„Dobrý den, chtěla bych, abyste sem poslali hlídku. Můj syn má schizofrenii,“ s tímto oznámením se už potřetí obrátila ve středu večer žena na policejní tísňovou linku 158.
Když se jí policista zeptal, proč má policie přijet, odpověděla: „Můj syn pije, já nepiju. Já můžu pít, ale on ne.“
„Její telefonáty nesledovaly účel oznámení případů ohrožení života, zdraví nebo veřejného pořádku. Policisté se tak nakonec nezabývali jejím podaným oznámení, ale přestupkovým jednáním, kterého se sama dopustila. Na místě žena jevila známky podnapilosti, ale dechovou zkoušku na zjištění alkoholu v dechu i přes výzvu policistů odmítla,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Macháčková.
Jak upozorňuje, lidé, kteří takto zneužívají tísňovou linku, takto mohou znemožnit pomoc lidem, kteří ji opravdu potřebují.
„V souvislosti s tímto případem upozorňujeme, že zákon o elektronických komunikacích říká, že tomu, kdo uskutečňuje zlomyslná volání na číslo tísňového volání, může být ve správním řízení uložena za tento přestupek pokuta až 200 tisíc korun. V určitých případech lze dokonce zlomyslné volání klasifikovat jako trestný čin šíření poplašné zprávy nebo trestný čin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, za což samozřejmě hrozí trestní odpovědnost,“ dodala policejní mluvčí.