Víkend ve znamení Vánoc představí tradiční i jiný pohled na blížící se svátky.

 

Oslavit advent a připravit se na Vánoce mohou přijít návštěvníci například do rychnovského Společenského centra, zámku v Potštejně nebo do Kosteleckých Horek, kde budou prezentovat své Vánoce zdejší dobrovolníci.

„Vánoce nejsou u nás jen o horečném nakupování a o tom se budeme snažit přesvědčit návštěvníky adventní dílny v bývalé škole v Kosteleckých Horkách. Spoustu zajímavých věcí lze vyrobit z obyčejného materiálu jako je například slupka od pomeranče, stříhaná sláma nebo papír,“ uvedla Šárka Kulíšková ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX Kostelecké Horky. V nabídce dílny jsou kromě tradičných věnců a předmětů voňavé řetězy s kořením, svíčky odlévané z vosku do vlastních forem ale především originální výrobky z férového obchodu, kterými jsou kosmetika a produkty z medu. Nebude chybět ani ochutnávka vánočního občerstvení. „V loni jsem zde ochutnala klasické pokrmy, které se dříve na vesnicích o Vánocích dělaly. Byl to například Kuba a různé druhy cukroví,“ zavzpomínala návštěvnice Zdena Červinková.

Další jarmark je možné navštívit dnes na zámku v Potštejně. „Na nádvoří budou stánky s vánočním zbožím, zpívat se budou koledy a péct cukroví. Všichni zde chceme lidem připravit příjemnou atmosféru, “ prozradila již dříve plány na Vánoce kastelánka Jana Myšáková. Společenské centrum v Rychnově naopak dnes zaplní řemeslníci, kteří návštěvníkům předvedou krásu řemesla.