Až do posledního zápasu sezony drželi svoje fanoušky napnuté. Zachrání se nebo spadnou? Tuhle otázku řešili až do závěrečného kola krajské ligy příznivci hokejových Baronů z Opočna. Dobrá věc se nakonec podařila. Opočenské hráče v posledním duelu sezony dovedl k vítězství 4:1 trenér JOSEF BAHNÍK. Ohlédli jsme se s ním za celým uplynulým soutěžním ročníkem.
Zjednodušeně se dá říct, že výsledek posledního zápasu zhodnotil celou sezonu…
Je to tak. Vím, že to není žádný velký výsledek, ale když jste poslední, tak je to zjevně neúspěch. Nevíme, jak bude vypadat příští sezona, ale v propozicích je jasně napsáno, že poslední tým krajské ligy sestupuje…
Jak jste se na závěrečný duel soutěžního ročníku proti Novému Bydžovu připravovali?
Mysleli jsme na tento souboj už pár kol předem. Museli jsme se vypořádat s problémem na postu brankáře. Všichni soupeři a hlavně Nová Paka nás porazili zejména díky tomu, že jejich gólmani dokázali naše útočníky vychytat. První brankář Hradecký se nám na sklonku sezony zranil. Jeho náhradník Krulich, který kádr rozšířil až v průběhu sezony, se do té doby dostával na led v zápasech sporadicky, takže vůbec nebyl rozchytaný.
Nepříjemnou situaci jsme museli řešit. Jak?
Museli jsme změnit způsob hry. Začali jsme hrát víc útočně. Snažili jsme se o totální hokej založený na aktivnějším bruslení. Hodně jsme soupeře napadali. Zjednodušeně řečeno - snažili jsme se vstřelit víc gólů než soupeř. Bránit těsné vedení a spoléhat pouze na protiútoky se stávajícím kádrem prostě nešlo.
Jak to vypadalo před závěrečným zápasem?
Kluci celý týden tvrdě trénovali a během víkendu vzorně dodrželi životosprávu. Mohli jsme rozhodnout už dřív, ale na předposlední zápas v Třebechovicích jsme se nesešli kompletní kvůli zraněním a pracovním povinnostem některých hráčů. Přesto jsme zápas dobře rozehráli. Vedli jsme před poslední třetinou o dvě branky, bohužel jsme ho nedotáhli do vítězného konce.
Proti Novému Bydžovu jste však od úvodních minut drželi otěže zápasu pevně ve svých rukách a nevykolejil vás ani vedoucí gól soupeře…
Byli jsme jasně lepší. Celý kolektiv podal velmi dobrý výkon. Skutečně bylo jen otázkou času, kdy utkání rozhodneme v náš prospěch. Hosty dlouho držel nad vodou pozorný brankář. Přestože jsme prohrávali po gólu z jedné z minima vážnějších akcí Novobydžovských, věřil jsem, že vývoj dokážeme zvrátit. Díky tomu, že jsme hosty zásluhou dobrého bruslení dostali pod tlak, ve druhé polovině utkání nám přestávali stačit, chybovali a my se konečně prosadili i v koncovce.
Opočno je jedním z mála manšaftů v soutěži, který hraje pouze se svými odchovanci…
Ano. Je to obdivuhodné, ale na druhou stranu ho začíná trápit jeden problém. Generační! Nejlepší opočenští hokejisté už hrají dlouho a jsou starší. V týmu je zároveň hodně mladých hráčů, kteří si z mládežnických let přinesli mezi dospělé řadu nedobrých návyků, které je třeba odstraňovat. Opočenskému A-týmu chybí silná střední generace. Záslužné je, že tak velký počet vlastních hráčů žádný jiný celek v krajské lize nemá.
Do A-týmu přišlo několik juniorů. Jak hodnotíte jejich působení?
Musím říct, že jsme byl z přístupu některých z nich velmi zklamaný. Přiznám se, že tomu moc nerozumím – pamatuji si, že když jsem měl poprvé nastoupit za muže, tak jsem celou noc před zápasem nespal. Proto současné mladé hráče nechápu. Hokej hrají už od sedmi let, a když mají konečně dosáhnout vrcholu přechodem mezi dospělé a poprvé si zahrát před skutečnou diváckou kulisou, tak neprojevují větší nadšení či snahu. Často z jejich úst poslouchám jen výmluvy nebo dokonce vůbec nepřijdou. To mně hlava nebere…
A ti co chodili?
Přišlo pět mladých hráčů. Vedle brankáře Hradeckého to byli Škrabal, Václav Lukášek, Karel Klug a Šverák. Škrabal studuje vysokou školu v Brně, takže to má složité. Nemůže s námi trénovat a pouze jezdí na zápasy. Lukáše Hradeckého jsem vytáhl z juniorů a chtěl jsem, aby za áčko pravidelně chytal. Mladí, kteří na to mají, musí dostat mezi dospělými příležitost. Hradecký mě trochu zklamal. Dokud byl v mužstvu Kotrla hostující z Hradce, tak cítil konkurenci a poctivě na sobě pracoval. Po odchodu posily však Lukáš slevil. Na druhou stranu si uvědomuji, že pro devatenáctiletého kluka je pozice brankářské jedničky nesmírně těžká. Celé mužstvo na něj spoléhá. On k němu by měl mít zodpovědnost, kterou musí prokazovat ve všech směrech. Začíná už například u poctivého rozcvičení před zápasem. První brankář musí být stoprocentně připravený. Hradecký letos maturuje, takže i z toho pohledu to měl těžší. Klug odehrál pár zápasů za dospělé už v minulé sezoně, ale letos výkonnostně ustrnul. Šverák nehrál často, ale když nestoupil nezklamal.
Příležitost jste dal teprve šestnáctiletému Václavu Lukáškovi…
Řada lidí mě za to kritizovala. Myslím si, že kluk, který na to výkonnostně má, musí dostat šanci. Odehrál solidní standard. Možná mu start mezi dospělými trochu stoupl do hlavy, protože v zápasech dorostu měl pár zbytečných extempore s rozhodčími, za něž vyfasoval tresty. Následně byl přeřazen z dorostu do juniorky. Každopádně je Lukášek talent, který v Opočně možná dlouho nevydrží…
Můžete být konkrétní v otázce hráčské osy mužstva? Na koho jste nejvíce spoléhal?
V obranné řadě na Serbouska, Šitinu a Tláskala. Mezi útočníky na Vláďu Černíka, Židíka, Slezáka a samozřejmě Felcmana. Pozitivně mě nejvíc překvapil Standa Roháček. Skutečně se proti loňské sezoně velmi zlepšil. Tito hráči pravidelně odváděli velmi dobré výkony. Dušan Felcman byl na operaci a zmeškal řadu zápasů, což mužstvu ublížilo. Jirka Židík kvůli fotbalu naskočil do týmu později. Roman Slezák začal s hokejem po delší pauze, přesto hrál výborně.
Můžete hovořit i o zklamání?
Asi bych byl špatný trenér, kdybych byl spokojený s předposledním místem. Mám radost ze záchrany a z toho, že jsme sehráli řadu kvalitních zápasů především před domácím publikem. Ovšem před startem sezony jsme chtěli víc. Očekával jsem, že se druhým rokem mezi krajskou elitou zvedneme. Nepočítal jsem s tím, že nám opět do posledního zápasu bude hrozit sestup. Chtěl jsem se bodově dostat na úroveň Třebechovic a Nové Paky. Bohužel se nám to nepodařilo. Mrzí mě reakce některých lidí, kteří nemají trpělivost počkat až se manšaft stmelí. Druhým rokem se krajská liga udržela, což je ve srovnání s nedávnou minulostí úspěch. Ale jim to už nestačí, chtěli by jen vyhrávat. Například Třebechovice mají více než šest let neměnný kádr a vesměs složený z bývalých hráčů působících v mládežnických či dospělých týmech prvoligového Hradce Králové.
Proč se vám tedy bodově zvednout nepodařilo?
Příčin je víc. Ať už to byla široká marodka, s níž úzce souvisí úzký hráčský kádr, jehož část je navíc přestárlá. Na druhé straně nejmladší hráči se mezi dospělými ještě plně neadaptovali. Řadu hráčů v tréninku bohužel limitují pracovní nebo studijní povinnosti. Prakticky po celou sezonu jsme neodehráli dva zápasy po sobě ve stejné sestavě. Na trénink se scházelo okolo osmi deseti lidí, což je velmi málo. Někdy jich přišlo patnáct, ale pokaždé jiní, takže se velmi těžko nacvičovaly herní situace – vyjetí ze třetiny, obranná činnost či přesilovky. Pokaždé jsme to zkoušeli v jiném složení, takže to plnohodnotně nemohlo fungovat. To mě mrzelo nejvíc. Uvědomuji si však, že nejsme jediní, kdo se s podobnými trampotami potýká. Ale například Novou Paku, která byla v tabulce až do Vánoc pod námi, posílilo před Novým rokem pět kvalitních hráčů z druhé ligy z Jablonce, kteří ji výsledkově vytáhli nahoru.
Myslíte si, že Opočno také potřebuje přespolní posily?
Dva tři zkušení hráči na hostování by mužstvu určitě velmi pomohli. Nedávno to ukázali hostující brankáři z Hradce Králové Lochman a Kotrla. My jsme o zkušenost přišli také. Vedle zmíněné absence Felcmana jsme od listopadu postrádali nemocného France, který dokáže mladým klukům poradit. Hodně marodil Čtvrtečka, což nás rovněž citelně oslabovalo. Je to velký bojovník, i když často také vylučovaný.
Zmínil jste vylučování. Velmi kontroverzním hráčem byl v nedávné minulosti „zlý muž“ opočenského týmu Michal Bouz. Zdá se, že se však v letošní sezoně uklidnil…
Michal hokej miluje. Jasně jsem mu řekl, že pokud se nezklidní, tak v Opočně hrát nebude. Měl období, kdy seděl na trestné lavici v každém utkání. Navíc to většinou bylo spojené s nějakým extempore v podobě zákeřných faulů. Ubližoval tím celému manšaftu. Stačilo jen, že ho sudí viděli v naší sestavě a už pískali proti nám. Michal si však dal říct. Navzdory problémům s prací, zraněním a nadváhou se dostal do formy a až na výjimky jsem s jeho chováním na ledě byl spokojen. Vizitku „zlého muže“ pomalu odlepuje. Někteří rozhodčí to už pochopili, jiným to asi bude trvat déle. Na jeho obhajobu musím ještě dodat, že v civilu je Michal dobrosrdečný člověk. A hokej má skutečně rád, nechybí na žádném tréninku.
Hovořil jste o změně herního stylu oproti předchozím sezonám. Přibližte, v čem spočíval?
Snažili jsme se hrát víc útočně a zapojovat do ofenzivní činnosti víc hráčů. Jsem bývalý brankář a vím, že ve všech týmech krajské ligy mají problémy s obránci. Dobrých defenzivních hráčů je vždy málo. Když máte dobrého obránce, jenž umí hrát pozičně a disponuje přesnou přihrávkou, kterou umí dát včas, máte vyhráno. Navíc obranná hra se dá rychleji naučit. Bořit je jednodušší než tvořit. Obránce naučíte určité pozice a herní situace a oni si to zapamatují. Útočníky však branky dávat nenaučíte, to musí být v něm. Můžete jim poradit slabá místa brankářů, ale pokud nemají přirozenou inteligenci důležitou pro pohotové a přesné zakončení, tak góly dávat nebudou. Samozřejmě, že ofenzivní pojetí je dvojsečné. Pokud se útočící tým nechá strhnout hrou dopředu, často inkasuje z rychlých brejků. To se nám často stávalo, když jsme se snažili kombinovat až do brankoviště. Za takto inkasované góly nemohli jen obránci. My jsme začali usilovat o to, aby útočníci pomáhali v obranné činnosti, aby zhušťovali střední a vlastní obranné pásmo. Prostě jsme se snažili víc bruslit. Takovým způsobem ale nemůžete hrát proti nejlepším týmům v soutěži. Jednou jsme to zkusili v Novém Městě nad Metují a byla z toho ostuda - inkasovali jsme patnáct gólů. Ovšem na domácím ledě nás během celé sezony s výjimkou kolapsu s Hronovem nikdo vyloženě nepřehrál. Se všemi jsme dokázali hrát vyrovnaný hokej, což považuji za jedno z největších pozitiv celé sezony. Na závěr děkuji všem hráčům a funkcinářům za obětavost a věrným fanouškům za vytrvalou přízeň.

Bodování hráčů Opočna

utkání/branky/asistence/body
Bouz 20 2 6 8
Černík V. 27 12 17 29
Čišecký 7 0 2 2
Čtvrtečka 24 13 9 22
Felcman 21 10 8 18
Franc 11 1 4 5
Havlíček 3 0 0 0
Herzán 13 2 1 3
Klug 18 0 1 1
Lukášek J. 16 0 1 1
Mervart 16 2 1 3
Petr 25 1 2 3
Přibyl 17 3 2 5
Roháček 27 10 5 15
Serbousek 26 2 4 6
Slezák 24 7 12 19
Šitina 24 5 4 9
Škrabal 15 1 0 1
Tláskal 23 0 1 1
Žid K. 28 1 0 1
Židík 20 8 4 12
Cvejn 2 0 0 0
Lukášek V. 19 3 3 6
Šverák 7 0 0 0

Brankáři minuty/úspěšnost
Hradecký 988 84,98%
Kopecký L. 119 86,36%
Kotrla 415 87,22%
Krulich J. 143 78,46%
Blasko 5