Už pětačtyřicátý Týnišťský divadelní podzim klepe na dveře. A tak se od listopadu budou moci milovníci her těšit na skvělá představení. Ta totiž ředitel Kulturního centra Libor Stolín vybírá s maximální péčí.

Chystá se pětačtyřicátý ročník, což jsou takové půlkulatiny, chystáte něco speciálního?
Vzhledem k tomu, že mně osobně, jako člověku, kterému je čtyřicet čtyři, zrovna pětačtyřicet nepřijde jako kulaté. Myslím si, že něco většího budeme chystat až na padesátiny, které považuji za kulatiny. Každopádně program Týnišťského divadelního podzimu je ve stejné režii jako předchozí ročníky, to znamená, že od prvního listopadového pátku chceme nabídnout divákům umění amatérských divadel. Jako každý rok samozřejmě nezapomínáme na děti, takže jedna neděle bude věnovaná pohádce.

Jaké budou letošní novinky pro diváky?
Krom jiného se snažíme vždy program zpestřit. Na konci festivalu se uskuteční slavnostní vyhlášení literární soutěže Parnas. Také chystáme prohlídku divadla. To znamená, že pro veřejnost bude připravený den, kdy si návštěvníci budou moci prohlédnout jeho zákulisí předtím, než ho budeme rekonstruovat. Máme v plánu i besedu s nejlepším současným divadelním autorem a naším kamarádem Davidem Drábkem, kterou by měli rozšířit jeho kamarád Darek Král, který mu píše k jeho hrám hudbu, a vynikající herečka Pavla Tomicová.

Podle čeho představení vybíráte? Je to dlouhodobý rituál?
Výběr her mi zabere téměř tři čtvrtě roku. Snažím se objíždět přehlídky amatérských divadel, které se v této republice pořádají. Snažím se všechny hry nejdříve vidět. Jsou i divadla, která se mi nabízí sama, po internetu mi chodí nabídky od amatérských souborů, přesto je chci vidět předtím, než si je pozvu na vlastní přehlídku.

Jaké bývají ohlasy diváků?
Ohlasy diváků jsou velice různé. Protože ne každý divák má stejný vkus a stejný apetit, co se týče divadelních představení. Někomu se líbí jenom veselohry, jiný má rád i hry, které ho nutí k zamyšlení. Snažím se vždycky vybrat takové, aby to nebyly jenom veselohry, ale i ty, které diváka donutí se zamyslet nad tím, co se na jevišti děje.

A co se týče herců? Pochvalují si atmosféru?
Řekl bych to takhle. Amatérský herec je herec, který je neuvěřitelně vděčný za každou štaci. Znám to i z vlastních pocitů. Já sám účinkuji ve dvou amatérských souborech a musím říci, že se těším na každé zájezdové představení. Proto jsem přesvědčený o tom, že i ti herci, kteří jezdí k nám do Týniště, jsou spokojení s atmosférou. Kupodivu se těší i na guláš, který jim každý rok vařím.

Troufáte si odhadnout, které představení se stane letošním trhákem?
Chtělo by se mi říci, že trhákem letošního ročníku by měla být premiéra domácího divadelního souboru Jirásek, a to Charleyova teta. Ale jsem tak trochu přesvědčen, že diváka stoprocentně uchvátí hned první představení Ucho, protože jsem ho viděl na vlastní oči a musím říci, že za dlouhou dobu jsem nic lepšího neviděl. Úžasné.

Chystá se rekonstrukce kulturního domu. Mohl by být příští ročník už v novém?
Bohužel jsem na devadesát devět procent přesvědčen, že ne. Přeci jenom se jedná o obrovský zásah do kulturního domu. Jinými slovy rekonstruovat se bude kompletně celá budova, a proto si myslíme, že to zabere minimálně rok a půl. Takže podle mě příští ročník určitě nebude v novém zrekonstruovaném divadle.

Kde tedy bude? Protože pravděpodobně to v Kulturním centru nebude možné.
Podmínky zde pro něj určitě nebudou. Tak trochu zvažujeme, že bychom na rok a půl přesunuli veškeré kulturní dění do hotelu Orlice na náměstí, kde je sál. V něm bych rád konal veškeré kulturní akce.

Z loňského ročníku Týnišťského divadelního podzimu: Hra Kostlivec v bufetu od divadelní skupiny TEMNO.

Z loňského ročníku Týnišťského divadelního podzimu: Hra Kostlivec v bufetu od divadelní skupiny TEMNO. Foto: Archiv KD Týniště n. O.

Program

2. 11. UCHO v 19.30
Divadelní zpracování slavného filmu Karla Kachyni. Pro divadelní prkna upravila Lenka Procházková. Hrají herci DS Triarius Česká Třebová. Soubor za hru získal množství prestižních ocenění.

9.11. AMANT v 19.30
V divadelní komedii Pavla Němce se představí herci DS J.N.Štěpánka Chrudim.Maminky to s námi vždycky myslí dobře! Co se však stane, když se snaží prostřednictvím svých dětí realizovat vlastní nenaplněné ambice …?

16.11. KLÍČE NA NEDĚLI v 19.30
V komedii autora Antonína Procházky se představí herci DS J.K.Tyl Meziměstí. Jak to dopadne, když si v totalitní době dva kamarádi prohodí na víkend své manželky a do toho přijede tchyně a valutová tetička?

18. 11. KRÁKORÁNÍ NA KRÁKORCE ANEB JAK SE LÉČÍ STRAŠIDLA v 15.00
Velice milá pohádka o nemocných strašidlech plná krásných písniček. Hrají herci DS Na Tahu Červený Kostelec.

23.11. VRAŽDÍCÍ BŘITVA v 19.30
V komiksově laděném detektivního příběhu vrací na domácí scénu divadelní skupina TEMNO.

30.11. a 1.12. CHARLEYOVA TETA (1. a 2. premiéra) v 19.30
V divadelní komedii Brandona Thomase se představí herci domácího divadelního souboru Jirásek. Dva kamarádi se dvoří svým slečnám a třetí jim pomáhá převlečen za tetu jednoho z nich.  Co se stane, když dorazí ta skutečná?