VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Afrika je kontinent plný rozporů

Kostelec n. O. - Projekt představuje Maroko, masajské válečníky z Keni, keňská města, sošky, masky aj.

8.10.2009
SDÍLEJ:

Brodit se africkými odpadky pomyslně můžete v kostelecké Městské knihovně až do konce října. Foto: Repro/Rychnovský deník

Výstava karikaturistů, besedy se spisovateli a zajímavými osobnostmi patří k akcím, které v Týdnu knihoven hýbou těmito zařízeními, kam lidé míří nejen za knihami.

V kostelecké Městské knihovně se návštěvníci potkají s Afrikou a jejími obyvateli, krásami, ale i problémy rozporuplného kontinentu. „Na výstavě, která nám byla zapůjčena z Národního muzea - Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur v Praze, si můžete prohlédnout fotografie Maroka, masajských válečníků z Keni, keňských měst Mombasy a Nairobi, Angoly a jejích čokveských obyvatel. Najdete tu i řadu hmotných exponátů, například oděvů, masek, sošek, loutek, stolků a dřevěných lžic,“ přiblížila výstavu Simona Kňourková z kostelecké knihovny. Vedoucí instituce Iva Havlová upřesnila, že se jedná o nákladný projekt hrazený grantem. Každý den ho doprovázejí tvůrčí dílny, jichž se účastní děti ze škol. Projekt však neskončí tento týden, výstavu si mohou zájemci prohlédnout do konce měsíce. Havlová rovněž vysvětlila, že až v knihovně utichne ruch dětských dílen, doprovodí výstavu 20. října beseda s Petrem Rybářem, čestným členem Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe s projekcí cestopisného videa.

„Proč název Afrika plná rozporů? V africkém národním parku Serengeti najdeme poměrně velký národ Masajů, kteří na prahu třetího tisíciletí žijí stále stejným způsobem života, a jinde vysoké mrakodrapy velkých měst. Jsou tu naleziště drahých kovů, místa, kde je největším bohatstvím voda. Krásná panenská příroda a velké hory skládek s umělohmotným a toxickým elektrotechnickým odpadem,“ vysvětlila Simona Kňourková.

Výstava také ukazuje, že Afrika má novou noční můru – igelitové tašky. Město Nairobi se stává symbolem africké krajiny stejně jako lvi a široké pláně. Miliardy igelitových tašek zde létají vzduchem, vlají z korun stromů, plní ulice od Kapského Města po Casablancu. Keňa musí likvidovat čtyři tisíce tun igelitových sáčků měsíčně. Plastové tašky a sáčky, které se masově vyrábí i vyhazují na ulici, ucpávají odpady, plní skládky, roznáší malárii, protože se v nich drží voda potřebná pro růst komárů.

Projekt dokládá, že fenomén, který odstartoval v 90. letech poté, co se výroba umělých hmot stala finančně přijatelná také pro chudé africké země, pokračuje. Ovšem africké vlády se přece jen pomalu snaží najít cestu, jak stále větší problém řešit. Kromě omezení výroby se na pořad dne dostává recyklace a nahrazení plastů jinými materiály. Mnohé státy již zakázaly dovoz jakýchkoliv plastů do země. (zr, zen)

8.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Martin Jiránek

Martin Jiránek: „Je vidět, že se lidem současný styl politiky přestal líbit"

Počítání volebních hlasů.
AKTUALIZUJEME
70

Volební místnosti se zavřely. ANO jasně drtí své soupeře

Rychnovští kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí

Rychnov nad Kněžnou - Na základě informací, že v jednom objektu na Rychnovsku dochází k neoprávněnému pěstování rostlin, proběhly po předchozím zadržení tří osob na třech místech, v okolí Rychnova nad Kněžnou a Vamberka, domovní prohlídky.

Rychnov a Kostelec hrají doma

Rychnovsko - Pozvánka na fotbal:

Kam za zábavou: Funk You! a DJ All-in

Rychnovsko /POZVÁNKY/ - Na koupališti v Kostelci nad Orlicí proběhne již legendární tancovačka, kde si užijete funky a breakbeat hudbu. Akce se koná v sobotu 21. října od 21 do 2 hodin.

Baroni přivítají Nový Bydžov

Rychnovsko - Kam za sportem v okrese:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení