Chcete být po smrti pohřbeni do země nebo spáleni?

HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO!

Pro někoho bláznivé otázky, pro mnoho reálně uvažujících lidí běžné záležitosti, jejichž vyřešení později usnadní potomkům či dalším příbuzným řadu starostí.

Podobně uvažující lidé se sdružují ve Společnosti přátel žehu. Ta nevznikla až v současnosti jako reakce na stále se zvyšující ceny všech služeb, tedy i pohřebních. Na území Českých zemí má stoletou tradici, kterou si její nynější členové připomenou v březnu příštího roku. „Vznikla 16. března 1909 jako Spolek Krematorium,“ potvrzuje František Bíba, výkonný předseda výboru Místního odboru Společnosti přátel žehu v Rychnově nad Kněžnou (MOSPŽ), který nedávno uspořádal tradiční besedu o změnách na místním hřbitově.

V Rychnově má společnost přes tři stovky členů, od roku 1934 se v Rychnově vede kronika spolku.

Mezi členy převažuje starší a střední generace, objeví se ale i osmnáctiletí. SPŽ se stará o to, aby půda zůstávala především živým lidem, aby se nezakládaly nové hřbitovy. „Prosazujeme spíše zpopelnění, což je nejhumánnější způsob pohřbívání, při kterém se zlikvidují bakterie,“ vysvětluje Bíba. Starají se dále o to, aby se popel ukládal do vsypových louček – ta v Rychnově vznikla díky společnosti před devíti lety na místním hřbitově.

Jako možnosti pohřbívání uvádí uložení do země, epitafky – desky, pod nimiž je v zemi popel, kolumbária, kdy jsou urny ve zdi, a rozptyl – popel zemřelého se rozemele ve speciálním mlýnku, rozsype na určeném místě přes síta a hned se zkrápí, aby vsákl do země. „Vsypová loučka by se měla zlepšit, aby byla důstojná pro město okresního formátu,“ připomněl z programu poslední debaty Bíba.

SPŽ také už dvacet let nabízí novou členskou službu. Občan si může během svého života dopředu zaplatit pohřeb v současných cenách. „Dnes zaplatíte třeba 15 tisíc, za několik let třeba kolem 80 tisíc jako například ve Francii, Anglii,“ argumentuje Bíba. Společnost pak svému členovi garantuje, že mu za zaplacenou částku mohou pozůstalí uspořádat důstojný obřad se všemi náležitostmi.