Ačkoliv pouťovým atrakcím dominují Nizozemci, již i šikovné české ručičky umějí drahé originály dokonale napodobit. Shodli se na tom provozovatelé atrakcí, kteří přijeli o víkendu na tradiční kosteleckou pouť.

Chce to nápad

Jan Dubský z Přelouče vlastní hororový hrad a pravidelně jezdí na poutě do Potštejna i Letohradu. Na Palackého náměstí však o víkendu zavítal poprvé. Na rozdíl od svých kolegů, kteří provozují například autodrom či řetězák, musí každý rok inovovat. „Hororový hrad se stejnými strašidly návštěvník nikdy dvakrát nezaplatí, musí prostě přijít hodně lidí,“ bilancoval živnostník, který si všechny zvukové, světelné efekty a nová strašidla vyrábí svépomocí. „Kdybych to zadal firmě, tak bych se nedoplatil. Záleží hodně na nápadu, ale největší inspiraci stejně mám z Nizozemska,“ doplnil Dubský, podle kterého i nákladné stříkání hororových postav na čelní stěnu atrakce, a to americkou retuší, již zvládají i naši.

Paruky stále frčí

Jana Rochlová z Hradce Králové podobné problémy nemá, protože do Kostelce přivezla sortiment barevných paruk. „Ten velký boom prožily před dvěma roky, ale stále se prodávají. My to máme jednoduché, protože vždy nakoupíme sortiment, který zrovna frčí,“ prozradila strategii prodeje stánková obchodnice.