Tuto „nálepku" může hrd nést i díky skladatelce Sylvii Bodorové. Její skladbu v podání zvučného sboru si mohli návštěvníci vychutnat ve světové primiéře.
Sylvie Bodorová výrazně zaujala už na konci devadesátých let, její ''Terezín Ghetto Requiem s barytonovým sólem (1998)'' zněl v USA, ve Wigmore Hall, při oslavě „pádu zdi" v Berlíně v Deutsche Oper a na mnoha dalších místech.

Dnes patří k nejhranějším českým autorům, její skladby se prosadily v zahraničí a reprezentují soudobou českou hudební kulturu na významných pódiích a festivalech.

Ušito přímo na míru

Žákovskou koledu, která v neděli zazněla, napsala pro Mezinárodní hudební festival F.L.Věka a skladba byla „šita na míru" vystupujícímu sboru. Její účast na premiéře pro ni byla radostná nejen proto, že Boni Pueri se zhostili jejího díla excelentně.

„Potěšila mě také velká návštěvnost a velmi pozorné a milé publikum, oboje svědčí o vysoké kulturnosti této lokality," sdělila svůj příjemný dojem z večera skladatelka. Její další slova mohou potěšit především pořadatele: „Skladbu pro tento festival jsem psala velmi ráda, protože mě vždy těší, když se pořádání těchto akcí, které není vůbec jednoduché, ujímají mladí lidé. V Pavlu Svobodovi a jeho týmu vidím velkou naději."

Sylvie Bodorová vidí budoucnost festivalu slibně, přesvědčili ji pořadatelé i publikum. Svou roli na úspěšnosti sehrává také výborná dramaturgie. Závěr v podobě Boni Pueri byl zvolen s velkým citem. Blíží se doba adventní, která je schopna naladit tak trochu „do výšek" každého.

Jedinečný zážitek

A tak označení jako hlasy cherubínů či zpěv andělský získávají v tomto čase na významu. Boni Pueri takový zpěv přinesli. Mužské hlasy v kombinaci s naprosto výjimečnou barvou chlapeckých sopránů byly pro posluchače nezapomenutelným zážitkem.

Sopránová sóla připomínala slova z díla o dobrušském rodákovi, jehož jméno festival nese: „František spustil svým jasným, stříbrným hlasem, a kněží na první jeho čisté zvuky krásně intonované na sebe se podívali. František zpíval jako skřivánek," píše Alois Jirásek, jehož románový F. L. Věk budil svým sopránem nadšení.

Se stejným nadšením byli přijati Boni Pueri, s nadšením byl přijat celý druhý ročník Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka.  Dana Marková

Jak jej hodnotí sami pořadatelé, na to se zeptáme jeho uměleckého ředitele Pavla Svobody v pátek, věříme, že nám prozradí i něco z ročníku příštího, který se již připravuje.