VYBRAT REGION
Zavřít mapu

,,Tátovy názory beru," říká hokejový talent Dvořák

Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Táta byl výborný fotbalista se skvostnou levačkou, syn v osmnácti válí na ledě a postupně se dere na hokejové výsluní. Hradecký klan Jaroslavů Dvořáků se na sportovním poli znovu výrazněji připomíná. ,,Kluk je ještě taková malá jitrnička, ale možná z něj jednou něco bude," vtipkuje otec na adresu talentovaného potomka hrajícího za Mountfield HK.

4.6.2017
SDÍLEJ:

Otec a syn - Jaroslav a Jaroslav Dvořákovi.Foto: Deník/ Michal Fanta

Proč v rodině zvítězil hokej nad fotbalem?
Dvořák ml.: Dělal jsem oboje. Přišel ale čas, kdy jsem už nestíhal. Musel jsem si vybrat. Pamatuju si to doteď. Jeli jsme autem a mamka mi řekla, ať se rozhodnu. Zvítězil hokej.

Jak to nesl otec?
Dvořák st.: Nějak zásadně jsem to neřešil. Chodili jsme na fotbal, chodili jsme na hokej. Prostředí fotbalový jsem samozřejmě znal, hokejový ne. Kluk byl ale z devadesáti procent rozhodnutý. Fotbal ho tolik nebral. Když jsme přijeli s fotbalem na nějaký zápas, chodil po hřišti a trhal si nějaký kytičky. (směje se) V duchu jsem si i říkal, že z něho asi pořádnej fotbalista nebude.

Mluví vám do toho táta hodně?
Dvořák ml.: Jo mluví.

A rozumí hokeji?
Dvořák ml.: Hokej sice pořádně nehrál (směje se), ale jeho rady si beru k srdci. Moc dobře pozná, když udělám nějakou hloupost. Strašně mi pomáhá.

Jestli se nepletu, tak se občas oblékl v rámci odborářské ligy do brankářské výstroje…
Dvořák st.: No jen řekni, že mi góla nedáš.
Dvořák ml.: Dám.

Tak schválně, z deseti nájezdů…
Dvořák st.: Možná jeden.
Dvořák ml.: Deset. (smějou se)

Co jste zdědil po otci?
Dvořák ml.: Asi pohybový talent, který se snažím rozvíjet. A nerad prohrávám, stejně jako on.

O tom by fotbaloví pamětníci mohli vyprávět…
Dvořák st.: Rozčiloval jsem se hodně. To je pravda.
Dvořák ml.: Naštěstí mě klidnil, když jsem byl ještě malej. Emoce se mnou taky dokázaly mávat, kolikrát jsem bouchnul. Teď je to lepší.

Když táta končil vrcholovou kariéru, vy jste ještě nosil plíny. Viděl jste ho někdy pořádně v akci?
Dvořák st.: (skočí do toho) V zápase staré gardy Hradce Králové, jinak asi ne.
Dvořák ml.: Tu levku má výbornou. Občas tam kulhá (směje se), ale fotbalista je hodně dobrej. Škoda těch jeho zranění. Kolena mu dala zabrat.

V lize jste nasbíral 66 startů a vstřelil deset branek. Vzhledem k zdravotním trablům můžete být asi spokojen s tím, co jste ve fotbale dokázal…
Dvořák st.: Ale jo. Problémy s koleny mě trápily od nějakých devatenácti. Když to vezmu zpětně, všechno mi to nabouralo. Kluci mohli trénovat, já tolik ne. Zase jsem ale rád, že mi kolena vydržely alespoň do třiceti. Prožil jsem krásné období v Chrudimi, kde byla skvělá parta, pak přišel povedený návrat do Hradce. Dařilo se. Plyne z toho jediné: jakmile nemáte zdraví, nemáte nic.

Syn je po téhle stránce v pohodě?
Dvořák st.: Dupu po něm, aby se pořádně rozcvičoval a celkově tyhle věci nepodceňoval. Dneska je sport celkově někde jinde. Já jsem nikdy moc neřešil, co se má jíst, co ne. On od patnácti najel na výživový program, který dodržuje každý den. Stojí to hodně peněz i času na přípravu, ale je to na něm vidět. Předcházíte zraněním. Tělo má vše, co potřebuje na dosažení nějakého výkonu.

Pojďme ke sportovní stránce. Co vám otec vždycky nejvíce zdůrazňoval?
Dvořák ml.: Ze začátku jsme kladli velký důraz na bruslení. Teď do mě furt láduje, ať se nebojím hrát a mám hlavu nahoře.
Dvořák st.: A dát tam sebevědomí. Bez toho jste nuloví.

Synova hokejová kariéra se slibně rozjíždí. V dorosteneckých letech získal dva tituly mistra republiky, v sedmnácti byl povolán do áčka, postupně obléká dres mládežnických reprezentačních výběrů. Jste na něho hrdý?
Dvořák st.: Lhal bych, kdybych řekl, že ještě nic pořádnýho nedokázal. Já nikdy nic velkého nevyhrál. Je to i slušnou generací, která se v Hradci sešla. Navíc je v dorostu trénoval Tomáš Martinec. Ne vždycky narazíte na dobrého trenéra. Za něho to mělo hlavu a patu. I díky němu to dotáhli k titulům mistrů republiky.
No a z ničeho nic je mladej v áčku…
Dvořák st.: Každej táta sní o tom, že kluka uvidí jednou v extralize. Takhle brzo jsem to fakt nečekal. Za tu dřinu, kterou tomu dává, mu to přeju. Je jen na něm, jak to půjde dál.
Dvořák ml.: Táta mi vždycky říkal, že hokej je pořádná dřina. A jestli chci něco dokázat, je potřeba si přidávat.
Dvořák st.: Jenom talent vás nikam nevytáhne.

Jaké bylo poprvé usednou to kabiny A týmu, kde tomu šéfují hvězdy jako Bednář a spol.?
Dvořák ml.: Měl jsem nahnáno. Snažil jsem se být neviditelný. Na prvním tréninku jsem se bál, abych něco nezkazil. Rychle to ale spadlo. Tyhle starý chlapi (táta se směje – pozn. red.) mě vzali mezi sebe. Snaží se nás mladší povzbudit a poradit.

Speciálně od Bednáře se toho dá asi hodně okoukat, že?
Dvořák ml.: Jarda skvěle bruslí, má strašně šikovný ruce. Jeho kličky a střely to je něco. A strašně dobře předvídá. S tím se musíte narodit.
Dvořák st.: Člověk si to užívá, když ho pozoruje. Vždycky se zaměříte na hráče, kteří mají nějakou kvalitu. On ji má ve svých letech pořád velkou.

Jak jste prožíval první extraligový bod svého syna proti Liberci?
Dvořák st.: Bod, bod. Gól by měl dát. (směje se) Ale jo. Šel si za někoho sednout na trestnou lavici, že jich bylo moc na ledě. Při návratu převzal přihrávku, dal to Rudovi Červenému, a ten to trefil.

Je těžké hrát ve čtvrté lajně?
Dvořák ml.: Je pro mě pocta, že se vůbec dostanu na led. Těžký to není. Hrál jsem v lajně s dobrými hokejisty. Šance byly, akorát to proměnit.

Blíží se draft do NHL. Pokud byste byl vybrán, odešel byste za moře?
Dvořák ml.: Už tady jedna možnost byla. Rozhodli jsme se počkat. Teď by záleželo na dohodě s klubem v NHL. Když by řekli, že půjdu, tak prostě půjdu.
Dvořák st.: Chtěli ho trenéři do jedné americké juniorky. Řešili jsme to i s manažerem. Dohodli jsme se, že počkáme na draft. Skoro každý vám řekne, že vás juniorská soutěž za mořem zocelí a lépe připraví. Já preferuju pravidelné hraní. Když by trénoval s áčkem, jezdil na farmu do Litoměřic a občas naskočil za juniorku, tak by asi nic neuspěchal.

Co se týká delšího časového horizontu, byla by NHL splněným snem?
Dvořák ml.: O tom nemá cenu mluvit. Bylo by jedno, jestli by se to povedlo na jeden zápas nebo na deset sezon.

Teď k Mountfieldu. Jak těžké bude se probít do základního kádru, který je nabitý k prasknutí?
Dvořák ml.: No, žádná sranda. Přišli hodně dobří hráči. Hradec bude mít čtyři vyrovnané lajny.
Dvořák st.: Řekni, že budeš ve druhý. (směje se)
Dvořák ml.: Bude to hodně těžký.

Suchá příprava pod kondičním koučem Marianem Vodou asi není žádný med. Snášíte ji dobře?
Dvořák ml.: Je to tvrdý. Nic takového jsem dosud nezažil. Tréninky jsou pokaždé jiné. Není to žádný stereotyp. Baví mě to.

Tátu přípravy nikdy moc nebavily, že?
Dvořák st.: My jsme jiná generace. Běhaly se dlouhý štreky, teď je to jiné. Všechno je zaměřené na rychlost, dynamiku, výbušnost. Ale i já jsem měl v nejlepších letech dobrou kondici.

Hradec spadl do druhé ligy. Mrzí vás to?
Dvořák st.: Já jsem na fotbal tady zanevřel. Dokud tam budou lidi, co to vedou, tak to jiné nebude. Nedělají to, jak by se mělo. Když jednou postoupíte a hned zase spadnete, je něco špatně. Není v tom žádná dlouhodobější vize a strategie, která by klub posouvala výš a výš. Proto tam ani nechodím.

Zpět k hokeji. Jak vnímáte synovy výkony na tribuně?
Dvořák st.: V určitých situacích nervózní jsem. Chci, aby to dobře vyřešil. Jinak jsem nad věcí.
Dvořák ml.: Pak o tom vždycky pokecáme. Jeho názory beru.

Vidíte v klukovi velký potenciál pro dospělý hokej?
Dvořák st.: Má jednu výhodu. Netrpí přehnanou nervozitou. Šel poprvé na extraligu a hned proti Spartě. Nic to s ním doma nedělalo. Já když jsem měl poprvé nastoupit za áčko, byl jsem vyloženě na nervy. To, že není trémista mu dává velké plus. Je celkem šikovnej na puku, solidně bruslí. Snad to někam dotáhne.

Vizitky ve zkratce
JAROSLAV DVOŘÁK st.: narozen: 26. července 1971. Sportovní odvětví: fotbal. Post: záložník. Počet ligových startů/gólů: 66/10. Kluby v nichž působil: Hradec Králové, Chrudim, Pardubice, Náchod.

JAROSLAV DVOŘÁK ml.: narozen 21. března 1999. Výška: 184 cm. Váha: 82 kg. Sportovní odvětví: lední hokej. Post: útočník. Hůl: levá. Počet startů v extralize (sezona 2016/17): 15. Počet získaných bodů: 1.

Autor: Pavel Král

4.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Wabi Daněk

Zemřel Wabi Daněk. Osada vycházejícího slunce drží smutek

Nejmladší účastník turnaje Václav Kroulík z Opočna a Jan Horák, vítěz turnaje Swieto Niepodlegosci.

Žáci Pandy kralovali v Polsku

Lyžařská sezona začala v pátek na Černé hoře

Královéhradecko, Janské Lázně /FOTO/ - Tři sta metrů dlouhý úsek sjezdovky Anděl ve SkiResortu Černá hora-Pec se stal prvním místem, kam mohli v letošní sezoně vyrazit lyžaři. První nadšenci se tam sešli v pátek ráno. Na Černé hoře je možné lyžovat také o víkendu od 8.30 do 16 hodin a poté znovu od středy 22. listopadu.

Opraveno. Náchodem už se zase jezdí v obou směrech

Královéhradecko, Náchod - Dobrá zpráva. Cesta přes Náchod je už zase průjezdná v obou směrech. Skončily objížďky a omezení. Silniční provoz by měl být bezpečnější a více než třicet tisíc aut, které denně projedou městem, čeká komfortní jízda po nově opravené silnici. Ta za šest let postupně spolkla téměř tři sta milionů korun ze státního rozpočtu.

Pětisetové bitvy ve Vamberku

Vamberk - Krajský přebor I. třídy žen ve volejbalu měl na programu zápasy 7. a 8. kola. Hráčky TJ Baník Vamberk přivítaly Sokol Hradec a po dvou pětisetových bitvách získaly poloviční počet bodů a stále jim patří druhé místo v průběžné tabulce.

Vamberk hostí módní show

Vamberk - Své modely představí v Sokolovně ve Vamberku v sobotu 18. listopadu od 19 hodin Půjčovna svatebních a společenských šatů - Eva Řičářová, dětská móda Kačenka, 4Mums těhotenská móda a Vegas Jeans manželů Martincových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT