nad Cidlinou a sportovní ředitel fotbalového klubu, se ohlíží za nevydařenou první polovinou sezony v krajském přeboru.

Zavřenou cyklověž u hradeckého nádraží město zřejmě neodkoupí

Hradec Králové - Už téměř půl roku je dříve hojně využívaná cyklověž na Riegrově náměstí uzavřená. Nová hradecká koalice deklaruje zájem parkování pro cyklisty u hlavního nádraží aktivně řešit, o odkoupení věže však oproti dřívějším prohlášením zájem nemá.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT